CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 1:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Eu am facut ieri rezervari la telefon pentru August si am gasit principalele tinte, astept acum sa-mi trimita Madalin detaliile pt avans :D
Sustin si eu insa ideea de a vedea cumva, chiar si cu ceva limitari rezervarile. Initial intrucat programul meu pe 2016 e total incert ma gandeam sa nu fac nicio rezervare, dar vestile pe care le-am auzit despre aglomeratie m-au facut sa rezerv.
Totusi am gasit 1-8 august A4 (cel mai cautat se pare) pentru o saptamana (luni-luni, deci trec si peste weekend, cel care stiu ca este in general vizat). August nu este o luna de varf, este insa inceputul perioadei traditionale de concedii, deci ma asteptam macar pt weekend sa fie probleme (cea de-a doua rezervare am facut-o luni-joi unde in general nu ma astept sa fie probleme decat cel mult in Aprilie-Mai).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 5:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Vlad Pavlovici scrie:
Introducerea unui calendar on-line, cu afisari ale locurilor libere, inseamna o sarcina in plus pentru administratorii lacului. Calendarul functioneaza doar daca exista cineva care il actualizeaza permanent. Plus cineva care sa rezolve eventualele probleme tehnice care apar.

In momentul de fata, cu personalul existent, Varlaam nu considera ca e necesar sa introduca acest calendar on-line.

Eu zic ca este fix invers castiga timp nu pierde:
Are in permanenta o situatie clara a rezervarilor vand cineva anuleaza doar sterge rezervarea din calendar
Se pot obtine situatii statistice cum ar fi care este cel mai fidel pescar, care este pescarul cu cele mai multe rezervari, gradul de ocupare lunar etc.
Nu mai este necesara scrierea datelor in nu stiu ce agenda.
Sincronizarea cu siteul nu trebuie sa se faca permanent.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 6:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Administratorii au o situatie clara a rezervarilor. Telefonic, rezervarile se pot face foarte usor.

Implementarea unui sistem de rezervari sau calendar on-line este o activitate in plus pentru administratori - o activitate permanenta, care implica actualizari ori de cat ori se face sau se modifica vreo rezervare, altfel calendarul on-line va fi inexact. In timpul sezonului, administratorii nu au timp suficient pentru asta. Poate in viitor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Vlad Pavlovici scrie:
Administratorii au o situatie clara a rezervarilor. Telefonic, rezervarile se pot face foarte usor.

Implementarea unui sistem de rezervari sau calendar on-line este o activitate in plus pentru administratori - o activitate permanenta, care implica actualizari ori de cat ori se face sau se modifica vreo rezervare, altfel calendarul on-line va fi inexact. In timpul sezonului, administratorii nu au timp suficient pentru asta. Poate in viitor.

Eu nu inteleg daca se face un soft care imbina ambele de ce ar fi de lucru in plus? Adica administratorii fac rezervarile local care se incarca automat pe web


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 10:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu-mi dau seama la ce te referi cand spui "daca se face un soft".

La ce soft te referi? Cine-l face? Cat costa? Cum functioneaza? Ce interfata grafica are pe site? Poti sa-mi dai exemple de lacuri care folosesc asemenea softuri?

Nu are sens sa discutam insa detaliile astea pe forum. Te rog, trimite-mi un mesaj privat daca ai o propunere concreta pentru un soft aplicabil la Varlaam. Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 2:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Ionut, daca ai pescuit la Varlaam stii bine cat de bun este tabelul in excel al lui Madalin.
Un soft ar implica un cost suplimentar nejustificat.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 7:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Nu-mi dau seama la ce te referi cand spui "daca se face un soft".

La ce soft te referi? Cine-l face? Cat costa? Cum functioneaza? Ce interfata grafica are pe site? Poti sa-mi dai exemple de lacuri care folosesc asemenea softuri?

Nu are sens sa discutam insa detaliile astea pe forum. Te rog, trimite-mi un mesaj privat daca ai o propunere concreta pentru un soft aplicabil la Varlaam. Multumesc.

ai mp ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 5:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
lucian_man scrie:
Ionut, daca ai pescuit la Varlaam stii bine cat de bun este tabelul in excel al lui Madalin.
Un soft ar implica un cost suplimentar nejustificat.

Nu am pescuit si nici nu am in plan sa pescuiesc pe Varlaam din cauza distantei.
De aceea pe mine nu ma influenteaza daca se implementeaza calendarul sau nu.
Dar in schimb am participat la eloborarea si implementarea catorva sisteme ERP si de aceea spun ca daca exista un fel de rezervare electronica se poate transforma in un produs software care sa lege sistemul de rezervari de site.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 20, 2015 6:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Pe Sanpaul e functional un astfel de sistem de rezervari online:
http://www.agropisc.ro/pescuit-sportiv/ ... ri-locuri/
E foarte comod si eficient din punctul meu de vedere


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 28, 2015 2:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 07, 2014 6:59 pm
Mesaje: 5
Sistemul actual de rezervări ne pune pe gânduri dacă vom dori sa pescuim vreodată pe Varlaam ... tocmai pentru faptul ca la anumiți pescari li se spune ca un anumit stand e liber într-o perioada anume și când vrei sa faci rezervarea aflam ca de fapt este ocupat..


Din partea mea o bila neagra pentru administrarea sistemului de rezervari actual


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron