CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:46 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 1:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Am publicat astazi un interviu cu Claudiu Popa, care e pescarul cu cel mai spectaculos "debut" la Varlaam de cand s-a deschis lacul: http://carponline.ro/interviuri/intalni ... -nou-88245.

Rezultatele lui nu sunt intamplatoare si arata ca lacul poate fi accesibil si pentru pescari care sunt la primele intalniri cu el, daca pescuiesc corect.



Revista Carponline prezinta "reteta de succes" cu ingrediente diferite sau este doar o eroare materiala in text ?

http://carponline.ro/stiri/trofee-pentr ... popa-88241

Carponline scrie:
Stiam si faptul ca boiliesul cel mai folosit pe Varlaam este The Source de la Dynamite Baits, boilies pe care aveam sa il folosesc faramaitat in saculetul solubil. La carlig am folosit boiliesuri Claumar Pescar Squid & Pruna tari de 20 si 16.


http://carponline.ro/interviuri/intalni ... 5/pagina-3

Carponline scrie:
Nada a constat in boiliesuri Claumar Pescar tari de 20mm si 16mm cu arome de Squid si Pruna (...) In ambele partide am folosit saculeti solubili cu micro-pelete de krill de la Dynamite Baits.



P.S.
Claudiu, felicitari pentru rezultate !

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mar Iun 28, 2016 2:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 04, 2016 7:26 am
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Asa este Lucian, la prima partida am folosit saculeti solubili cu boiliesuri The Source faramitate, iar la cea de-a doua am folosit micro pelete Dynamite Baits Krill si amandoua au functionat la fel de bine :) . Dar Nada a constat in boiliesuri Claumar.
Multumesc pentru apreciere!
Fir intins la toata lumea!

_________________
www.claumarpescar.ro
www.ffb.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 10:03 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Partida care n-a mai iesit :? Titlu alternativ - M-am batut cu Lucian doar la Cola iar cantarul lui Cristi a ramas fara magie.


Aminteam in primavara de proverbul vechi - nu e pentru cine se pregateste, e pentru cine se nimereste. Nu-mi doream sa fie profetic dar a fost. Tocmai am incheiat o partida de o saptamana pe Varlaam, 1-8 August pe A4, standul care a dominat statistic lacul in prima parte a acestui an. Spre deosebire de partida din martie, cand am sarit direct din tren pe Varlaam, acum ma pregatisem minutios inca din Aprilie, incepand cu re-analizarea hartii batimetrice si a marcajelor mele de anul trecut si terminand cu din ce in ce mai dese conferinte Skype cu un neincrezator Lucian. Partida incepuse cu sperante mari - era ultima zi de avertizare de canicula si ar fi trebuit sa vina 2 zile de furtuni. Lacul mersese greu, dar stiam deja - Varlaam vara ridica multe semne de intrebare. Schimbasem cateva detalii din strategia de primavara, dar mergeam in esenta pe o abordare similara - amestec de bile in diferite marimi si culori (Source 10/15mm, Crave 18mm - putine, Nash TG Active 15mm, Fresh Squid 15mm) + o doza consistenta (ziceam eu) de canepa. Am inceput partida pe apa medie si adanca, pe locurile care imi produsesera peste anul trecut in septembrie.
Primele 2 zile au zburat fara evenimente totusi eram inca jovial si glumeam cu Lucian "Maestre/Zeule te asteptam sa schimbi tu aerul :lol: " etc. Ziua 3 a venit cu un experiment - am incercat pe apa mica 1-1.3m in fata limbii de stuf dintre A3 si A4. Contrar asteptarilor mele - bazate pe 31 grade temperatura apei la suprafata - singurii mei crapi au venit rapid de aici: 14.1, 14.3kg. Lectia ca sunt usor de prins daca ii gasesti o stiam, lectia despre apa mica abia acum o invatam. Restul lectiilor despre apa mare, structuri mari etc. inca nu functionau si nici nu aveau sa functioneze.
Cu moralul ridicat incepeam joi partea a2a a partidei, asistand rapid la un 19.8 la Lucian pe A6. Din glume am trecut rapid la sesiuni de meditatii intrucat Lucian era singurul reper de constanta al lacului, cu pesti zilnici pe o singura zona (pe apa mare contrar discutiilor noastre anterioare si contrar celor 2 pesti de la mine din stand :shock: ). Dozele de Cola zburau din lada, lansetele mele insa refuzau in continuare sa "decoleze" si ele. De joi pana luni chiar si pe sonar, pe A4 am vazut fix 2 pesti, in timp ce A6 parea sa aiba un ritm normal de vara. Probabil strategia de nadire (cu mult mai multe seminte si bile mai concentrate), probabil natura structurii, probabil si putin noroc contribuiau din plin la actiunea din standul lui Lucian si la somajul tehnic de pe A4 (intrerupt doar de un cten prins tramvai si o rosioara care m-ar fi mentinut in fata doar la clasamentul "specii").
Vara nu e ca primavara mi-am tot repetat amar pana la finalul unei partide in care am incercat toate structurile mari oferite de A4, cateva din cele mici si cam toate substraturile posibile. De notat ar fi insa - vara 2016 nu e ca vara 2015! Aflat sub o noua explozie de scoica si supus unei presiuni mult mai mari, Varlaam vara 2016 este si mai greu decat ne aminteam. Lectiile evidente pentru pescari - nadire cu mix de seminte mici (cred in continuare ca si un amestec tip Skittles din multe bile poate merge, dar nu am timp sa testez); structurile clasice nu reprezinta o garantie; pestii sunt mai apatici decat in vara trecuta (toate standurile de pe lac au avut momente in care au dat imediat 2-3 pesti gasiti pe o structura si apoi liniste); in conditii de canicula apa mica poate produce surprize mai mari decat anul trecut.

La un nivel mai putin personal 2 considerente pe care eu le vad importante si as vrea sa le ridic - a) poate o populare cu 5-10 pesti mari ar dinamiza pestii vechi si/sau ar mai reduce (chiar daca infim) din resursele de hrana naturala b) poate o limitare a presiunii pescarilor ar putea dinamiza si ea lacul (fie pe modelul englezesc - daca lacul e full reducerea numarului de lansete; fie pe modelul Rainbow - inchidere pentru o saptamana etc.).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Sergiu, cum a reusit Lucian sa fie singurul reper de constanta al lacului in materie de capturi? Cand merge cu mine, singurul reper de constanta este ca scoate o cola rece la jumatate de ora. Oricum, frumos scris. Dar unde sunt pestii, ca nu va cred pe cuvant? Eu vreau sa vad pesti, nu povesti! :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 12:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Adrian Botin scrie:
Sergiu, cum a reusit Lucian sa fie singurul reper de constanta al lacului in materie de capturi? Cand merge cu mine, singurul reper de constanta este ca scoate o cola rece la jumatate de ora.


Adi, in primul rand bine ai revenit pe forum :lol:

In al doilea rand, noi facand parte din aceiasi echipa, unul dintre noi trebuie sa prinda peste. Acelas esti tu iar eu ma relaxez.
Acum eram singur pe balta si a trebuit sa si muncesc putin, nu doar sa beau. Inclusiv omleta am facut-o singur. :(

Adrian Botin scrie:
Dar unde sunt pestii, ca nu va cred pe cuvant?


Nefiind prinsi la boilies-ul dominant al lacului, nu se publica.

Delcea_Sergiu scrie:
Partida care n-a mai iesit :? Titlu alternativ - M-am batut cu Lucian doar la Cola iar cantarul lui Cristi a ramas fara magie.


Sergiu,

Chiar daca nu ai prins peste asa cum te asteptai, ai "capturat" un respect si mai mare din partea precum si o prietenie. Plus ca nu a trebuit sa intri in apa pentru asta :)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 12:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Info despre abordare partida :

- am ales sa pescuiesc cu doua lansete pe apa mare (3.5 - 3.7) pe un substrat moale si cu doua lansete pe apa sub 1.5, pe un substrat tare;

- strategia de nadire s-a rezumat la seminte mici preparate (nu doar porumb) cu care am nadit doar pe monturile plasate la adancime mare, iar concentrat pe montura am nadit cu boilies de 16 si 10 mm ; pe balizele pozitionate in mal, la apa mica, am nadit doar boilies fara seminte;

- desi tenul este foarte activ vara la Varlaam, nu am avut emotii in a arunca 3-4 kg de seminte / montura pe apa mare, avand convingerea ca la aceasta adancime / substrat, tenul nu este atat de prezent. In schimb, pe balizele pozitionate in mal, am prins ten la boilies;

- majoritatea trasaturilor au venit pe timpul zilei, doar doua prezentari fiind noaptea;

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 1:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
lucian_man scrie:
Nefiind prinsi la boilies-ul dominant al lacului, nu se publica.


Lucian, motivul pentru care nu am publicat fotografia cu pestele tau e ca nu am primit-o. Madalin si Brad iti pot confirma ca nu toate fotografiile imi parvin imediat. Dincolo de asta, insa, e decizia administratiei ce fotografii publica. Clientii nu sunt in masura sa ne traga la raspundere pe tema asta.

Dar nu asta e problema aici. Problema e ca nu vrei sa depasesti disputa pe care am avut-o in iarna si postezi tot felul de ironii la adresa mea si a lacului Varlaam. Asta nu rezolva nimic. Tot ce ai putea sa obtii daca perseverezi in directia asta ar fi sa rupi definitiv relatia si cu mine, si cu Varlaam.

Propunerea mea este fie sa avem o relatie normala, cum am avut, fie sa nu avem nicio relatie. Du-te sa scrii pe alte site-uri daca nu te simti bine pe CarpOnline. Sper sa intelegi corect ce vreau sa-ti spun. Ne cunoastem bine si cred ca putem rezolva orice neintelegere, daca vrem. Cu conditia sa vrem. Formula cu mici intepaturi pe forum mi se pare o idee proasta, din care nimeni n-are de castigat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 2:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Clientii nu sunt in masura sa ne traga la raspundere pe tema asta.


Vlad, nu trag la raspundere pe nimeni. Doar ma amuz de situatie. Postarea a fost sub spiritul glumei, usor ironica - e adevarat, dar nu a fost un repros. Probabil ca nu ai primit pestele, si la fel de probabil nu i-ai primit nici pe cei din primavara.
Publicarea pozelor nu ii viza nici pe Madalin, nici pe Brad, ci doar pe tine. Nu pot sa il "ironizez" pe Madalin, nici daca as vrea. Nu am cum sa fac asa ceva cu cineva care a stat intins pe pietris peste 20 de minute sa imi traga niste cadre bune cu pestele in apa. Pentru ei, jos palaria.

Vlad Pavlovici scrie:
Problema e ca nu vrei sa depasesti disputa pe care am avut-o in iarna


Nu o depasesc, deoarece iata ce spuneai tu in 2014 cand userul Popescu59 iti aducea insulte pe Crapmania :

Vlad Pavlovici scrie:
Nu e vorba doar despre el aici. Responsabilitatea finala pentru ceea ce publica un forum apartine proprietarului forumului.
Daca pe CarpOnline s-ar publica insulte si calomnii, responsabilitatea finala mi-ar apartine mie, daca permit publicarea lor.


Problema din iarna nu costa in disputa nade romanesti vs nade englezesti ci in acuzele unui membru de pe acest forum, care ne-a catalogat pe mine si pe Adi Botin ca fiind "caini de paza pentru 1 punga de boilies moka" , iar tu ai lasat acel post fara sa il editezi deoarece era in avantajul tau in acel moment. Cum ti se pare ? Usor de depasit sau nu ?

Vlad Pavlovici scrie:
postezi tot felul de ironii la adresa mea si a lacului Varlaam.


Aici stii bine ca nu este asa in ceea ce priveste lacul. Da-mi un singur exemplu. Despre lacul Varlaam se vorbeste la superlativ inclusiv in postarile mele de pe facebook. Aici pe forum am laudat mereu ceea ce se intampla la Varlaam. Nu am cauzat probelem acolo, am raspectat regulile, si uneori chiar mai mult de atat.

lucian_man scrie:
Ne cunoastem bine si cred ca putem rezolva orice neintelegere, daca vrem. Cu conditia sa vrem.


Corect si sunt de acord cu tine. Dar nu putem sa vrem doar lucuri care iti sunt doar tie favorabile. Trebuie sa fim barbati si sa acceptam unele lucruri si atunci cand nu sunt in favoarea noastra, sau nu ne aduc avantaje.


Vlad Pavlovici scrie:
din care nimeni n-are de castigat.


Vlad, eu nu vreau sa castig nimic. Sunt un tip normal si nu am interese.

P.S. Daca consideri multi off-topic te rog sa il muti, dar aveam dreprul la o replica.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 3:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lucian, stii foarte bine ca ai ironizat administratia lacului intr-o postare recenta pe CarpOnline si ca Madalin te-a sunat si ti-a spus ca, daca ai o problema cu ce se intampla la Varlaam, solutia e sa il suni si sa va lamuriti.

Acelasi lucru ti-l spun si eu. Ai o problema cu mine? Putem discuta. Contrele pe forum nu rezolva nimic. Fie stam de vorba si ne lamurim sau depasim cumva subiectul, fie incheiem orice relatie, inclusiv pe CarpOnline.

Iar cu pozele, repet, nu ai niciun drept sa ma chestionezi ce public.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 8:59 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Lucian,vad ca ai ramas marcat de postarea mea de atunci,lucru care ma determina sa remarc ca a avut oarece adevar in ea,daca a lasat urme asa de adanci.Tin sa precizez insa ca postarea s-a referit doar la tine nu si la Adi Botin.Daca te-a ranit asa profund exprimarea mea mai barbateasca imi cer inca odata scuze.Asa a fost atitudinea ta in acel moment si asa am simtit eu cel mai bine sa o cataloghez.Inteleg perfect ca odata cu "punga de nada moka" vin anumite obligatii si inevitabil,se pare,la unii,atitudinea se schimba.Repet,inca odata imi cer scuze pentru exprimare,insa nu si pentru continut.Parerea mea ramane neschimbata.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: