CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 8:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Joi Iul 31, 2014 6:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Regulamentul lacului in lb.romana:

http://www.carplove.ro/Harsany.pdf

in curand relatarea partidei cu cei 9 crapi 20+ prinsi intr-o singura partida pe aceasta mirifica locatie...

p.s sper sa nu fie considerata reclama, daca da atunci se poate sterge...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mar 09, 2015 11:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Regulamentul lacului pentru anul Harsany 2015 il gasiti accesand urmatorul link :

http://www.carplove.ro/Harsany.pdf

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 6:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Cateva din capturile mai frumoase de la partida de pe Harsany din Mai 2015:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 7:14 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 6:49 pm
Mesaje: 28
Salutare, as dori niste sfaturi de la cei care cunosc sau au pescuit pe standul 5 de la Harsany si anume distanta de lansare, substratul. Mentionez ca este pentru prima data cand merg la Harsany iar rezervarea este pe data de 6-10 iunie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 8:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
presupun ca mergeti 2 pescari pe loc , unde o sa stai in stanga pe loc sau in dreapta ? partea stanga are golful si apa adanca (3m) pana in 80m , partea dreapta tre sa lanseze unpic inspre 6 si apa adanca o sa gasesti la 120-130m , nu ii obligatoriu sa prinzi numai acolo poti incerca si alte variante mai aproape , dar pe Harsany regula de baza ii lansatul la distante mari. Locul 5 ii destul de capricios si cel mai limitat loc in sensul ca daca prinzi pescari buni care cunosc la lacul pe 4 si 6 esti unpic incoltit si nu ai cum sa iesi peste ei. Daca poti alege eu iti recomand sa stai in partea dreapta pe loc sa treci podetul si sa te pui acolo , este un intrand care apartine de 6 dar nu ii incurci cu nimic acolo , toata lumea se pune acolo, acuma depinde si ce pesti urmaresti, de exmplu cat am stat eu o saptamana partea din stanga de pe 5 a prins mai multi pesti dar cel mai mare de 15kg in schimb partea dreapta a prins mai putini dar cu o medie mai buna si chiar si un 25+, anul trecut am stat si eu pe 5 in partea stanga si nu am trecut de 18kg si colegul din dreapta a prins 3 pesti 20+ si a avut o medie de 17-18kg

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 6:49 pm
Mesaje: 28
Sincer urmaresc pestii mai mari asa ca am sa ma pun in partea dreapta. Multumesc pt informatie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 10:07 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Salut,
Am fost si eu pe standul 5. Roland are dreptate in tot ceea ce spune. Si eu pestii mari i-am luat din partea dreapta a standului. Mie personal cel mai important la Harsany mi se pare cantitatea de nada si cat mai multe zile de pescuit. Cate zile o sa stati?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 11:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
si cantitatea ii importanta dar pe Harsany cantitatea de nada este limitata la 15kg /zi /stand , pentru perioada asta , degeaba vrei sa nadesti daca nu ai voie cu cantitati mai mari , trebuie sa te limitezi la ce se poate .

Daca mergi pentru prima oara citeste regulamentul pentru 2015 de mai sus si grija la cantitatea de nada , programul de nadire grea , etc.

Deasemenea foarte important , pentru cei care merg la pescuit pe acest lac , obligatoriu permis pescuit de Ungaria valabil, fara acest permis nu se elibereaza biletul pe balta .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 1:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pai nu e lac privat?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Harsany
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 2:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Nu conteaza ca ii balta privata sau nu ,de anul trecut pe toate lacurile din Ungaria este obligatoriu sa detii si permis national si pe baza permisului national se elibereaza biletul de pescuit. Intradevar sunt cateva exceptii pe care le-am intalnit , de exemplu pe Ozetanya , dar pe majoritatea lacurilor este obligatoriu. Acuma s-ar putea sa fie vorba de proprietate privata sau concesiune , asta nu stiu exact.

Permisele se pot face la orice asociatie din ungaria , fiecare magazin de pescuit face aceste permise , costa 2200HUF si primesti un permis si un caietel in care tre sa notezi pestii pe care ii retii . Indiferent daca retii pesti sau pescuesti catch and release si nu notezi nimic, acel carnetel trebuie predat la sfarsit de an asociatiei care l-a emis , altfel la anul daca mai vrei sa iti faci te costa 4400HUF, indiferent daca iti faci la aceasi asociatie sau la alta .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: