CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Vin Mar 24, 2017 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc pt raspuns.

Am partida peste fix o luna, am zis ca e prea devreme sa sun de acum :lol: :lol: O sa am insa nevoie sigur de barca si motor atunci deci sigur voi contacta :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Sâm Apr 01, 2017 9:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salut
Cred ca aici se incadreaza curiozitatea mea: voi de ce nu impuneti o perioada de prohibitie pe lac? Inafara de factorul financiar exista si alte explicatii?
Mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Lun Apr 03, 2017 8:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lacurile private care functioneaza in sistemul de rezervari prealabile nu prea au cum sa impuna o perioada de prohibitie. Vezi lacurile occidentale cunoscute, cum ar fi Graviers, Gigantica si multe altele.

Daca s-ar putea sti dinainte cand va avea loc bataia crapului, n-ar fi nicio problema ca pescuitul sa fie oprit pentru cateva zile si sa nu se faca rezervari in perioada respectiva. Cum insa pestele poate intra la bataie oricand, de la inceputul lui aprilie la jumatatea lui mai sau chiar mai tarziu, ar trebui sa opresti pescuitul in jur de 4-8 saptamani, exact in perioada pe care o cauta cei mai multi pescari. Ai pierde cele mai bune doua luni ale anului.

In schimb daca lacul ar functiona in regim de sindicat, avand un numar fix si limitat de membri, ar fi posibil sa se impuna o perioada de prohibitie fara niciun fel de pierderi financiare pentru lac. Exista lacuri englezesti care merg pe sistemul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 8:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Aha. Doar motivul financiar impiedica aplicarea prohibitiei. Mersi pentru raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 8:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Madalin Barnea scrie:
Din aceste motive, vom schimba cateva lucruri in regulament:

(1) Este obligatorie folosirea unei linii principale de monofilament cu diametru de minim 0,40mm (anterior, diametrul minim obligatoriu era 0,35mm).

(2) Este obligatorie folosirea unui inaintas de monofilament cu diametrul minim 0,60mm si lungimea minima de 15m.

Speram ca toate aceste masuri sa imbunatateasca siguranta si eficienta pescuitului.


Coreland cele 2 reguli, se poate pescui doar cu linie principala de 0.6 mm fara a mai folosi inaintas?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 4:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Albert scrie:
Aha. Doar motivul financiar impiedica aplicarea prohibitiei. Mersi pentru raspuns.

Motivul financiar e important, dar nu e singurul motiv. Daca pestii ar fi afectati de faptul ca se pescuieste si in perioada de depunere, nu s-ar mai pescui.

Din experienta de la Varlaam de pana acum, unde incercam sa urmarim tot ce se intampla cu lacul, am constatat ca pescuitul in perioada de depunere nu are urmari negative - sau nu le-am observat noi. Daca le vom observa, vom tine cont de ele.

Presupun ca si alte lacuri care tin la pestii lor au decis sa nu impuna o perioada de prohibitie din acelasi motiv.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 4:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
doruSV scrie:
Coreland cele 2 reguli, se poate pescui doar cu linie principala de 0.6 mm fara a mai folosi inaintas?


Da, se poate. N-am vazut pe nimeni sa faca asta, dar ar fi o masura de siguranta in plus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Vlad Pavlovici scrie:
Lacurile private care functioneaza in sistemul de rezervari prealabile nu prea au cum sa impuna o perioada de prohibitie. Vezi lacurile occidentale cunoscute, cum ar fi Graviers, Gigantica si multe altele.

Daca s-ar putea sti dinainte cand va avea loc bataia crapului, n-ar fi nicio problema ca pescuitul sa fie oprit pentru cateva zile si sa nu se faca rezervari in perioada respectiva. Cum insa pestele poate intra la bataie oricand, de la inceputul lui aprilie la jumatatea lui mai sau chiar mai tarziu, ar trebui sa opresti pescuitul in jur de 4-8 saptamani, exact in perioada pe care o cauta cei mai multi pescari. Ai pierde cele mai bune doua luni ale anului.

In schimb daca lacul ar functiona in regim de sindicat, avand un numar fix si limitat de membri, ar fi posibil sa se impuna o perioada de prohibitie fara niciun fel de pierderi financiare pentru lac. Exista lacuri englezesti care merg pe sistemul asta.


Ce legatura are "bataia crapului" cu pescuitul C&R?

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reguli noi la Varlaam !!!
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 7:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Unele lacuri pescuite in sistem Catch & Release au o perioada de prohibitie. Altele, nu.

Hai sa nu prelungim insa discutia asta, care n-are legatura cu subiectul topicului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: