CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 10:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Adrian Novac scrie:
Lucian,vad ca ai ramas marcat de postarea mea de atunci,


Adrian, nu pot sa raman marcat de o postare a unui om pe care nu il cunosc (personal). Daca ma injura cineva pe strada / in trafic, iti dai seama ca nu raman marcat. Poate nici nu ma enervez, depinde de moment. Nu sunt atins de ceea ce ai spus tu.

In schimb am ramas "marcat" de atitudinea sau mai bine spus de lipsa de atitudine a lui Vlad, cu care am avut iesiri la pescuit si cu care aveam o anumita relatie (frumoasa). Poate ca a omis acel post al tau sau poate ca l-a lasat intentionat (nu mai conteaza). Discutia mea aici este cu Vlad, nu te implica pe tine.

Tu ai fost doar o persoana care a avut o exprimare "nefericita" (asa cum ai si sustinut si pentru care ti-ai cerut scuze - le accept) prin care ai vrut sa subliniezi un continut.

Ideea este ca pe un forum pe care am decis sa scriu (CarpOnline - codsiderandu-l unul civilizat si fara interese) am fost catalogat de cineva "caine" si acest lucru a fost trecut cu vederea. Un forum ar trebui sa pastreze aceiasi unitate de masura pentru toti utilizatorii : nu conteaza ca unul pescuieste cu nada X si altul pescuieste cu nada Y , unde nada X are reclama platita si nada Y nu are ! Subliniez ca ma refer aici la omul care pescuieste, nu la promovarea unei nade care nu are reclama platita. In fond, suntem oameni cu totii, lasand la o parte interesele

Numai bine,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 10:50 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Nu am putea sa mutam toate aceste discutii de aici? Poluam degeaba acest thread.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Scriu intrucat numele meu este vehiculat pe aici si vreau sa clarific niste lucruri.

Dupa celebrul topic nade romanesti vs nade straine a aparut in peisaj urmatoarea reactie a unui user (nu conteza numele intrucat eu personal nu am nimic cu acea persoana - asa a simtit sa scrie, asa a scris) – cu adresa clara – CPK: ,,O gasca care pentru o punga de boiliesuri se transforma in niste caini de paza gata sa-si apere stapanul’’ (eu facand parte din echipa CPK). Cu alte cuvinte, niste saraci. Daca asta nu este jignire si atac la persoana, inseamna ca sunt eu prea sensibil.

Cand am vazut lipsa de reactie a lui Vlad (lipsa de reactie care inseamna ca aproba cele scrise) dupa ce am fost moderatorul acestui forum timp de 2 ani (fara niciun interes) + plus o prietenie (asa credeam eu) de cativa ani, mi-am dat seama cati bani da Vlad pe mine. Nici 2 lei. M-au incercat niste sentimente foarte naspa. Dar am luat-o ca pe o lectie de viata. Apoi, am luat decizia sa nu mai scriu, si nici nu stiti cat de bine mi-a fost. Sa nu mai scriu pe forum / forumuri a fost una dintre cele mai bune decizii ale mele in domeniul pescuitului.

Fac precizarea ca in trecut cand scriam pe alt forum si luam pozitie fata de unele minciuni si atacuri la adresa BF & AVP, eram catalogat la fel de urat cum am fost catalogat aici. Am fost un bou, cand toata lumea imi spunea sa nu ma bag, eu persistam in dorinta de a apara niste principii de bun simt si de adevar.

In incheiere fac precizarea ca eu nu castig bani din pescuit. Am acceptat propunerea prietenului meu Cipica de a fi alaturi de el in proiectul CPK. Ca fapt divers, cand eram in echipa Select Baits, alaturi de Vlad, l-am sunat pe Cipica si l-am rugat sa-mi faca intrarea pe Sarulesti. Pe vremea aia, mai de graba iti luai viza de SUA decat sa pescuiesti la Sarulesti. Ce a facut Cipica? In loc sa-mi spuna: fratica n-am nici un INTERES sa-ti fac tie intrarea pe Sarulesti, Cipica a zis: Da Adi, vorbesc pentru tine la Sarulesti. Practic, Cipica a fost singurul personaj din lumea pesuitului la crap care mi-a dat ceva, fara sa-mi ceara altceva in schimb si asta intr-o lume in care interesul este mai important decat prietenia. Am scris ceva. Si as mai avea o tona de scris dar sunt in vacanta . Toate bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Aug 12, 2016 8:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adi, in continuare nu intelegi care e fondul problemei.

Fondul problemei este faptul ca firma de nada pe care o reprezinti s-a recomandat pe acest forum ca fiind mai cinstita si mai priceputa decat toate firmele de nada englezesti. Lucru care mi s-a parut incorect.

Asta era problema pentru care topicul s-a intins pe vreo 20 de pagini, nu fraza lui Adrian Novac, care a aparut mult mai tarziu, dupa ce discutia despre nade se desfasurase, si pentru care Adrian Novac si-a cerut scuze - pentru expresia folosita, nu pentru ideea in sine.

Iar principalul sustinator al firmei in discutie a fost Lucian, care la data respectiva nu pescuise cu boiliesurile ei nici macar un minut! Nu e de mirare ca atitudinea lui a ridicat unele semne de intrebare.

Dar nu e un capat de tara... Nici firma romaneasca nu cred ca a vandut mai multe boiliesuri dupa discutia asta, nici firmele englezesti nu cred ca au vandut mai putine. Am fi putut depasi momentul, daca voiam.

Vad ca voi va considerati in continuare jigniti si preferati sa ramaneti jigniti decat sa lamurim lucrurile intre noi, asa cum ti-am propus. E dreptul vostru. As vrea sa incheiem insa tot spectacolul asta polemic pe forum, daca se poate. Certurile pe forum nu rezolva nimic si nu aduc niciun beneficiu nimanui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Aug 12, 2016 10:39 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Iar principalul sustinator al firmei in discutie a fost Lucian, care la data respectiva nu pescuise cu boiliesurile ei nici macar un minut! Nu e de mirare ca atitudinea lui a ridicat unele semne de intrebare.


Vlad, am luat la puricat cele 22 de pagini ale topicului. Am spus si atunci, citez si acum ce am spus in iarna :

Citat:
Colaborarea mea cu CPK, a inceput de foarte putin timp, este la inceput. Cand fac referire la producatori romani, ma bazez pe perioada in care am pescuit / colaborat cu o alta firma de la noi : Select Baits.


Eu nu sustineam cauza CPK, sustineam ideea de nada romaneasca. Daca s-a inteles altceva, imi cer scuze pt exprimare, dar nu si pt continut.

Recunosc ca am fost acid in unele posturi, datorita modului tau de "arbitraj" .

Vlad Pavlovici scrie:
Am fi putut depasi momentul, daca voiam.


Nici noi nu am facut-o, dar nici tu. Iar dovada stii care este.

Vlad Pavlovici scrie:
As vrea sa incheiem insa tot spectacolul asta polemic pe forum, daca se poate.


De acord. Eu il consider inchis. Cu prima ocazie, la Varlaam, putem clarifica totul.

Numai bine,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Dum Aug 21, 2016 6:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Buna seara.saptamana aceasta am si eu programata o partida pe a7.
O partida scurta de 48 ore,pe varlaam nu am mai pescuit,aceasta fiind prima partida.nu am pescuit pe nici o balastira,deaceea nici nu stiu ce sau cum sa fac.daca ma puteti ajuta cu niste ponturi sau daca a pescuit cineva recent pe acest stand si are timp de cateva sfaturi acestea sunt binevenite.ce adancimi sa abordez,cantitate de nada pt plantare,tip de nada,tip de monturi(snowman,scufundatoare,popup)
O seara buna.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Dum Aug 21, 2016 6:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Poti sa-ti faci o idee in privinta lui A7 din filmul pe care l-am facut anul trecut despre el: https://www.youtube.com/watch?v=Sq_p8_gLsiY.

Mai sunt si alte filme pe care le-am facut la Varlaam cu A7 in rolul principal – daca ai timp, arunca o privire, gasesti multe informatii despre monturi sau nade. Le gasesti aici: https://www.youtube.com/channel/UC-_Ujh ... zIA/videos.

Principala problema cu care te vrei confrunta e faptul ca, in iulie si august, lacul devine si mai dificil decat in restul anului. Pestele se prinde greu, iar pestii mari se prind si mai greu. E o perioada in care crapul e oricum apatic din cauza caldurii, iar pe Varlaam exista foarte multa hrana naturala, sub forma de scoici, care se gasesc peste tot.

Ce ti-as recomanda:

(1) chiar daca intri pe stand la ora 12.00, incearca sa ajungi cu doua, trei ore mai devreme si stai de vorba cu pescarii de pe lac; afla ce se prinde, cum se prinde si la ce adancime se prinde; incearca sa aduni cat mai multa informatie; e posibil sa nu se prinda mare lucru, caz in care nu prea ai ce sa afli, dar merita incercat.

(2) stai de vorba cu administratorii lacului – Madalin sau Brad - care sunt pescari buni, cunosc bine lacul si au tot interesul ca lumea sa prinda peste; iti vor explica standul si iti vor recomanda locuri bune; bineinteles, e posibil ca locurile recomandate sa nu dea rezultate, dar oricum e bine sa discuti cu ei.

(3) cand intri pe apa ca sa vezi locurile si sa-ti pui balizele, mergi cat mai discret si fa cat mai putina agitatie cu prodding stick-ul; tine minte ca poti sa prinzi peste pe orice substrat (piatra, nisip sau huma); multi dintre cei care bat apa cate doua, trei ore cu prodding stick-ul nu prind nimic in prima zi.

(4) orele bune in perioada asta sunt seara, noaptea si dimineata; daca vrei sa intri pe apa ca sa cauti locuri si sa plantezi, fa-o la pranz; lansetele se schimba la intervale de 24 de ore; asigura-te ca momeala rezista 24 de ore.

(5) foloseste boiliesuri mici si seminte mici; semintele mici de tip Particle Mix sunt de ajutor; o punga solubila la carlig poate fi utila; pescuieste cu bile mici, nadeste putin daca folosesti boiliesuri (la seminte mici, poti nadi si mult, daca vrei, uneori e mai eficient) si precis; nu imprastia nada pe suprafete mari.

(6) asigura-te ca monturile sunt perfecte, ca ansamblul plumbului functioneaza corect si ca linia principala si inaintasul sunt exact ce trebuie; fiecare trasatura e importanta. E un lac care nu seamana cu altele si e bine sa fii pregatit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Dum Aug 21, 2016 9:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Multumesc pt raspuns.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Aug 22, 2016 9:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
malavita scrie:
Buna seara.saptamana aceasta am si eu programata o partida pe a7.
O partida scurta de 48 ore,pe varlaam nu am mai pescuit,aceasta fiind prima partida.nu am pescuit pe nici o balastira,deaceea nici nu stiu ce sau cum sa fac.daca ma puteti ajuta cu niste ponturi sau daca a pescuit cineva recent pe acest stand si are timp de cateva sfaturi acestea sunt binevenite.ce adancimi sa abordez,cantitate de nada pt plantare,tip de nada,tip de monturi(snowman,scufundatoare,popup)
O seara buna.


Salut,

Asa cum spune si Vlad, ai ales poate cea mai dificila perioada pentru a face cunostinta cu Varlaam. Asta nu inseamna ca nu poti prinde peste (mare).

Am pescuit de doua ori anul acesta pe A7 si in ambele partide am reusit sa prind, reusind sa imi dobor recordul personal. Incearca sa pescuiesti pe adancimi variate (daca ai sonar e ideal, sau macar un prodding stick - standul iti permite sa iti faci o idee doar cu el) . Totusi, aloca o mai mare atentie zonelor cu apa adanca. Din experienta mea, mai ales pe A7, zonele din mal cu apa mica produc un numar mai mare de trasaturi, dar acestea sunt cauzate de tenii care sunt foarte activi la Valraam (mai ales in aceasta perioada - chiar si la boilies).

Tot ce a scris Vlad mai sus, mi se pare de folos si poti aplica. Singura obiectie pe care o am (deoarece am pescuit acum putin timp pe vremea caniculara la Varlaam) este referitor la momentele in care pestele este activ, adica orele productive. Acum doua saptamani, toate prezentarile pe care le-am intregistrat, au venit in jurul pranzului, un singur crap fiind fotografiat la ora 2 noaptea. Ieseam pe apa in intervalul orar 10-12 (ziua).

Incearca sa folosesti cat mai multe seminte mici (preparate) mai ales pe zonele cu apa mare. Din punctul meu de vedere, nu exista limita de nada cand e vorba de seminte mici. Poti nadi fara probleme si 3-4 kg / baliza, iar bolies cat mai concentrat.

Fir intins si asteptam poze :)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Aug 22, 2016 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 12, 2015 1:13 pm
Mesaje: 26
Localitate: Tg Mures
Sal
la o saptamana dupa ce a pescuit Lucian pe A6, un coleg de al meu a pescuit pe A7.....a avut13 pesti in 48h pe apa adanca......merita sa incerci cele 2 puncte de pe harta alaturata


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: A7
rsz_a7.jpg
rsz_a7.jpg [ 40.65 KiB | Vizualizat de 7371 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: