CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Statistici sectorul A Varlaam 2015
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 1:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cei interesati de pescuitul pe sectorul A de la Varlaam, puteti vedea mai jos cateva statistici interesante realizate de Victor Costache, caruia ii multumesc pentru implicare si ajutor.

Am mai multe statistici, dar as vrea sa le public una cate una, ca sa le putem discuta. Incep cu graficul distributiei pe standuri a exemplarelor de peste 20kg, care sunt obiectivul principal pentru multi pescari care vin la Varlaam.

Statistica ne confirma ca standurile cele mai productive de pana acum au fost cele din mijlocul lacului - A4, A6 si A7. Dintre ele, A6 a fost cel mai bun stand atat in 2014, cat si 2015. A4 a fost un stand mediu in 2014, dar a "explodat" anul trecut. A7 a fost constant. Alte standuri au avut fluctuatii si nu e exclus sa dea rezultate complet diferite anul asta.

De notat ca toate capturile au fost inregistrate in functie de standul pe care a stat pescarul, nu in functie de locul unde s-a prins pestele. Stim ca unii pesti s-au mai prins si in dreptul altor standuri, cand pescarii n-au avut vecini si au putut duce lansetele dincolo de limita standului propriu, dar asta e un lucru care nu se poate stabili cu precizie.


Fişiere ataşate:
Capturi 20kg+ (2014 - 2015) - standuri.jpg
Capturi 20kg+ (2014 - 2015) - standuri.jpg [ 50.31 KiB | Vizualizat de 12356 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 1:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Aici aveti un grafic al distributiei capturilor de peste 20kg in functie de lunile anului.

Doua oscilatii interesante: randamentul lunii iunie si al lunii octombrie. Iunie 2014 a fost mult mai bun decat iunie 2015, in timp ce octombrie 2015 a fost mult mai bun decat octombrie 2014.

Surprinzator (sau nu), octombrie 2015 a fost luna cu cele mai multe trofee de la deschiderea lacului.


Fişiere ataşate:
Capturi 20kg+ (2014 - 2015) - luni.jpg
Capturi 20kg+ (2014 - 2015) - luni.jpg [ 54.41 KiB | Vizualizat de 12349 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 4:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Statistica aceasta imi intareste convingerile ca lunile aprilie si mai sunt cele mai productive pt pescuitul crapului.
Multi pariaza insa pe lunile de toamna...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 11:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mai jos aveti un grafic al capturilor de la Varlaam publicate pe Facebook si CarpOnline si distributia pe standuri.

E vorba de toate capturile publicate, crapi de la 15-16kg in sus. Cifrele sunt utile doar pentru a vedea ca standurile din mijlocul lacului tind sa fie mai productive decat cele din marginea lui.

Numarul real al capturilor inregistrate este mult mai mare. Cel putin de trei, patru ori mai mare, tinand cont ca n-am publicat nicio captura in zona 10-15kg (care au fost de ordinul sutelor), iar la crapii de peste 15kg am publicat doar cele mai bune imagini, cu pestii cei mai mari. Am avut zeci de fotografii cu crapi de peste 15kg pe care nu le-am publicat din diverse motive.

Deci numarul total al capturilor din grafic e departe de numarul real de capturi, dar distributia pe standuri e relevanta.


Fişiere ataşate:
Total capturi publicate (2014 - 2015) - standuri.jpg
Total capturi publicate (2014 - 2015) - standuri.jpg [ 53.77 KiB | Vizualizat de 12191 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 11:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Aceeasi statistica a numarului total de capturi, de data asta cu distributia in functie de lunile anului.

Aici se vede clar ca aprilie si mai sunt cele mai productive perioade, dar asta nu inseamna ca nu se pot face partide bune si in restul anului. Mai degraba as zice ca aprilie si mai sunt cele mai usoare perioade pe un lac ca Varlaam, dar cei care cunosc lacul si pescuiesc bine pot avea rezultate oricand.


Fişiere ataşate:
Total capturi publicate (2014 - 2015) - luni.jpg
Total capturi publicate (2014 - 2015) - luni.jpg [ 55.9 KiB | Vizualizat de 12187 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 2:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Interesante statistici. Felicitari Victor, pentru munca depusa. Dar si pentru culorile alese :lol:

Vlad, avand in vedere specificul sectorului A, dar si tendinta crapilor de a fi mai suspiciosi de la un an la altul, cred ar fi interesant sa avem o statistica (poate si cu ajutorul lui Madalin / Brad) cu pestii cei mai "mofturosi" din lac.
Stim cu totii ca sunt exepmplare care se prind constant, lunar - aproape. Dar sunt si pesti care se prind o data sau de doua ori pe an. Pe acestia din urma ar fi bine sa ii cunoastem si eventual sa ii botezam. Poate ca sunt si pescari pentru care conteaza mai mult un peste de 18 kg care iese rar la poza decat unul de 20+ care iese mult mai des.

Crezi ca e posibil ? Un top 5 macar ?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 2:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:
Crezi ca e posibil ? Un top 5 macar ?


Greu... mai repede incercam sa punem wi-fi. :)

Cred ca aproape toata lumea e interesata de pestii cei mai mari. Unii pot fi atrasi si de pestii cu un aspect mai special, cum sunt unele "oglinzi". Un peste care se prinde rar e mai greu sa fie interesant, mai ales daca nu e foarte mare si se prinde accidental.

O solutie pentru a comenta mai usor "biografiile" pestilor ar fi sa le dam nume. Madalin, Brad si cu mine ne-am amuzat de mai multe ori cu posibile nume, una dintre idei fiind aceea de a le da nume de fotbalisti celebri, nu de alta dar ar fi distractiv sa auzi: "l-am scapat pe Robinho la minciog" sau "Falcao s-a parcat intr-un prag". :)

In fine, avem toata iarna sa ne gandim la ceva pe tema asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 3:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
mai repede incercam sa punem wi-fi. :)


Stiam eu ca o sa reusesc :lol:

Vlad Pavlovici scrie:
O solutie pentru a comenta mai usor "biografiile" pestilor ar fi sa le dam nume.


Vlad Pavlovici scrie:
ar fi distractiv sa auzi: "l-am scapat pe Robinho la minciog" sau "Falcao s-a parcat intr-un prag".


E o idee buna. Mult mai distractiv cu nume date pestilor, decat sa ne exprimam : " l-am prins pe ala de 22 pe care l-a prins si Adi Botin" - doar ideea ca l-a mai prins si Adi ma enerveaza :D

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 3:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ar fi util ca exemplarele capitale să aibă "porecle" ca să ne putem referi la ele. Totuși, nu m-aș limita la un singur domeniu (ex. fotbal) pentru a alege "numele de scenă". Mă gândesc că ideal ar fi ca "numele" să spună ceva despre exemplarul respectiv: aspect, istoric, comportament (ex. Haplea este un nume bun - fiind hulpav, era prins des).

Odată ce capturile publicate vor fi însoțite de "numele de scenă", se vor putea face statistici care să includă "vedetele".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici sectorul A Varlaam
MesajScris: Mar Ian 05, 2016 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
o alta varianta ar fi ciparea lor (a pestilor mai mari de 15 kg) numele sa fie ales de primul pescar care il prinde ai putea avea o evidenta mult mai buna (nada pescar stand perioada a anului, greutate la fiecare capturare dimensiuni...)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron