CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 5:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:15 pm
Mesaje: 3
Buna ziua,

In primul rand multumesc de gazduire pe acest forum!

In Jud Giurgiu pescuiesc fara prea mare succes (cea mai mare captura fiind de 8 kg) pe impropriu spus o balastiera, este fosta groapa de cenusa unde CET Giurgiu deversa cenusa stinsa. Aceasta groapa a suferit multe 'modificari' in timp, dar fiind foarte aproape de oras si destul de adanca si in momentul de fata, aproximativ 12 m punctul cel mai adanc si cu o adancime medie constanta de aproximativ 6 m si o suprafata de maxim 8-10 Ha, a supravietuit. Avand o varsta de peste 40 de ani balta ascunde exemplare frumoase de crap comun (daca nu chiar capitale) si somn (in perioada de reproducere prinzandu-se si crapi de peste 25-26 kg la postrovol) dar castigandu-si renumele ca fiind un bazin foarte pretentios si dificil de abordat nu este pescuita.
Revenind la pescuit, substratul este unul destul de monoton fara structura si fara praguri,rupturi doar pante ce coboara destul de lin, iar fundul bazinului este foarte fin din cauza stratului de cenusa stinsa si din cate am observat destul de urat mirositoare. Pe boilies nu cred ca a incercat cineva sa pescuiasca, dar sunt ferm convins ca nu va fi o problema acest lucru, in momentul de fata recordul bazinului fiind un comun de 19,8 kg prins la porumb pe pat de porumb dupa 11 zile de pescuit. Vreau sa abordez aceasta balta pe bile, am posibilitate de prenadire. Cum ar trebui abordata o astfel de balta? Intr-un articol scris de dvs am citit de bile rulate doar cu ou, se aplica si in cazul meu? Nadit mult sau putin? Ce tip de bile, nu sunt un mare cunoscator al boiliesurilor, sunt alte lucruri la care ma pricep, dar stiu ca reclama vinde ffoarte bine, imi puteti recomanda un producator? Daca se poate sa-mi conturati un tablou cum ar trebui sa abordez un astfel de pescuit? Nu vreau sa sune pueril aceste intrebari, dar stiu ca este un bazin cu potential dar se pare ca inca nu am reusit sa descopar cheia succesului si incerc sa asimilez cat mai multe informatii de la profesionisti.

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 6:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Stiu balastiera la care te referi, am pescuit pe ea, dar n-am auzit sa fi facut cineva partide de 11 zile acolo si nici sa se fi prins crap de 20kg.

Ai mai multe informatii si eventual poze cu capturile respective?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 7:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:15 pm
Mesaje: 3
Am fost martor la cantarirea acestui peste, cat despre fotografii sa vad ce gasesc in arhiva, se intampla in urma cu proximativ doi ani. Care au fost rezultatele tale pe aceasta balta? Pe ce mal ai stat? Cu ce ai pescuit? In ce perioada?

De ce alte informatii ai nevoie?

Poti da ceva indicatii cu ce te-am rugat?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 8:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O poza ar fi utila pentru ca, din cate stiu, pescuitul pe balastiera asta a fost inchis in ultimii ani. De asta mi se pare foarte surprinzator (ca sa nu zic greu de crezut) ca s-au putut face acolo partide de 11 zile si cu atat mai mult ca s-a prins crap de aproape 20kg. Cine a prins pestele?

Din experienta mea acolo, poti pescui linistit la boiliesuri, inclusiv cu boiliesuri rulate doar pe mix, fara parte lichida. Se prindea frecvent, dar nu peste mare. La porumb, in schimb, nu se mai prindea nimic!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Mie Mai 08, 2013 9:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:15 pm
Mesaje: 3
Am sa fac tot posibilul si am sa revin si cu dovada. Balta nu a fost inchisa in ultimii ani ptr ca nu este proprietate privata, sunt doar niste simple zvonuri ca este privata. Cel care a prins pestele este un no name din Giurgiu. Ce nu inteleg, unde sunt pestii care sunt vazuti in maluri in perioada de reproducere, cine spune ca nu are crap se inseala, eu vorbesc strict de ce am vazut eu, nu povesti ptr ca altfel nu as mai fi interesat de aceasta balta si ma intereseaza sa-i prind printr-un stil sportiv. Ce tip de boiliesuri ai folosit? Pe ce adancime? Pe ce mal ai pescuit?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera extrem de dificila!
MesajScris: Joi Mai 09, 2013 6:34 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un no name care sta 11 zile pe balta aia si prinde crap cantarit cu precizie la 19,8kg e un big name, in opinia mea. Poti sa-mi spui cum il cheama? Sper sa nu par nepoliticos, dar am rezerve fata de o asemenea captura, mai ales prinsa la porumb dupa 11 zile de pescuit.

In epoca in care pescuiam acolo, dadeam mai ales cu Source. Am pescuit de pe toate malurile, mai putin pe cel vestic. Ca adancimi, cele mai mici pe care le-am putut gasi. Captura la care te referi pe ce loc a fost prinsa?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: