CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 10:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Dum Iul 17, 2016 12:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Marian Neagu - 19,2kg, stand A2.


Fişiere ataşate:
Marian Neagu_Varlaam_19,2kg_A2.jpg
Marian Neagu_Varlaam_19,2kg_A2.jpg [ 118.21 KiB | Vizualizat de 8532 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Mie Iul 20, 2016 9:56 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cosmin Ciomofoiu - 22,8kg, stand A7.

Fotografia de mai jos este facuta cu pescarul si pestele stand in apa si marcheaza o schimbare de regulament temporara in ceea ce priveste manevrarea si fotografierea pestilor mari. Avand in vedere vremea foarte calda (temperatura apei la suprafata depaseste 30 de grade), toti pestii mari - incepand de la 17-18kg - vor fi manevrati si fotografiati fara a fi scosi din apa. La inceputul fiecarei partide, administratorii vor explica fiecarui pescar cum trebuie sa procedeze.

Administratia e constienta ca, pentru pescari, poate fi incomod sa intre in apa la sedinta foto, dar masura este necesara pentru protectia pestilor in conditii de vreme foarte calda.

Masura va ramane in vigoare atata vreme cat temperaturile se vor mentine ridicate, probabil pana la inceputul lunii septembrie.


Fişiere ataşate:
Costin Ciomofoiu_Varlaam_22,8kg_A7.jpg
Costin Ciomofoiu_Varlaam_22,8kg_A7.jpg [ 89.69 KiB | Vizualizat de 8442 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 2:17 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Vlad!

Inteleg logica deciziei manevrarii in apa totusi am o intrebare - ai vreun sfat pentru a-i face sa stea cuminti la poza avand in vedere ca prin manevrarea in apa vor avea mai multa energie? (ma gandesc mai ales la cteni).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 2:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sergiu, exista lacuri occidentale al caror regulament impune ca pestele sa nu fie scos din apa sub nicio forma - apa e cea mai buna saltea de receptie, manevrarea si fotografierea capturilor se fac doar in apa, indiferent de anotimp. Unul dintre ele e Paquier des Graviers, un lac despre care am mai vorbit. Luke Moffat, proprietarul lacului, explica in ce fel trebuie procedat: http://www.lukemoffatt.com/carp/fish_handling.shtml.

La Varlaam, tenii probabil ca nu vor sta cuminti, nu e stilul lor, iar Luke Moffat nu cred ca are ten in lac ca sa-si puna problema asta, dar chiar daca vom avea mai multa bataie de cap la poze, riscurile pentru pesti vor fi mai mici. In conditii de canicula, un peste mare oricum poate sa moara in urma stresului generat de un dril lung si o sedinta foto pe mal, chiar daca e manevrat corect. Daca nu e scos din apa, are o sansa in plus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc pentru articol, o sa-l citesc :)

Inteleg de unde vine regula nu incercam s-o pun in discutie dintr-un unghi critic, eram doar curios daca exista vreo modalitate cat de cat generala (si incercam sa ma si auto-incurajez ca prind peste 2 saptamani :lol: )

Am patit-o anul trecut pe A4 cu un cten de 17.6 a plecat linistit si aparent vioi, peste 10m era la suprafata. Din fericire a reusit Brad sa-l resusciteze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 3:51 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
P.S - as fi curios daca am deschide o discutie aici care tine de protectia pestelui chiar daca nu neaparat de Varlaam in sine. Am citit diagonal articolul si am vazut ca pe Graviers se foloseste un alt tip de saltea, care intr-adevar pare a rezolva o buna parte din problema pozei in apa. Intrebarea mea de mai devreme venea si din faptul ca luat direct din sling si pozat in apa cred ca zboara din brate instant si un cten si un crap mai vioi.

Discutia care m-ar interesa este urmatoarea - desi inteleg rationamentul din spatele saltelelor tip Nash Cradle, nu pot sa nu observ ca in Romania sunt obligatorii aproape peste tot, dar in afara nu au devenit chiar asa de omniprezente (ma refer aici de ex si Rainbow care evident are pesti mari, are o limita pentru pozat in apa destul de mare - 30kg daca nu ma insel - dar pe mal sunt folosite foarte des si saltele fara picioare). E clar ca in caz de manevrare defectuoasa nu-l mai salveaza nici cradle nici nimic, dar in caz de manevrare corecta este beneficiul saltelei pe picioare atat de mare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 5:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Luke Moffat, proprietarul lacului, explica in ce fel trebuie procedat: http://www.lukemoffatt.com/carp/fish_handling.shtml.
Am citit tot ce scrie acolo și m-am uitat pe pozele din galerie.

Am fost surprins să constat că deși explică de ce trebuie manipulați peștii numai în apă, multe poze sunt cu pești/pescari pe mal (probabil dinaintea instituirii acestor reguli).

Totuși, în funcție de conformația malului și de adâncimea apei la mal (cu cât este mai adâncă), ar putea exista câteva impedimente:
  • nu este chiar ușor să ții un pește de 20kg+ (corect pentru poză) fără să-ți poți sprijini brațele pe picioare (exceptându-i pe cei care sunt Schwarzenegger-i), ceea ce înseamnă (cel mai probabil) că pozele nu vor arăta la fel de bine
  • dacă se dorește o poză de calitate, s-ar putea să fie necesar să intre și fotograful în apă
  • tendința va fi (așa cum am văzut și în pozele de pe Luke Moffat și în alte poze făcute în apă) să lipești peștele de tine (să-l sprijini pe piept, să-l iei în brațe), ceea ce nu-i va face deloc bine mucusului
  • dacă ți-a scăpat peștele din mână și a dat de două ori din coadă... adio poze
  • va trebui un trepied cu picioare lungi și solide pentru a putea ține peștele deasupra apei la cântărire.

Evident că siguranța peștilor este prioritară, că dacă îi manipulăm greșit (pe mal sau în apă), nu mai avem ce poze să facem, nici frumoase, nici urâte.

Totuși, dincolo de amintiri, pozele/filmele sunt cele care rămân după o partidă de pescuit. De aceea eu cred că este important să se explice clar și detaliat pescarilor (chiar printr-un film demonstrativ) cum trebuie manipulați peștii în apă astfel încât să se obțină poze de calitate și în deplină siguranță pentru pești.

Cu alte cuvinte, "normele metodologice" (cum anume trebuie să procedăm) sunt mai importante decât "legea" (regulamentul bălții).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 6:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Fotografiile din apa vor fi probabil mai greu de facut si s-ar putea sa nu arate la fel de bine. Nici pescarii n-au experienta unor astfel de fotografii, nici administratorii n-au experienta unui astfel de regulament, dar merita incercat.

Procedura le va fi explicata pescarilor de Madalin si de Brad, care nu vor avea ezitari sa intre si ei in apa pentru fotografii, daca va fi necesar. Se discuta si posibilitatea de a turna pietris in fata standurilor, ca o platforma stabila pe care sa stea pescarii.

Fara indoiala ca exista si riscul sa ramai fara peste daca nu esti atent.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Cred ca intrebarea concreta la care se refera si Victor - in poza de pe A7, pestele e scos din sling direct pt poza, daca folosim o saltea plutitoare in care punem slingul cand il scoatem pentru poza, fara sa fi scos pestele din apa pana atunci, e regulamentar?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Joi Iul 21, 2016 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Madalin sau Brad sunt cei mai in masura sa discute in ce fel se vor face fotografiile, dar nu vad nicio problema in a pune salteaua in apa, ca sa tii pestele in saltea. Luke Moffat recomanda si el acelasi lucru.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: