CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Joi Oct 08, 2015 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
va salut dragi colegi de "suferinta", sunt nou pe acest forum, este prima postare si v-as ruga ,daca puteti, sa-mi dati orice detalii (ma refer la strategia de nadire: din cate am inteles este hranit cu pelete Aller aqua si ma interesa daca are rost sa amestec peletele astea cu boilies de la CPK next si XXL tari si solubile, avand in vedere faptul ca urmaresc doar capturi over 10) despre aceasta locatie. Urmeaza sa fac o partida de 5 zile incepand de maine.

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
176 de vizualizari si nici un raspuns. multumesc, va pot spune ca a avut rost amestecarea peletelor cu bilele de la CPK.

_________________
BIG CARP HUNTER


Ultima oară modificat de ovideli pe Vin Oct 16, 2015 12:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Bravo!Felicitari!

Nu ai de ce sa te superi.Te-ai adresat pe un forum unde marea majoritate a baietilor locuiesc si pescuiesc in fix capatul celalalt de tara.Tot ce se poate ca nimeni sa nu mai fi pescuit acolo din cei care au vizualizat mesajul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 10:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
adnov scrie:
Bravo!Felicitari!

Nu ai de ce sa te superi.Te-ai adresat pe un forum unde marea majoritate a baietilor locuiesc si pescuiesc in fix capatul celalalt de tara.Tot ce se poate ca nimeni sa nu mai fi pescuit acolo din cei care au vizualizat mesajul.


nu am de ce sa ma supar, m-am adresat mai mult celor din jurul jud. Satu Mare, Baia Mare/Oradea/Cluj (sa nu-mi spune-ti cu nu se duc la pescuit acolo si ca se duc in Ungaria ca nu cred), cat am stat acolo am avut colegi din Cluj si Baia Mare, iar pe acest forum sunt destui din aceste judete

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 11:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Felicitari pentru partida si multumesc pentru informatiile postate. Te rog, insa, sa redimensionezi fotografiile la 800x600px, ca sa nu iasa din pagina. Vezi si regulamentul forumului in sensul asta, nu se pot posta fotografii mai mari de 800x600px.

Legat de faptul ca n-ai primit raspuns la intrebarea initiala, probabil ca topicul n-a fost vazut de cei care pescuiesc pe Moby Dick, dupa cum spune si Adrian.

Si apropo de informatii, n-ar fi rau daca ne-ai da si cateva detalii despre lac si despre partida.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 12:29 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
[quote="Vlad Pavlovici"]Felicitari pentru partida si multumesc pentru informatiile postate. Te rog, insa, sa redimensionezi fotografiile la 800x600px, ca sa nu iasa din pagina. Vezi si regulamentul forumului in sensul asta, nu se pot posta fotografii mai mari de 800x600px.[quote]

scuze, redimensionez pozele si postez iar.

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 12:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
Un lac cu 3 recorduri personale si 6 buc peste 15kg. Am gasit acest lac pe net cautand dupa lacuri cu pesti mai mari de 10 kg, am hotarat cu Cosmin Balica​ sa incercam o partida de pescuit pe acest lac (el fiind la inceputul pescuitului la crap si dornic de pesti mari a acceptat). Obiectivul meu era doborarea recordului personal de 15,5 kg de pe lacul Bulzesti din Dolj si depasirea pragului de over 20, ceea ce nu era greu banuind ce pesti erau in lac din spusele proprietarului.
Dupa un drum lung de 8 ore am ajuns pe lac, am despachetat bagajele ne-am balizat locurile, am nadit si am inceput partida de pescuit. A durat destul de mult pina sa prindem primul peste, care de fapt l-a prins Cosmin (un amur de 7 kg) pe timpul primei nopti, dupa care incepand cu a doua zi cand pestii au intrat pe patul de nada a inceput distractia.
Surpriza a venit chiar a doua zi de pescuit, cand la una din lasetele lui Cosmin suna avertizorul, se duce si inteapa dupa care incepe un dril spectaculos cu pestele plecand cand in stanga, cand in dreapta. A reusit si l-a adus in minciog, cand l-am ridicat mi-am dat seama ca un obiectiv a fost atins (i-am spus din prima, "prietene asta are peste 20 kg, ti-ai doborit recordul"), nu-mi venea sa cred nici mie (m-i se parea prea repede), au inceput vizitele la stand si pina la cantarire s-au facut tot felul de pronosticuri ba ca are 18kg, ba 20, cand 24, in sfarsit l-am pus in sacul de cantarire si surpriza pentru toti 26 kg (pe moment am mutit toti si ne uitam la cantar nevenindu-ne sa credem).
Pana la urma am stabilit cantar oficial 25,4kg (am scazut sacul de cantarire, care, ud are cam 600-700gr), a urmat sedinta foto si eliberarea. In gluma i-am spus Lui Cosmin "prietene acum putem pleca acasa" cu un singur peste ai atins ambele obiective. Am continuat partida bineinteles, doar recordul era al lui Cosmin nu al meu (chiar daca poti sa spui ca este norocul incepatorului, adevarat doar 50%, restul conteaza "bilele") cu gandul sa sar de 15,5 kg si eu, au urmat doua zile cu crapi de tot felul, romanesti, salonte, sui, intre 9 si 14 kg, nimic spectaculos, ma gandeam oare asta sa fi fost, doar un noroc de incepator, nu-mi venea sa cred, vine ziua de luni cu frig, vant, ploaie rece mocaneasca, presiune atmosferica in scadere, toate atuurile pentru un record dar balta nimic, se incapatina sa nu-l dea, pana la un moment dat cand am spart gheata cu un 16,3 kg (nu m-am bucurat prea tare, cu toate ca-mi depasisem recordul personal, ma gandeam la over 20), am continuat partida, am nadit mai mult, si pestii au inceput sa colaboreze mai bine, din pacate nu mancau decat ziua, noaptea doar sporadic si un singur crap (parca a fost un facut, in fiecare noapte doar un crap intre ora 1 si 5 dimineata), oricum pesti frumosi si sedinte foto zilnice. Marti se opreste ploaia, ne incalzim dimineta cu o cafea si un ceai fiebinte dupa care pe la ora 9 incep sa vina crapii la sedinta foto, la inceput mai timid dupa care s-au invatat, vin din ce in ce mai multi, pe seama ca le place la fotograf, pina seara avem in jur de 160 kg printre care din nou un record personal dar cu putin peste 17 kg (nu prea ma bucur nici de aceasta data, eram cu gandul tot la over 20), vine ultima noapte, pe la ora unu aud senzorul cu un bip scurt, sarim din paturi amandoi, Cosmin in papuci ii zic dute si inteapa pana ma incalt eu, ies afara si preiau lanseta, incepe un dril lung, se lasa greu adus la mal dar parca nu-mi da sperante de record (zic e obisnuit si asta), odata ajuns la mal parca s-a trezit ceva in peste si incepe drilul adevarat cred ca vreo 15-20 minute in care am simtit ca avem un crap mare, nu am facut nici un pronostic pina nu a fost in minciog (Cosmin la minciog de data aceasta zice, are 20 de kg, eeeee avea experienta, prinse-se de 25kg, zic nu cred e sub 20), cantarim si am dreptate, un crap romanesc de toata frumusetea de 18,1kg, un nou record personal. Nu se mai intampla nimic pana dimineata, doar un rasarit de soare spectaculos vine sa incheie o partida de pescuit la fel de spectaculoasa pe un lac foarte spectaculos.

total cantitate 394kg (fara sa socotim recordurile lui Cosmin care pleca de la11kg pe Bulzesti, am stabilit ca numaram doar ce depasim de 15kg)
numar pesti : 32 buc
medie partida: 12,5kg
total recorduri: 6 (Cosmin 3 recorduri : 25,4kg / 15,3kg / 16 kg, iar eu alte 3 cu 16kg/17kg/18kg)
nada folosita: pelete Aller Aqua cumparate de la proprietar, boilies CPK NEXT si XXL, bolies Mister Dudi si Superbaits B2 (daca-mi este permis, nu fac nicio reclama), le-am schimbat pe toate la carlig


Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 46.18 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
2.jpg
2.jpg [ 82.32 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 55.94 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]

_________________
BIG CARP HUNTER
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
.


Fişiere ataşate:
4.jpg
4.jpg [ 44.73 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
5.jpg
5.jpg [ 36.65 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
6.jpg
6.jpg [ 69.5 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]

_________________
BIG CARP HUNTER
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 12:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
.


Fişiere ataşate:
8.jpg
8.jpg [ 54.45 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
9.jpg
9.jpg [ 51.77 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
10.jpg
10.jpg [ 42.01 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]

_________________
BIG CARP HUNTER
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Moby Dick din Satu Mare
MesajScris: Vin Oct 16, 2015 12:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
.


Fişiere ataşate:
11.jpg
11.jpg [ 51.16 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
12.jpg
12.jpg [ 31.31 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]
13.jpg
13.jpg [ 54.58 KiB | Vizualizat de 13664 ori ]

_________________
BIG CARP HUNTER
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: