CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 8:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abordare partida Sanpaul August
MesajScris: Mie Mai 27, 2015 8:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:41 pm
Mesaje: 14
In luna august datorita unui eveniment in Brasov voi face o partida de 72 ore :D la Sanpaul :D si intampin dificultati in abordarea partidei momentan pe hartie si anume :

1. Standul - Nu stiu pe ce stand sa stau tinand cont ca in agatatura nu am fost nevoit sa pescuiesc si cu alte cuvinte nu ma pricep, am o vaga idee cam ce ar trebui facut intr-o astfel de situatie insa parca nu as vrea sa vin de la Suceava pana la Sanpaul sa fac experimente. PB meu este de 12.8 kg sper sa-l dobor la Sanpaul (ca si scop al partidei) !

2. Boiliesurile - din punctul meu de vedere as prefera sa merg cu 2 tipuri de bile una "de viteza" Dynamite Squid Octopus and Black Pepper 20mm cu care sa incep partida si o bila "de peste mare" care nu o stiu inca ( in mintea mea e o lupta intre Dynamite, CC Moore, Select la nivel de brand ca la nivel de tipul bilei chiar ca-s dat peste cap cu alegerea ).

3. Nadirea - Tinand cont de balta, marimea pestilor eu ma gandesc la 10 kg de boilies 5 kg rapide, 5 kg ( boilies ..... poate imi puteti sugera cateva bile bune) si 4 kg de pelete mari de 16 20 mm Dynamite Robin Red si Halibut urmand sa incep partida cu nadirea grea formata din 4 kg boilies din cele 2 gusturi si peletele dupa care dupa fiecare trasatura nadire din cobra urmand ca pe parcurs sa nadesc doar din cobra in perioadele de acalmie.
Insa nu stiu ce sa zic despre seminte ( canepa, tiger nuts) ? Credeti ca ar fi necesar sa le folosesc?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Marius


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 28, 2015 7:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Marius, experienta mea pe Sanpaul se reduce la trei partide, alti colegi de forum cunosc lacul mult mai bine (si iti pot recomanda standuri bune), dar am prins in fiecare partida exemplare de peste 15kg si cred ca, daca pescuiesti corect si stai cateva zile, e aproape imposibil sa nu-ti intre si crapi mai mari de 12,8kg.

In privinta nadei, avand in vedere ca lacul are platica, n-as folosi seminte, as folosi numai boiliesuri (Source, Crave sau Fresh Squid & Black Pepper) si, eventual, pelete de cambula.

Am facut un film in august anul trecut pe Sanpaul, poate gasesti ceva util in el. Vezi: https://www.youtube.com/watch?v=qagbYgvhmyQ.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 28, 2015 7:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Iti recomand sa incerci si niste bile cu belachan, eu am prins niste pesti frumosi la un fishmeal cu belachan, ce-i drept, mai putini insa mai mari decat cu celalalt tip de bila, tot fishmeal. Am folosit numai bile critic echilibrate.
Foloseste cu incredere spuma flotanta pe carlig sau chiar in saculetul solubil iar dupa lansare intinzi fin firul, fara a disloca plumbul si carligul pentru a reduce riscul de agatare. ;)
Cum spunea si Vlad mai sus, evita semintele. Pestii raspund foarte bine la boilies.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 29, 2015 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 26, 2015 5:41 pm
Mesaje: 14
Va multumesc pentru raspunsuri, in momentul de fata orice informatie despre balta pentru mine este extrem de utila.


O zi buna si un week end cu FIRE INTINSE !!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 01, 2015 10:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Salut

1. Standuri bune si fara agatatura ar fi 2-8, 24, si capatul baltii14-27(sper sa nu ma insel), PB-ul tau este imposibil sa nu-l dobori, apropo: azi am vazut o poza cu un over 21 prins pe standul 24.
2. Boilesuri...belachanul parca e rege, firma o alegi pe ce criterii doresti, din cele enumerate de tine eu zic ca toate sunt ok, poti incerca si cele de la CPK, mie mi-au dat rezultate foarte bune.
3. Nadirea...eu zic sa te limitezi la boilesuri, doar tari, as merge pe 16 si 20, un 10 kg ar trebui sa fie suficiente.

Dar pana in august mai e mult timp, eu zic sa mai urmaresti intre timp topicurile pana atunci.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: