CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 7:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 8:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 25, 2016 3:27 pm
Mesaje: 26
Pe ce balti ati avut rezultate bune in jud timis?Vreau sa fac o partida cat mai curand ?Daca puteti sa imi spuneti si taxa,regulament,etc?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
La ce te referi cand zici rezultate bune? Peste mult, foarte mare, ciortaniada, vrei sa duci si acasa...numai crap sau si caras, platica sau somn african?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 10:10 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 25, 2016 3:27 pm
Mesaje: 26
Pai cateva unde sa pot face un pescuit activ la crap,nu neaparat cu capturi mari dar si cateva unde pot face partide lungi si sa urmaresc crapii capitali.De luat acasa nu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 11:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Probabil cea mai buna varianta ar fi Casa Pestilor din Sannicolau-Mare (frumos amenajata, bine administrata, exemplare capitale, sturioni, crapi koi), asta daca nu te deranjaza sa pescuiesti intr-o balta de doar un hectar. Alte variante ar fi: Cornesti 2, Sacosu Turcesc sau Sustra.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 10:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
tibi crivoi scrie:
Probabil cea mai buna varianta ar fi Casa Pestilor din Sannicolau-Mare (frumos amenajata, bine administrata, exemplare capitale, sturioni, crapi koi), asta daca nu te deranjaza sa pescuiesti intr-o balta de doar un hectar. Alte variante ar fi: Cornesti 2, Sacosu Turcesc sau Sustra.

Subscriu. la Casa pestilor au mai sosit 3 locatari noi de 20+. 6 standuri, cate 3 pe fiecare parte, cu pontoane, foisoare, standul cu pietris, toaleta, dusuri, apa curenta la fiecare colt al baltii;crapi comuni si oglinda intre 10-18 kg, sturioni si crapi Koi;taxa 60 ron/24 h/2 lansete;( ai nevoie de recomandare).
Cornesti 2, aproape de Timisoara ( 12 km), o balta destul de grea, gen Chiroiu 4 la scara putin mai mica, multa agatatura, se pescuieste doar de pe un mal, de regula lansat in malul celalalt sub salcii sau la buza trestiei, latimea intre 60-80m ( se ingusteaza spre capatul baltii), crapi intre 2-16 kg, in revenire puternica de 2 ani de la schimbarea proprietarului ( a fost braconata puternic);60 ron/24h/3 lansete
Sacos, balta 2, redeschisa anul trecut dupa vreo 5 ani de amenajari, etc, imensa, trapezoidala, cred ca are vreo 400-500m daca nu ma insel, este doar de c&r, pesti pana la 18 kg..asta-i captura anului trecut, densitate bunicica; vreo 16 km de Timisoara; 50 ron/12h/3 lansete;
Sustra, o balta cocheta, la 35 km de Timisoara, pontane, foisoare, partea cu cabana este doar de c&r cu rezervare, din cate stiu eu, captura anului trecut a fost de 15-16 kg, in ultima vreme foarte mult ciortan mic, datorita lipsei totale a rapitorului ( balta a fost golita acum 2 ani, a fost curatata si dezinfectata dar din pacate rapitorul, si asa putin, nu a mai fost introdus inapoi). 60 ron/24h/3-4 lansete( cred).
Cam asta avem noi in Timis.
De aceea mergem la pescuit in Bosnia, Croatia, Serbia sau Ungaria. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 11:56 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Daca vrei sa iesi din zona de confort a judetului Timis, gasesti in Serbia niste balti foarte bune, la o distanta de cel mult 250 km de Timisoara: Palic Tresetiste, Mika Alas, Debeljaca, Belo Blato, Kikinda, etc..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 12:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
tibi crivoi scrie:
Daca vrei sa iesi din zona de confort a judetului Timis, gasesti in Serbia niste balti foarte bune, la o distanta de cel mult 250 km de Timisoara: Palic Tresetiste, Mika Alas, Debeljaca, Belo Blato, Kikinda, etc..

Sau In BH: Fughiu, Cetariu sau Sisterea. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 2:49 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 25, 2016 3:27 pm
Mesaje: 26
Care sunt taxele la aceste balti din Serbia ?care este cea mai aproape?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 3:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
mihai62 scrie:
Care sunt taxele la aceste balti din Serbia ?care este cea mai aproape?


In general taxele sunt mai mici ca la noi (~15 euro/24h), dar cu tot cu drum iesi tot ca la noi. Diferenta o face calitatea baltii. Ca sa luam ex balta Sacos care-i o groapa de aprox 20h fara urma de umbra pe ea, cu un singur wc intr-un capat al baltii. Pe cand, micuta Palic (~5ha), este o bijuterie de balta, cu umbra, locuri de campare frumos amenajate, dusuri, etc. DAr, nu toate baltiile de la sarbi sau unguri sunt la fel de frumoase, depinde si de gusturi. Mika, o balta cu peste mare, mie unul nu-mi place deloc. Mai degraba prefer Kikinda, chiar daca Kikinda nu-i o balta cu pesti de marime impresionanta este mult mai frumoasa ca forma si peisaj.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron