CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Apr 29, 2024 12:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Aug 15, 2016 1:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 22, 2013 9:39 pm
Mesaje: 6
Localitate: Pascani, jud. Iasi
Spre sfarsitul lunii iunie 2016, am fost si eu in Delta, si am pescuit din barca, indeosebi pe Dunarea veche intre Mila 23 si Crisan. Pe langa faptul ca apa era foarte mare, iarba care venea la vale, nu numai ca se punea pe fire si uneori pierdeam monturile, ci efectiv m-a scos de pe ancore de cateva ori, astfel incat conditiile de pescuit au fost foarte dificile. In opinia mea, asta ar fi cel putin unul din motivele pentru care am avut rezultate foarte, foarte slabe in 7 zile de pescuit. De aceea, eu recomand sa va alegeti cu mare grija perioada in care doriti sa mergeti la pescuit in delta, pentru ca in caz contrar, patiti ca mine si e pacat de banii risipiti de pomana...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
AlexStoica scrie:
Buna seara,
In septembrie vreau sa merg pe bratul Babina/Cernovca la pescuit. Ce informatii mai aveti despre zona?!
Mai este concesionata de raduta?
Am tot cautat informatii dar nu am gasit nimic de actualitate.

Multumesc!

Din informatiile mele, domnul Raduta nu mai beneficiaza de contractul de concesiune a Bratului Chilia. Nu trebuie sa mai platiti zinica de 50 de lei. Din pacate in aceste zile apa a fost extrem de tulbure.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 7:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Bilantul din ultimele zile pe Dunarea Veche este promitator. Multi pesti de 5-7kg si cateva rateuri cu pesti mai mari. Unul din prietenii mei a plecat astazi de dimineata si a avut o partida destul de buna.
Apa este putin tulbure, dar se prinde peste. Pe 15 septembrie voi fi acolo. Sper ca pana atunci sa se mai limpezeasca apele.

Chilia e mult prea tulbure.

Pe Sfantul Ghe. s-au luat acum 4-5 zile crapi frumosi pe bucle la...porumb.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 10:05 am 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 01, 2016 5:24 pm
Mesaje: 2
Salutare prieteni pescari!
Ma numesc Adrian si prin aceasta postare reprezint vocea grupului nostru de pescari, pescari impatimiti de Delta, unii dintre noi având un deceniu de când frecventează delta, ținând cont ca ne învârtim in jurul vârstei de 30 de ani.
Vreau sa va relatez din experiența ultimei noastre ieșiri care a fost la începutul lunii august. Pescuim in general pe Dunărea veche si, pentru aceasta partida am avut după noi o cantitate impresionanta de nada ( 120 kg boiles squid & cranberry si 100 kg de porumb fiert ). Întâmplarea a făcut ca vis-a-vis de noi sa pescuiască din barca domnul Călin Visoianu alias doctor fishing. Paturile noastre de nada erau la o distanța de maxim 10 metri unul de altul . Domnul Călin s-a dovedit a fi pe lângă un pescar foarte bun, cum il știm cu toții , si, un om deschis sa împărtășească din experiența acumulata de dumnealui in peste 30 de ani de pescuit in delta. De ce va zic astea, ca sa fiți atenți ce urmează !....
Așadar grupul nostru de 3 pescari s-a instalat cu succes pe Dunărea veche si am început conform strategiei noastre de nadire sa , nadim.... După doua zile domnul Călin s-a oferit sa ne ducă cu barca echipata cu sonar sa vizitam patul de nada, mare ne-a fost surpriza sa vedem o diferența atât de mare intre patul nostru de nada si cel al domnului Visoianu in condițiile in care si dumnealui nadea cu boiles squid & cranberry iar după cum v-am spus "paturile" erau la cel mult 10 m distanța . Pe patul nostru aveam ceva pesti , pe ici si colo si ceva mare iar la vecinul nostru stăteau peștii ca oamenii in metrou.
Bun, acum , dezbatere ,de ce la noi nu si la vecinul da ?! Răspunsul dragi pescari este următorul , noi am ales sa folosim un boiles ieftin relativ ca si preț ținând cont de cantitatea cumpărată iar domnul Visoianu a folosit deși aceeași aroma , un boiles de înaltă calitate cu ingrediente sticky baits . In timp ce domnul Călin prindea 12 crapi pe zi la 4 lansete noi prindeam 4 pesti la 12 lansete, pescuind fraților pe același pat. Eram convinși ca, calitatea boilesurilor este foarte importantă deși multi zic ca in delta pestele nu ar fi chiar asa de pretentios, fals, este si asta am văzut pe pielea noastră . Cu ajutorul domnului Visoianu care s-a oferit sa ne dea din bilele lui sa punem si noi in cârlig am început, sa avem o frecventa foarte buna si sa nu mai reușim sa prindem alți pesti decat la boilesurile lui. Eu am reușit sa aduc in minciog si un frumos crap de 13400 grame care il voi posta aici. Suntem cu toții impresionați de calitatea produselor sticky baits si fără sa ii fac reclama pentru toți cei care va preparati singuri boliesuri, încercați fraților produse sticky baits ca doar încercând va puteți da seama dacă sunt sau nu ceea ce căutați. Ar mai fi multe de spus dar spațiul e limitat , după experiența avuta noi, nu vom mai da banii pe prostii, vom cumpara ingrediente de calitate si , preferam sa avem mai putina nada de calitate superioară decat o nada cu compromisuri in ceea ce privește calitatea.
Domnule Călin , va salutam si va apreciem pentru munca si efortul depus in folosul comunităților crapiste!
P.s. A fost partida vieții noastre dupa 10 ani de delta. Ave sticky baits !!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 10:35 am 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 01, 2016 5:24 pm
Mesaje: 2
Record personal datorat ingredientelor sticky baits !


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Crap 13400 Dunărea veche
image.jpeg
image.jpeg [ 70.37 KiB | Vizualizat de 9222 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 02, 2016 8:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Multumesc Adi. A fost o placere sa va cunosc. Sper sa ne revedem in septembrie in Delta. Stiu ca drumul este lung de la Dorohoi pana la Tulcea, dar cred ca la jumatatea lui septembrie vom gasi apa ok. Salutari baietilor si toate cele bune!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 04, 2016 8:24 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Buna seara,
M-ar interesa si pe mine ce boliesuri utilizati in aceasta perioada la pescuitul in DELTA.
Ca zona de pescuit fecventata este Intinsura pe Dunarea Veche ?
Ma poate ajuta cineva cu localizarea locului LA SALCII de pe Dunarea veche ?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 04, 2016 9:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
catalinfish scrie:
Buna seara,
M-ar interesa si pe mine ce boliesuri utilizati in aceasta perioada la pescuitul in DELTA.
Ca zona de pescuit fecventata este Intinsura pe Dunarea Veche ?
Ma poate ajuta cineva cu localizarea locului LA SALCII de pe Dunarea veche ?
Multumesc


Anii trecuti de regula pescuiam la boiliesuri Belachan sau Monster Crab. Intrau cam de fiecare data pesti mari. Dezavantajul era insa ca incepeam sa prind doar dupa 2-3 zile de nadire masiva. Motivul era simplu: marea majoritate pescuieste pe Dunarea Veche cu Squid iar eu aveam nevoie de timp ca sa le mut nasul. Ca urmare, anul acesta mi-am facut o bila buna Squid cu Cranberry si i-am dat drumul la treaba, incercand sa selectez pestele umbland la ce tine de montura. Rezultatele au fost fulminante. In iunie apele au fost imense si nu am reusit sa fac mare lucru. In schimb in iulie am prins intr-o saptamana o cantitate considerabila, trasaturile incepand din prima dimineata.Ca urmare te sfatuiesc sa folosesti boiliesuri pe Squid. Conditia este ca mixul sa plece de la 25% LT94, 5% Predigerata, 10% Robin Red. Nu utiliza birdfood-uri care doar miros a Squid cu fruct. Trebuie sa ai un fishmeal care sa iti tina crapii pe patul de nada. Altfel nu vei avea parte de pesti mari, ci doar de ciortani si carasi.

In privinta localizarii, lucrurile sunt relativ simple:
Te uiti pe harta unde intersecteaza canalul Raducu, Dunarea Veche. Din acel punct mergi cu barca in amonte cam 500-600 m si vei vedea pe malul din stanga ta primul loc de cort, unde de altfel se afla o salcie mare.( Pana sa jungi la el, pe malul stang vei avea numai stuf). Si asta a fost tot.
Fir Intins!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 05, 2016 2:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 15, 2016 10:33 pm
Mesaje: 35
Buna ziua,

Intrebare pentru Dl. Calin. Nu am reusit sa gasesc canalul Raducu si intersectie cu Dunarea veche, daca ma ajutati cu mai multe detalii as fi interesat sa merg si eu acolo.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 9:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
alexandru.popescu scrie:
Buna ziua,

Intrebare pentru Dl. Calin. Nu am reusit sa gasesc canalul Raducu si intersectie cu Dunarea veche, daca ma ajutati cu mai multe detalii as fi interesat sa merg si eu acolo.

Canalul Raducu este cel ce face legatura dintre lacul Raducu si segmentul de Dunare Veche care incepe la Crisan si se termina la mila 8 de pe bratul Sulina. Il locolazati foarte usor pe o harta a Deltei.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 115 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: