CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 8:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Harsany
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 2:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
salutare, in legatura cu aceasta locatie, m-ar interesa niste aspecte; ce v-a facut sa folositi monturi atat de fine, carlige atat de mici?....daca se intra cu barca dimineata si seara, se pot baliza locurile de pescuit, barca se poate inchiria de acolo sau trebuie adusa de acasa? Multumesc. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 3:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Banuiesc ca intrebarea e pentru mine.

Am ajuns sa folosim carlige mici si boiliesuri mici pe Harsany pentru ca pestele parea destul de apatic si nu raspundea la boiliesuri mari. Cei care cunosteau balta ne-au spus ca, dupa standardele locului, e un moment prost si nu se prinde. Vedeam si noi asta, cel putin eu am prins tot pestele in doua nopti. In rest, n-am prins nimic (nu dau vina pe lac pentru asta, dau vina pe mine, dar oricum balta mergea greu, fata de ce se prinde in momentele bune). Pestii pe care i-am prins in cele doua nopti au fost insa suficienti pentru a avea o partida decenta. Lacul n-avea agatatura pe zona pe care stateam, deci se putea pescui cu carlige mici fara probleme.

Sistemul de pescuit e urmatorul: ajungi pe lac, te asezi pe vad si, pentru inceput, poti iesi pe apa sa iti balizezi si sa iti nadesti locul. Am pus sonarul cand am iesit pe apa la inceput, dar n-am gasit nimic. Aveam sa gasesc un loc interesant in a doua seara, dar nu cu sonarul, ci tatonand cu baliza!

Dupa ce te-ai instalat si ti-ai pus balizele, ai voie sa intri pe apa pentru nadire de la 7 la 9 dimineata si de la 7 la 9 seara. In restul timpului, poti sa nadesti numai de pe mal. La nadirea din barca nu ai voie sa folosesti seminte, probabil pentru a evita excesul. In schimb, poti nadi cu seminte de pe mal.

Balizele iti sunt furnizate de administratie si sunt tuburi cu o greutate la un capat, care au avantajul ca se culca si lasa firul sa treaca peste ele. Nu sunt acceptate balizeze neflexibile, pe care pestele le poate trage dupa el. Asa ca, daca vrei sa vii cu balize proprii, ia Atrotuburi sau ceva similar.

Barca intra in pret, din cate am inteles. La noi, s-au terminat barcile bune si am primit un BiC amarat, fara bancheta, in care stateai culcat ca gaina pe oua, daca voiai sa fie cat de cat stabil, dar a fost o exceptie. Nu cred ca vei avea problema asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 6:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Multumesc Vlad...am o programare in octombrie pe standul 4 din padure si strang din timp informatii.... ;) ....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Dum Oct 20, 2013 12:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Hop si eu cu vesti proaspete: o locatie superba, unde cu drag o sa revin. Din pacate am prins numai platici...mari :lol: . Am avut la dispozitie doar 48 de ore, de vineri pana duminica, duminica incepand concursul Bigboss, fiind nevoit sa strang lucrurile la ora 12. Am avut standul 4, in padure, foarte spatios. Vis a vis de acest stand, pe partea cu satul, incepuse de joi un concurs local, se dadea cu spombul non-stop, in stanga mea, la 2 standuri prietenul meu Dudi, de joi, care se antrena pt concursul care urma sa inceapa duminica ( a nadit cu 20 kg de bile) :twisted:
Deci in fata mea au ramas platicile, intrau atat la solubile cat si la fructa, bilele tari fiind neatinse....pescuiam pe o apa de 3,5m, si temperaturi de -3 grade noaptea, din ce mi-am dat seama crapii s-au retras in stanga, la liniste si apa mai mica. Cand am ajuns mi s-a permis sa sondez si sa balizez, iar in fiecare dimineata si seara venea paznicul cu barca cu motor sa nadim ( in prezenta lui, si cu max 5 kg de bile, pelete sau seminte foarte bine preparate). La ora 12 era voie jumate de ora sa dai cu spombul, iar cu cobra era permis sa dai cat vrei.
Am balizat la 100 m, pat de nada bile si pelete, pescuiam cu o lanseta pe pat si cu 2 la interceptie, peste pat, inainte de pat, pe diagonala, catre trestii...nimic...era clar ca pestele o tulise la apa mica.
Sper ca nu v-am plictisit, atasez si cateva poze sa va dati seama de frumusetea locului.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Dum Oct 20, 2013 2:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Ceva informatii despre drum/itinerar, tarife, rezervari, regulament (nr. de lansete, ce ace si ce monturi sunt permise, ce nada etc.) poate sa ne ofere cineva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Dum Oct 20, 2013 2:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Ionut-Paul scrie:
Ceva informatii despre drum/itinerar, tarife, rezervari, regulament (nr. de lansete, ce ace si ce monturi sunt permise, ce nada etc.) poate sa ne ofere cineva?

depinde pe unde treci frontiera...eu am trebut pe Bors ( BH )..tii drumul catre Debrecen, din Debrecen intri pe M35 catre M3....cand ajungi la M3 o tii catre Miskolc, iesi de pe M3 pe M30...iar de pe M30 prima iesire de pe autostrada.....un gps te ajuta mult acolo. Tarife: 4 mii de forinti/24h ( 60 ron)...3 lansete/pescar, fiecare pescar plateste taxa. Rezervari se fac din dec. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 9:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Mie lacul asta imi pare visul oricarui administrator de lac pentru pescuitul sportiv.
Azi s-a dat drumul la rezervari si tot azi s-au si ocupat locurile pentru un an intreg, am inteles ca la primele ore erau deja peste 100 de pescari care asteptau numere de ordine pentru a-si face rezervari.
Extraordinar!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 2:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
In continuare nu pot sa nu raman uimit de potentialul acestui lac.
Dudi impreuna cu alti 2 parteneri a reusit 26 de pesti in ianuarie si asta in doar 48 de ore, printre ei si un over 20.
Mi se pare fantastic!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Dum Feb 09, 2014 9:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 29, 2013 10:14 pm
Mesaje: 9
@robivan

Felicitari pentru capturi ! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Feb 10, 2014 6:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Saky scrie:
@robivan

Felicitari pentru capturi ! :)

multumesc, intr-adevar, au fost platici splendide..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: