CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 11:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Sustin si eu ideea unor porecle, care in mod natural ar depasi domeniul fotbalului. Undeva in limita dintre nume evidente gen "Big Plated Mirror" si cine stie ce personaje de tipul Star Wars, cred ca am gasi ceva criterii amuzante.

Sustin si eu criteriile spuse de Victor - orice porecla trebuie sa spuna ceva despre peste, sa evitam eventuale nume de iubite/partener(e)/sotii etc :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mie Ian 06, 2016 10:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Interesante statistici, desi in primul sezon ai fi fost tentat sa spui ca A8 a fost cel mai bun stand, pentru ca toata lumea se batea pe el, in realitate A7 a fost de departe cel mai bun stand. Foarte bune aceste statistici pentru ca ne arata cum evolueaza anumite standuri si lacul cu totul. Si nu in ultimul rand multumim Victor.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Salut Vlad,

Foarte interesant sa intram pe teritoriul statisticii insa cred ca aceste date ar trebui coroborate cu ocuparea standurilor. Adica este normal sa ai mai multe capturi pe un anumit stand daca acel stand este mai mult timp pescuit.

Ati putea genera si niste statistici paralele in care sa vedem si ocuparea standurilor?

Ca sa iti dau un exemplu dus la extrema: daca pe A1 s-a pescuit doar 10 zile iar pe A6 100 de zile inseamna ca statistic vorbind A1 a fost mai productiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 11:54 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Serban Popescu scrie:
Ati putea genera si niste statistici paralele in care sa vedem si ocuparea standurilor?.


A1 e cel mai putin pescuit stand de pe sectorul A - atat din motive subiective, cat si obiective. Motivul obiectiv e ca nu are apa adanca si, in perioadele in care se prinde mai ales pe apa adanca, perioade care insemna o parte importanta a sezonului, n-ai de ce sa stai pe A1. Motivul subiectiv e ca i s-a dus vestea ca e neproductiv si atunci e si mai neproductiv prin faptul ca lumea se fereste de el.

De la A2 la A9, gradul de ocupare e foarte ridicat. Intr-adevar, primele standuri care se ocupa sunt A4, A6 si A7 si, daca pe ele se pescuieste cel mai mult, e oarecum normal ca pe ele sa se prinda si cel mai bine. Dar sunt luni in care tot lacul e ocupat, pana la ultimul stand, si cand A4, A6 si A7 prind mai bine, e firesc ca oamenii sa tina cont de asta in preferintele lor.

Cred ca lacul va continua sa se schimbe. A8 era considerat foarte bun, iar A2, foarte slab, dar lucrurile s-au schimbat. A7 era considerat superior lui A4 in 2014, dar in 2015 raportul de capturi s-a inversat.

A9 e standul cu cel mai mare potential neexploatat, dupa parerea mea, pentru e ca standul cu cea mai mare suprafata, cele mai multe structuri, cele mai mari adancimi. Daca s-ar pescui mai mult pe el - cu pescari care sa vina constant pe A9, ca sa-l inteleaga - cred ca ar da rezultate mai bune. Brad stie standul mai bine ca oricine si are mereu rezultate bune pe el (si frecventa, si capturi), inclusiv in zile in care pe A4, A6 si A7 se prinde slab.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Joi Ian 07, 2016 12:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
A9 este foarte greu de pescuit fara sonar si mai ales fara sa fi pescuit cel putin de 2 - 3 ori pe el. Are multe praguri, pe spate are si agatatura, mal, piatra, nisip, este o contopire a mai multor standuri. Multi nu se incumeta sa pescuiasca pe A9, tocmai datorita multitudinii de posibilitati pe care le ofera, prefera sa mearga pe standuri mai simple si mai sigure.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: