CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cristian Pinzaru scrie:
La lasarea serii am reusit sa capturez si ceea ce se numeste acum noul meu record personal si anume un crap comun de 21,7 kg :D
Felicitări!
Cristian Pinzaru scrie:
3. Am gasit un nou model de carlige la care nu cred ca voi renunta prea curad. Korda Wide Gape XX - nr. 8
Dacă îți place acest cârlig, îți recomand să încerci Krank X nr. 6-10 (nr. 10 acolo unde este permis). Krank este o combinație între wide gape și curved shank și pe baza experiențelor mele pot spune că lucrează mai bine decât oricare dintre cele două.
Cristian Pinzaru scrie:
Pana la urmatoarea partida..Fir intins si...God save the Queen ?!?! :))
Sau mai bine... "Ciucurel save the Queen" :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 11:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:
Dacă îți place acest cârlig, îți recomand să încerci Krank X nr. 6-10 (nr. 10 acolo unde este permis). Krank este o combinație între wide gape și curved shank și pe baza experiențelor mele pot spune că lucrează mai bine decât oricare dintre cele două.


Victor, folosesc Krank X nr. 8 de peste 1 an de zile. El e urmatorul pe lista dupa Wide Gape XX. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 12:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cristian Pinzaru scrie:
Victor, folosesc Krank X nr. 8 de peste 1 an de zile. El e urmatorul pe lista dupa Wide Gape XX. ;)
La mine e invers: după ce am folosit wide gape și curved shank și am descoperit Krank (și ulterior Krank X), s-a schimbat ordinea în clasament.

Un alt motiv pentru care prefer cârligul Krank este că au și varianta Choddy.

Oricum, și unul și altul sunt cârlige foarte bune și solide (chiar și cele mici). În rest, cred că decizia cu privire la "cârligul câștigător" ține mai mult de experiențele și preferințele fiecăruia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Dec 02, 2016 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Am ales sa dau curs invitatiei lui Victor in ceea ce priveste “vestele de salvare” si sa fac o retrospectiva a partidelor mele de la Varlaam din anul acesta, in speranta ca cele de mai jos sunt de folos si altor pescari care vor merge in 2017 pe sectorul A.

Sezonul acesta am pescuit de 7 ori pe sectorul A, iar doua partide au fost lungi, de cate 7 zile fiecare. Am pescuit atat primavara devreme, vara pe canicula, cat si toamna tarziu.

In fiecare partida am prins peste (si aici ma refer la crap, nu la ten) care sa necesite dslr-ul din dotare.

Conditile de pescuit au fost foarte bune pentru mine ca si pescar : vara profitam la maxim de dusul pus la dispozitie, iar finalul de sezon m-a gasit cu aeroterma electrica conectata la priza.

Varlaam (sectorul A) s-a schimbat fata de anul 2015. Nu ma refer aici la pestii care au crescut, ci la comportamentul lor. Orele de hranire s-au schimbat, traseele crapilor s-au schimbat, modul in care trage pestele s-a schimbat. Dar sa le luam pe rand…

Orele de hranire au o influenta majora in modul in care abordezi partida de pescuit. In functie de acestea, stii cand sa improspatezi monturile, cand sa iesi pe apa sa cauti locuri, cand si cat sa nadesti si cand sa dormi. Primavara si toamna am prins peste noaptea si la prima ora a diminetii. Pe timpul zilei, trasaturile au fost foarte rare, pot spune chiar accidentale. Ceea ce se intampla noaptea avea o logica, ziua nu gaseam niciun rationament.
Vara, se intampla fix invers. Noaptea somam iar ziua intre orele 12 si 16 transpiram. Trasaturile veneau in plina zi, pe caldura cea mai mare.

Traseele crapilor si locurile de hranire s-au schimbat si ele fata de anii anteriori. Probabil datorita presiunii pe care pescarii o exercita asupra lacului, pestele nu se mai hraneste atat de mult in locurile fierbinti si cunoscute din malul de vis-à-vis. Asa cum pestele a evitat aceste locuri, am facut-o si eu. Am pescuit din ce in ce mai mult pe mijlocul lacului sau la baza pragului, cautand adancimile cele mai mari si evitand apa mica. Am prins peste intr-o mare de mal, dar strict pe numite zone. Am prins peste la 20 de metri distanta fata de malul de pe care pescuiam (nici nu desgasurasem in totalitate inaintasul de 0.60 de pe mulineta).
De asemenea, pe zonele maloase, am aplicat o alta strategie de nadire fata de zonele cu substrat tare. Daca pe acestea din urma nadeam strict cu boilies si foarte concentrat, pe zonele cu substrat malos foloseam seminte mici in cantitati abundente.

Modul in care trage pestele difera si el fata de anul anterior. Cred ca pot numara pe degetele de la o mana numarul run-urilor pe care le-am avut anul acesta. Trasaturile sunt mult mai discrete, fapt ce ma duce cu gandul la atentia care trebuie acordata monturilor. La Varlaam nu cred ca este nevoie de monturi complicate ci de monturi corecte si adaptate perioadei la care pescuiesti.

Sezonul acesta am pescuit 90% din timp pe Varlaam. Aici orice peste are o valoare speciala, tinand cont de specificul lacului si de plusul de dificultate dat de presiunea pe care o resimte pestele din partea pescarilor.
Mi-am adaptat modul de pescuit la specificul lacului, am stat in ploaie torentiala pe apa pentru a cauta locuri, nu m-am speriat de canicula de afara, am tinut cu mainile de cort in noiembrie la rafale de 70 km/h si lacul m-a rasplatit. Atat cu exemplare superbe de crap cat si cu peisajele sale celebre, pe care va invit sa le urmariti mai jos.

Multumesc Varlaam pentru un sezon reusit,

Lucian


Fişiere ataşate:
IMG_4458.JPG
IMG_4458.JPG [ 139.31 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
IMG_4457.JPG
IMG_4457.JPG [ 128.53 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
print screen.jpg
print screen.jpg [ 60.74 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Dec 02, 2016 3:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
...


Fişiere ataşate:
IMG_4455.JPG
IMG_4455.JPG [ 141.65 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
IMG_4462.JPG
IMG_4462.JPG [ 175.99 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
IMG_4463.JPG
IMG_4463.JPG [ 117.24 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Dec 02, 2016 3:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
...


Fişiere ataşate:
IMG_4460.JPG
IMG_4460.JPG [ 121.17 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
IMG_4456.JPG
IMG_4456.JPG [ 100.59 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]
IMG_4459.JPG
IMG_4459.JPG [ 124.37 KiB | Vizualizat de 7350 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Dec 02, 2016 7:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 30, 2015 11:04 am
Mesaje: 56
Localitate: Târgoviște
Felicitari Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Vin Dec 02, 2016 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Frumoasa relatare, frumoase poze, Lucian!
Felicitări!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: