CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 8:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata !

Am pescuit pe zona standurilor noi in perioada 22-28 aprilie, a fost o partida maraton :lol: , am reusit sa prind cu aproximatie 50 de crapi cu greutati cuprinse intre 6,5 si 17,6 kg. Probabil as fi putut dubla cantitatea daca alegeam sa replantez de fiecare data montura..dar din cauza oboselii, dupa 2-3 pesti pe aceeasi baliza renuntam, atasam un saculet solubil monturii si lansam. In multe momente am avut si monturile scoase din apa...una peste alta, era loc de mai bine dar deja era tortura si nu pescuit !

Am pescuit exclusiv cu boiliesuri, am nadit extrem de putin, la repozitionare nu puneam decat putina pasta pe plumb(din mixul boiliesurilor, nu pasta solubila) pentru consistenta. AM folosit diverse dimensiuni de boilies..de la 15 pana la 24 mm dar am remarcat faptul ca pestii raspund mai bine la momeli mai mici.

Trasaturile pe timp de zi sunt rare, dar acestea sunt infulentate de vreme. In cele 2 zile ploioase, am prins foarte bine chiar si pe timp de zi( s-a intamplat sa eliberez un peste, sa am unul in saltea si dublu drill), printre care si captura partidei, care a fost prinsa undeva la ora 09:00.


Mergeti si incercati sectorul B, o sa ramaneti placut surprinsi de ce va poate oferi !

Fire intinse !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 9:26 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cristian Pinzaru scrie:
[...]
am reusit sa prind cu aproximatie 50 de crapi
[...]
din cauza oboselii, dupa 2-3 pesti pe aceeasi baliza renuntam, atasam un saculet solubil monturii si lansam.
Din ce spui, pare mai indicat să pescuiești din mână. Desigur, folosești barca/sonarul pentru a căuta locurile și a poziționa balizele (și dacă este cazul pentru nădire și pentru a scoate peștii).

Distanțele la care ai pescuit sunt accesibile din mână (având în vedere condițiile impuse de regulament): fir principal monofilament de minim 0.40mm și înaintaș monofilament de minim 0.60mm?

Dacă nu mă înșel, până la insulă sunt vreo 120m, ceea ce nu este la îndemâna oricui (cu fire atât de groase și eventual săculeț solubil).

Care au fost locurile cele mai productive (la insulă/în larg, apă adâncă/mică, substrat tare/moale)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Varlaam 22 - 24 Aprilie '16 , pe A2.

Auzisem despre lac, îl vazusem din poze si toate documentarele lui Vlad. Însa nu calcasem niciodata pe acolo, nici macar in vizita. Când am primit invitatia de la Bogdan Pall, din senin pot spune, era ca un vis care urma sa devina realitate....

Bogdan Pall: Insemna pentru mine deschiderea noului an in cautarea trofeelor capitale. O partida scurta, de 48 de ore pe un stand care se lasa destul de greu de abordat din punctul meu de vedere.

Fiind prima data pe Varlaam, pot spune ca am avut emotii. Ca sa fiu sincer, stiam ca A2 este un stand destul de greu, cu o zona intinsa de apa mica dar eram sigur ca vom gasi si zone fierbinti pe acest stand. Personal, nu cred ca am facut pregatiri speciale, in afara de echipamentul de camping. Strategie de pescuit/nadit, nici vorba. Am zis ca, vedem la fata locului, in functie de vreme, locuri, etc.
Bogdan a fost chiar amuzant, in timp ce montam unul din corturi, mã intreabã "stanga sau dreapta", iar eu crezând ca discutam despre cort, aleg stânga.. de fapt, tocmai alesesem in care parte a standului urma sa pescuiesc.

Bogdan Pall: Dupa ce am hotarat fiecare in care directie com pescui, i-am dat drumul la treaba.
Constient fiind ca fata de Alin am un loc in care pot cauta pestele pe apa mare, m-am hotarat ca acea zona sa fie punctul meu de interes.


Strategia urma sa fie simpla. O montura simpla, plasata cu o farfurie de nada. Urma sa pescuim doar 48 ore, si am hotarat sa nu nadim aproape deloc.

Imagine

Bogdan Pall: Vineri seara si sambata pe zi nu am avut parte de evenimente, gandindu-ne in continuu unde ar putea fi pestele.

Prima trasatura a venit pe seara. Tocmai ma pregateam sa schimb lansetele, sa abordez alta zona a standului. A fost un bip scurt cat sa-mi atraga atentia, apoi pauza. Dupa care un "run" de toata frumusetea. Am intepat incet, iar dupa cateva minute bune, aveam pe saltea un crap superb, care urma sa fie noul meu record personal 18 Kg, fiind vorba despre pestele de pe pagina anterioara. O bila belachan si un popup rosu, ambele de 15mm.

Bogdan Pall: Sambata seara, ora 23.30...dupa ce Alin scoate al doilea peste iar Mircea Faur, vecinul de pe A4 mai puncta cu inca un crap sarit de 17 kg de pe apa mica, a fost momentul care m-a determinat sa renunt la zona cu adancime de 2.5-3 m si sa abordez si eu portiunea vechiului drum, pe apa de 1.2 - 1.6 m.

Am hotarat sa surprind putin pestele, asa ca am plasat din nou montura cu o bila de 24 CPK NEXT, undeva aproape de malul nostru, in fata standului A1. O alegere ce mi-a adus pe saltea un nou peste de 10 kg.
Deja, totul era indeplinit. Pentru asta venisem 250 km. Sa prindem peste. Macar unul, asa ziceam pe drum.

Imagine

Bogdan Pall: Duminica dimineata, ora 6.20 statia senzorilor ma faca sa sar din pat si sa am placerea primului drill pe 2016 si mai mult decat atat...drill pe standul A2 al laculi Varlaam. Un frumos comun de 13 kg mi-a facut ziua mai frumoasa si m-a facut sa uit de somnul neimplinit.
Montura a fost una simpla...solar 101 nr. 6, un snowman format dintr-o bila XXL CPK de 16 mm si un pop up, SPECIAL FRUIT CPK de 10 mm.


Imagine
Imagine

Pentru mine a fost o experienta de neuitat. Eram pentru prima data pe un lac cu un potential asa cum este Varlaam. Am cunoscut oameni noi, si m-am simtit excelent, iar vizita lui Vlad nu a facut decat sa ne bucure enorm. Astept cu nerabdare urmatoarea partida, aici.
Multumesc Varlaam.

Bogdan Pall: O partida reusita, cu 3 crapi in 48 de ore pe un stand pe care nu toti pescarii lacului Varlaam il iubesc.
O experienta frumoasa alaturi de Alin cu care deja discutam programarea urmatoarei partide in acelasi format.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 11:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:
Cristian Pinzaru scrie:
[...]
am reusit sa prind cu aproximatie 50 de crapi
[...]
din cauza oboselii, dupa 2-3 pesti pe aceeasi baliza renuntam, atasam un saculet solubil monturii si lansam.
Din ce spui, pare mai indicat să pescuiești din mână. Desigur, folosești barca/sonarul pentru a căuta locurile și a poziționa balizele (și dacă este cazul pentru nădire și pentru a scoate peștii).

Distanțele la care ai pescuit sunt accesibile din mână (având în vedere condițiile impuse de regulament): fir principal monofilament de minim 0.40mm și înaintaș monofilament de minim 0.60mm?

Dacă nu mă înșel, până la insulă sunt vreo 120m, ceea ce nu este la îndemâna oricui (cu fire atât de groase și eventual săculeț solubil).

Care au fost locurile cele mai productive (la insulă/în larg, apă adâncă/mică, substrat tare/moale)?



Victor, din cate stiu eu, si sper sa nu ma insel, pe sectorul B NU ESTE OBLIGATORIU monofilament de 0,60 !

Eu am pescuit cu fir de 0,45 legat direct de leadcore :) am avut 2 balize..si cred ca nu exagerez..la 25-30m de mal :) pe care am prins foarte foarte bine.

Locurile cele mai productive au fost cele din jurul insulei, adancimi intre 1,10m - 1,80m , dar pestii cei mai mari au venit pe balizele mai sus mentionate (cele la 25-30m), acestea fiind pozitionate tot pe substrat tare, in fata canalului, pe adancimi de 2,50m.

Singurul lucru imposibil de facut pe sectorul B este sa selectezi pestele, eu cel putin nu am reusit sa fac acest lucru, dar chestia interesanta e ca de fiecare data, cei mai mari pesti prinsi de mine pe sectorul B au fost prinsi din aruncare !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2016
MesajScris: Mie Mai 04, 2016 8:52 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Eu astept cu deosebit interes peste lui Lucian Manea de 20.9 kg prins in 21.04. 2016 pe A7, daca nu ma insel... Mi se pare unul din cei mai fotogenici over 20 pesti prinsi in acest an!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Mai 12, 2016 4:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cateva observatii in urma partidelor pe care le-am facut pe Varlaam in ultimele saptamani.

Sectorul B. Usor de pescuit, nu mai e neaparat necesar sa plantezi, se prinde bine si aruncand din mana. Se poate face un pescuit de frecventa cu crapi de talie medie, in jur de 8-12kg, printre care intra si crapi mai mari, de peste 15kg. Spatii mari intre standuri, zone de pescuit largi, presiune mica din partea pescarilor, lacul nefiind foarte aglomerat. E posibil sa aiba crapi mari inca neprinsi. Implica un consum de boilies mult mai mare decat pe sectorul A, pentru ca prinzi mai mult peste.

Sectorul A. Aici pescuitul pare ceva mai dificil decat in sezonul trecut, fie ca reactie la faptul ca lacul e pescuit intens, fie ca urmare a vremii foarte schimbatoare din ultima luna. In contrast cu perioada 2013-2014, in care marea majoritate a trasaturilor erau violente, acum majoritatea trasaturilor pe care le-am avut au fost slabe, lucru care poate avea mai multe explicatii, inclusiv faptul ca pestele incearca sa scuipe carligul stand pe loc. Intamplator sau nu, cele mai puternice trasaturi au venit de la pestii cei mai mici, care probabil ca n-au fost inca prinsi si reprinsi de multe ori. Ca intotdeauna pe sectorul A, locul mi s-a parut decisiv. Din momentul in care am gasit zona cu peste, am avut o frecventa buna, inclusiv o zi cu vreo zece capturi.

In concluzie, cele doua sectoare seamana din ce in ce mai putin ca profil. Fiecare poate oferi un pescuit interesant, dar pe segmente diferite de public. Pestii de pe ambele lacuri continua sa arate bine. Un exemplu in imaginea de mai jos, un exemplar bicolor, din genul numit de englezi "two-tone" (cu doua tonuri de culoare).


Fişiere ataşate:
Two-Tone Varlaam.jpg
Two-Tone Varlaam.jpg [ 131.44 KiB | Vizualizat de 8651 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 31, 2016 6:44 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 30, 2016 6:54 pm
Mesaje: 28
Localitate: Craiova
Buna ziua,


Pentru acest weekend am rezervat locurile B3 si B4, mentionez ca este prima mea partida pe Varlaam si vroiam sa intreb daca a pescuit careva pe B3-B4. De asemenea ma intereseaza locurile "fierbinti" si la ce distanta ati pescuit, plantat sau aruncat?
Am privit TOATE videoclipurile lui Vlad pe care il felicit cu aceasta ocazie pentru profesionalismul de care da dovada, ar fi fost utila o harta a standurilor de pe sectorul B dar stiu ca se lucreaza la definitivarea standurilor si din cate am inteles se lucreaza si la harta.
Orice informatii care m-ar putea ajuta sunt bine venite:)

Va multumesc si va doresc fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 31, 2016 7:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salutari,

Am pescuit acum 2 saptamani pe B10, standurile noi. Un coleg fusese cu 2 saptamani inainte de mine si prinsese enorm de multi pesti, atat din mana cat si plantat. La partida pe care am facut-o eu am prins 4 pesti cu un maxim de 12,5 kg. Ca si nada, am folosit doar bile, iar ca localizare, am pescuit pe zone tari cu adancimi de pana in 2 m. Pestii au tras cu precadere noaptea spre dimineata, toate cele 4 trasaturi venind intre 3 si 6 dimineata. Din ce am vazut eu pe B4, distantele sunt ceva mai mari decat pe B10, iar marea oportunitate este ca poti aborda ambele insule. Ce sa mai zic, Fir intins si asteptam rezultatele.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Mai 31, 2016 1:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
mihai_popescu scrie:
Pentru acest weekend am rezervat locurile B3 si B4, mentionez ca este prima mea partida pe Varlaam si vroiam sa intreb daca a pescuit careva pe B3-B4.


Zona B3-B4 e usor de abordat. De pe B4, se poate pescui in marginea insulei din fata (insula cu plopi), unde exista mici locuri tari, cu pietris, care sunt in general productive. De asemenea, exista cateva locuri tari, cu pietris, si spre dreapta standului, la distante de peste 100m. Ca sa le gasesti, ai nevoie de prodding stick. Locurile cu pietris sunt la aceeasi adancime cu restul zonei, nu prea ai diferente de nivel, difera doar substratul.

De pe B3, ai doua locuri interesante. Chiar in fata, la distanta mica spre medie, e o zona cu apa adanca, de peste 2,5m. Zona e destul de intinsa. Poti incerca zona cautand din nou locuri cu substrat tare sau baza pragurilor. Cand am pescuit aici in septembrie 2015, am prins cei mai mari pesti de pe zona cu apa adanca. Al doilea loc interesant e un fel de drum pietruit, care e undeva intre insule, paralel cu malul pe care stai. Adancimea apei pe drum e in jur de 1,5m. Drumul are cel putin vreo 30 de metri latime, deci poti pune mai multe lansete pe el.

Toate structurile de mai sus sunt usor de gasit, iar Madalin sau Brad te poti ajuta sa le identifici imediat. Discuta cu ei inainte de a incepe partida - una e ce vorbim pe forum si cu totul alta ce vezi la fata locului.

mihai_popescu scrie:
De asemenea ma intereseaza locurile "fierbinti" si la ce distanta ati pescuit, plantat sau aruncat?


Distanta pana la structurile cele mai indepartate e de cel mult 180-200m. Tinand cont ca trebuie sa ai fir de minim 0,40mm pe mulineta, nu poti pescui aruncand din mana decat pe zona cu apa adanca din fata lui B3, care e aproape. In rest, ca sa ajungi la structurile interesante, ai nevoie sa plantezi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 12:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un interviu cu Claudiu Popa, care e pescarul cu cel mai spectaculos "debut" la Varlaam de cand s-a deschis lacul: http://carponline.ro/interviuri/intalni ... -nou-88245.

Rezultatele lui nu sunt intamplatoare si arata ca lacul poate fi accesibil si pentru pescari care sunt la primele intalniri cu el, daca pescuiesc corect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron