CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:05 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iun 20, 2016 9:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Ai mei sunt campati pe mult cunoscutul loc "La salcie" pe Dunarea Veche. Bilantul este tragic: de vineri pana acum 2 ciortani de 1.5-2kg, multa platica si rosioare fara numar. Nu mai trage nici macar carasul. Apa are nivel la fel de ridicat si constant. Stiuca nu se lasa prinsa nici macar la pestisor viu. Astazi s-au ancorat cu barca undeva intre Mila23 si Crisan si...nimic. E limpede ca mai avem de asteptat. Nu-mi aduc aminte de un mijloc de iunie cu apa atat de mare care refuza cu incapatanare sa scada.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 07, 2016 6:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Am amintit in cadrul acestui topic de modul cum nivelul apelor influenteaza circulatia crapilor in Delta Dunarii. De data aceasta vreau sa fac referire la CULOAREA acesteia, care de asemenea are o importanta pe care de multe ori o neglijam. Chiar in aceste zile, in Delta se petrece un fenomen specific de obicei prioadei Mai-Iunie, cand odata cu scaderea apelor, se revarsa din lacuri in canale o apa limpede de culoare negricioasa. Nuanta de negru este data de catre o alga care se dezvolta in zona submersa a tulpinei stufului ce creste din abundenta in lacurile Deltei. Este exact ce nu ne trebuie intr-o partida de crap. O apa limpede nu este o apa productiva sub raport piscicol, deoarece din ea lipsesc organismele si substantele in suspensie. O sa va intrebati: Bine, atunci cum trebuie sa fie? Raspunsul corect este o apa putin tulbure de culoare verde laptos, care contine organism vii din abundenta si in care intotdeauna vom gasi crapi aflati intr-o continua cautare de hrana. Acest verde-laptos l-am intalnit de-a lungul anilor de multe ori pe buclele ce apartin bratului Sf. Gheorghe, dar si pe Sulina, cu precadere pe segmentul Mila 23-Crisan, unde s-au facut partide de neuitat intr-o viata de om.

Transparenta apei influenteaza totodata aspectul, din punct de vedere coloristic, al crapilor. Atunci cand veti avea in sacul de pastrare un crap jucaus de culoare negricioasa, sa fiti siguri ca ultima luna din viata si-a petrecut-o in apele limpezi ale lacurilor. Daca va avea o spinare maronie cu nuante de galben pe burta si coada aurie, atunci stim ca a sosit de curand din ape ceva mai tulburi. Nu stiu unde, dar candva am mai facut aceasta afirmatie si s-au gasit destui neincrezatori care m-au contrazis cu mare aplomb. Le spun acum, ca si atunci, ca din depanarile la foc de seara ale lipovenilor sunt multe de invatat daca esti dispus sa asculti cu atentie.

Ce sa mai, asa cum stau lucrurile acum, mai avem in opinia mea de asteptat vre-o 2-3 saptamani, din pacate. Apele au inceput sa se retraga cu repeziciune in toata Delta, bradisul curge dar se va duce la un moment dat si crapii vor fi nevoiti sa-si mute locul comod din lacuri catre canalele de legatura cu bratele mari. Cu siguranta ne vom afla acolo asteptindu-i cu masa intinsa, ca pe un oaspete de seama.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:12 pm
Mesaje: 30
Localitate: Focsani
Ceva noutati din zona mai sint?La sfirsitul saptaminii ajung si eu pe acolo si eram curios daca misca ceva sau nu.Vad caci Dunarea a crescut iar si in anii din urma cind mergeam pe Dunarea Veche dintre mila 23 si Crisan nu prea tragea!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 01, 2016 4:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 10, 2015 1:42 pm
Mesaje: 2
Ceva noutati de pe la amatori (sau profesionisti) ai Deltei?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 01, 2016 5:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:12 pm
Mesaje: 30
Localitate: Focsani
Am fost eu si am pescuit prin dreptul pensiunii lui Mitrea.
Nici un crap , numai caras mare la o boaba de plastic si momitor.
Am nadit la crap cu un amestec de bile solubile si tari , cu fructe si carne dar si amestecate cu porumb .Am pescuit simbata si duminica dar nici o trasatura de crap.
Dunarea scadea usor, curent foarte slab in schimb sarituri la greu si de ciortan dar si de crap.
Linga mine pescuia un tip care mi-a spus caci a avut o trasatura intre 09 si 11.00 dar nu a putut sa il scoata caci a intrat in buruieni( era ancorat chiar la baza lor).Pescuia cu bile de la decathlon monster crab si mi-a spus caci de vreo 2 ani alea fac legea pe acolo.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 09, 2016 11:12 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 12, 2015 3:01 pm
Mesaje: 6
Localitate: Constanta
Buna seara,
In septembrie vreau sa merg pe bratul Babina/Cernovca la pescuit. Ce informatii mai aveti despre zona?!
Mai este concesionata de raduta?
Am tot cautat informatii dar nu am gasit nimic de actualitate.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 1:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Stie cineva daca pe Chilia e obligatoriu PG?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 2:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Da. E obligatoriu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 5:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Marius Sârbu scrie:
Da. E obligatoriu.


banuiam eu, mercii Marius!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 14, 2016 6:12 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
AMR 5 zile, 2 pescari, zona de pescuit - Crisan, Dunarea Veche. Problema este ca am ramas fara barca. Colegul posesor de ambarcatiune s-a imbolnavit si nu mai poate veni. Am nevoie de ajutor:cineva din sat, un nr. de telefon etc. Orice idee este bine venita.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: