CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 12:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Monster Carp Lake – balta „mica” cu pesti MARI


Inca din Martie am facut rezervare la Siclau, standul 2 cu ajutorul lui Cristi Stanoi. Regulamentul baltii iti permite sa pescuiesti 2 pescari cu 3 bete fiecare. Echipele erau: stand 1 Cristi Stanoi cu Alexandru Dumitroiu, eu cu Alex Popescu stand 2 si Cristi cu Adrian standul 3. Datorita unor probleme personale Alex nu a mai putut merge cu mine asa ca am intrebat foarte multi din prietenii mei daca sunt dispusi sa ma insoteasca la Arad..dar, dat fiind faptul ca a fost relativ din scurt, nu am gasit partener. Am luat-o ca pe un semn si m-am hotarat sa merg singur. Am completat echipamentul cu toate cele necesare si iata ca a venit ziua de sambata cand am plecat spre balta. Am umplut o masina de bagaje si dupa o escala de o noapte in Arad, duminica 20.09 in jurul pranzului am ajuns la Moster Carp Lake. De cele mai multe ori cand merg la pescuit ploua asa ca si de aceasta data se intampla acelasi lucru, cand am ajuns la Siclau, ploua cu simt de raspundere. Am asteptat sa se mai domoleasca ploaia incalzindu-ne la ceaunul la care Saky ne pregatea porumb si grau fiert. Ne-am luat inima in dinti si cu ajutorul lui Ion, baiatul de pe balta, am carat toate bagajele pe locul de pescuit. Desi vazusem pe internet comentarii ca balta lui Saky este mica, am fost suprins de lacul de 6Ha care nu parea mic deloc. Mai mult decat atat lacul este inconjurat de stuf si copaci, peisajul fiind unul foarte frumos. Gazonul, tuns ingrijit, ii da un aer englezesc si in fata unei astfel de imagini aproape ca am uitat de ploaie. Am montat cortul sa pot adaposti bagajele de ploaie si am inceput sa pregatesc echipamentul in timp ce imi stabileam in minte ultimele detalii legate de modul de abordare al partidei. Ca nada am ales sa pescuiesc cu un amestec de seminte fierte si boiles iar in urma discutiei cu Saky am descis sa nadesc grupat pe fiecare lanseta dar in cantitati relativ mari (3-4kg de nada pentru fiecare lanseta), strategie pe care am mentinut-o pe toata durata partidei. Stiam de la Saky ce pesti sunt in balta asa ca tinta mea era sa imi depasesc PB-ul de 20,4 kg - un comun prins in primvara la Varlaam. Cu ajutorul lui Cristi, am pus in apa 2 balize si am plantat betele. Am facut o linie in fata standului la 20-25m de malul opus si am plantat 5 lansete. Ultima lanseta am plasat-o la 30 de m de malul de pe care pescuiam la limita din dreapta a standului. S-a facut seara si a inceput din nou ploaia. Dupa ce am mancat impreuna cu baietii, m-am bagat in pat obosit si cu sperante ca un mustacios ma v-a trezi. Dimineata, m-am trezit, am facut cafeaua fara de care nu pot sa incep ziua, si in jurul orei 10,00 aveam prima trasatura la lanseta numarul 2 din stanga. O cadere pe drop, intind firul, cade iar pe drop, mai intind o data dupa care pestele pleaca pe run. Trebuie sa intrerup povestea pentru a va spune ca la Varlaam unde am facut echipa cu Alex Popescu am avut o singura trasatura in 4 zile, trasatura care mi-a adus recocorul personal de 20,4 Kg. Inainte de partida, discutam cu Alex ca el va scoate primul peste doar ca nu era acolo. Intep pestele il aduc catre mal cativa metri, trasatura specifica de peste mare, venea ca ceva foarte greu. Atent la drill, aud plecare pe run, ma uit lanseta nr 3 din stanga, lua fir. Strig la baieti, ajunge Alex Dumitroiu langa mine, si inainte sa ii dau lanseta nr 3, cea care a tras ulterior, imi amintesc de discutia avuta cu Alex Popescu si ii dau lui Alex lanseta nr 2, ramand eu cu cea din urma. Dublu drill pe Siclau...  eram extrem de incantat si foarte emotionat astepand sa vad supriza de la capatul firului. Peste lui Alex isi da drumul la maini, asa ca raman doar eu in drill. Dupa aproximativ 20 de minute ajung cu pestele in fata standului si vad pestele. Trebuie sa recunosc ca au inceput sa imi tremure picioarele...un superb comun care mi se parea foarte mare. Saky tipa din spatele meu: 18 Kg!!!! In acelasi timp facundu-le semn baietilor din spatele meu ca e mare.  Scoatem pestele din apa, il punem pe catarul Korda si acul trece de maximul de 27 Kg, si se opreste la 3 kg. Convins de faptul ca la transport cantarul s-a stricat, iau un cantar de la Cristi cu care intampinam aceiasi problema. Aduce Saky un cantar electronic Reuben Heaton care indica: 31,325 Kg cu tot cu salteaua de cantarire, pentru ca nu am apucat sa facem tara. Trebuie sa recunosc ca nu imi venea sa cred, pestele pe care il priveam tocmai luase toata presiunea partidei, dupa ce am catarit salteaua am constatat ca pestele are 29,800 Kg!!! Eliberam pestele, si ma hotarasc sa nu replantez lanseta, in eventualitatea in care pestele este pe vad sa nu il sperii. In mai putin de jumatate de ora, pleaca alta lanseta pe run – o superba oglinda” rotunda” de 19,500 Kg..Un inceput bun de saptamana nu? Au inceput sa ma sune prietenii, sa ma intrebe daca am strans, si de ce mai stau pe blata.  Partida a continuat pana joi la pranz si am avut in medie 2 trasaturi pe zi, scotand pe saltea 8 crapi: 29,800, 19,500, 17,00, 23,150, 15,00, 18,450, 23,850, 26,00. Finalul a fost la fel de spectaculos ca inceputul un superb comun de 26 de kg a pus punct unei sesiuni de vis. In 4 zile de pescuit am nadit 30kg seminte, 15kg pelete si 30 kg boiles.
In final dar nu in ultimul rand doresc sa-i multumesc lui Saky pentru amabilitate, ospitalitate si sfaturi. M-a ajutat cu tot ce am avut nevoie si a fost o gazda extraordinara. Multumesc lui George si lui Iulica pentru bile. Trebuie de asemenea sa le multumesc lui Cristi si Alexandru pentru ajutorul acordat in timpul partidei.
Deja astept cu nerabdare primavara lui 2016 cand voi reveni pentru o noua partida pe acest lac superb si de ce nu poate un nou PB.


Fişiere ataşate:
2.jpg
2.jpg [ 151.5 KiB | Vizualizat de 9291 ori ]
1.jpg
1.jpg [ 221.08 KiB | Vizualizat de 9291 ori ]
0.jpg
0.jpg [ 111.65 KiB | Vizualizat de 9291 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 12:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
poze


Fişiere ataşate:
5.jpg
5.jpg [ 166.98 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
4.jpg
4.jpg [ 175.21 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 210.69 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
poze


Fişiere ataşate:
8.jpg
8.jpg [ 201.05 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
7.jpg
7.jpg [ 106.01 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
6.jpg
6.jpg [ 241.62 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 12:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
poze


Fişiere ataşate:
11.jpg
11.jpg [ 118.03 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
10.jpg
10.jpg [ 158.41 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
9.jpg
9.jpg [ 166.46 KiB | Vizualizat de 9290 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 28, 2015 12:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
poze


Fişiere ataşate:
12.jpg
12.jpg [ 214.03 KiB | Vizualizat de 9289 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 29, 2015 9:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 3:05 pm
Mesaje: 13
O partida de vis! Felicitari!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 29, 2015 11:20 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Multumesc frumos. Astept cu nerabdare urmatoarea iesire pe Varlaam.

:)
R


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: