CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:26 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 8:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salutari,

In ultima partida facuta pe acest lac am avut mari probleme in a obtine trasaturi. Balta are foarte mult ciortan de 1 kg si in jur de 150 de bucati peste 10 kg. Ca si in alte partide din sfarsitul de primavara am nadit in jur de 5 kg de bile in decurs de 48 de ore, nadirea de apel a fost facuta cu 1,5 kg, iar restu le-am dat din 3 in 3 ore cate 3 maini de bile. Am pescuit la scena si am pescuit pe golf, pentru ca urma sa bata vantul chiar in spre golf si pe balta asta de obicei pestele este purtat pe balta de vant. Am incercat in ultima instanta pop-up pe toate lansetele. M-am dus mai in larg, am schimbat 2 ace, am pus ace de 6, nimic. Nu am reusit sa produc nici macar o trasatura. Montura folosita a fost cea cu plumb pierdut. Fundul este malos ceea ce m-a obligat sa folosesc un forfac mai lung de 22 - 24 cm.

Un alt lucru pe care l-am observant a fost ca erau multi melci care pluteau ceea ce insemna ca pestele are foarte multa hrana naturala.

Daca cei care au facut mai multe partide aici au idei pe unde am gresit, astept informatii. Singurul lucru pe care l-as fi schimbat ar fi fost locul si m-as fi pus la corcodus si as fi dat in spre calugar. In rest nu prea vad ce alta solutie mai aveam.

PS: partida a fost facuta 19-21.07

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
In opinia mea, ai facut greseala cea mai mare: localizarea. Spre exemplu anul asta la sfarsit de aprilie am facut o partida de 48 ore si am stat in spatele lacului. In primele 24 h nu am avut nicio prezentare. Pescuiam drept si spre golful din dreapta, acelasi pe care l-ai abordat si tu acum. Dupa 24 h, am vazut o oportunitate, cel ce pescuia la locul de la insula a plecat, asa ca am putut aborda celalalt golf unde vedeam activitate: la vulpi. Asa ca am luat lanseta, am mers pe langa mal cam 100 m, plantatam montura la 2 m de mal si ma intorceam la locul de pescuit. Era un loc linistit, cu fund nisipos si ceva stuf langa. Si de acolo am luat 4 pesti din totalul de 5 a partidei. Alt exemplu anul trecut: eu 0 pesti (pescuiam pe ultimul loc spre stanga pe partea cu scena si abordam acelasi golf pe care l-ai abordat tu). Partenerul meu de pescuit cred ca a avut vreo 7-8 pesti din fata, numai dintr-o anumita zona, pe care a gasit-o cu loc tare. Vezi? Localizare! Nu as vrea sa se creada ca acest golf ar fi slab, recordul meu de pe lacul Peris in acest golf l-am prins. Acum, e drept, nici vremea nu e favorabila: iulie.
Toate bune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 3:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Am mai fost cu un prieten care a pescuit in fata, la el intr-adevar au existat trasaturi, dar nu de peste mare, clasicele drop back-uri. Anul trecut am avut 3 partide in vara pe Peris cand nu am reusit sa iau nici macar un peste. Pe diverse locuri. Anul asta e prima partida si parca vad aceasi poveste de anul trecut.

Anul trecut in toamna am avut partide fenomenale, cu multi crapi de peste 10 kg, cred ca nu este cel mai bun moment pentru Peris.

Cat despre mutat, stiu ca ar trebui sa fac lucrul asta, dar imi e greu dupa ce ma instalez cu toate.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 9:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Uneori e mai buna montura helicopter... ;)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 9:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu cred ca are importanta pt ca am prins la montura cu plumb pierdut foarte multi pesti.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 10:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Golful de care vorbesti un loc de peste mare, dar doar in perioada de primavara sau toamna tarzie.
Iti limitezi foarte mult optiunile pescuind doar acolo.
Din punctul meu de vedere pescuitul pe Peris vara e destul de dificil. Ca in orice lac cu apa mica, pestele nu prea se hraneste vara.

Cred ca ai facut o greseala nadind atat de mult. Ai nadit in speranta ca pestele se hraneste, si nu a fost asa. In principiu, limiteaza nada la o mana pe fiecare montura, nadind extins cu aceste bile. La carlig folosesti bile de mare atractie, tinute in dip foarte mult timp. Poti sa incepi cu bile mici, iar daca te deranjeaza ciortanul folosesti bile mai mari. Pe Peris am avut succes folosind pop-uri albe - mai ales noaptea. S-ar putea sa mai functioneze.

Cele mai productive partide de vara le-am avut cand afara ploua sau erau furtuni. Apa se oxigeneaza, iar pestele se hraneste mult mai bine. Poate reusesti sa iti programezi partidele in functie de ploaie si incearca, chiar daca trebuie sa te muti, sa ai vantul in fata cand ploua. Stiu ca e greu dar merita. Am avut o partida de 4 zile pe Peris in care m-am mutat dupa peste de 3 ori. Am inceput pe insula, am continuat pe fundul baltii si am terminat la scena pescuind spre dreapta. A meritat fiecare metru in care am carat rodpodul cu lansetele montate pe el!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 7:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Chestia cu pop-up am observant-o si eu, ziua mergeau foarte bine cele roz si noaptea albe. Intr-adevar cred ca localizarea am gresit-o cu desavarsire pentru ca nu m-am gandit ca apa in golf sta in mare parte si nu se oxigeneaza cum trebuie. Cea mai buna solutie era fie limba fie corcodus.

Legat de mutat, v-am vazut in primavara pe tine si pe Stefan ca v-ati mutat dupa 24 de ore, nu zic ca nu as fi in stare, dar in weekendul asta eram cu prietena si imi era destul de greu sa misc 2 paturi+cort+lansete si toate nimicurile. Dupa aproximativ 6 ore mi-am dat seama de gresala, dar am continuat.

Anul trecut am fost pe balta cand intr-un weekend ploios sergiu a reusit sa prinda 17 pesti peste 10 kg, cu un maxim de 12 in a doua noapte si cel mai mare a avut 19 kg. Cred ca treaba cu ploaia e adevarata si chiar are importanta momentul cand alegi sa faci partida.

La problema cu nada nu m-am gandit, probabil ca abordarea sugerata de tine era cea mai eficienta metoda, sa nadesc putin pt ca pestele oricum nu se hraneste. Data viitoare o sa fiu mai atent la ce loc o sa abordez.

Multumesc pt impartasirea experientei si sper sa ne mai vedem pe malul baltii.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 10:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Ma bate gândul sa merg și eu la Periș săptămâna viitoare, ca nu am fost niciodată, iar balta pare foarte frumoasă, cel puțin în poze.

Vreo recomandare cu privire la ce loc să aleg? Eventual unul unde să fie și umbră...

Mulțumesc,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 12:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pai ai multe locuri unde ai umbra, acum nu stiu cat de bine o sa mearga balta. Ca si locuri cu umbra ar fi Corcodus, Vulpi, dreapta Scena, cam astea sunt. Daca ar fi sa recomand un loc ar fi Corcodus, vezi ca trebuie sa iti faci rezervare, pentru ca balta are abonati si exista posibilitatea ca locul sa fie rezervat. Alte sugesti ar fi sa abordezi partida cum a zis Paul. Vezi ca balta are foarte mult ciortan de 1 kg. Incearca sa ai la tine si bile critic echilibrate, cred ca ajuta mult. Forfac lung de 22 -25 cm, montura cu plumb pierdut sau elicopter.

La corcodus vezi ca langa calugar e o groapa de aproape 1 m adancime, incearca sa o localizezi si cred ca o sa ai peste acolo. Pe acelasi loc, in fata ai apa mica de maxim 1,5 m, in stanga, daca te lasi mai tare pe lansete, in stanga casei galbene, e un canal care are apa mai adanca cu 0,5 m.

La vulpi ai jos nisip si e ca un fel de plaja, apa trece treptat de la o adancime la alta, poti sa pescuiesti in dreapta, pe langa mal sau incerci sa dai in fata undeva la 90-100 m ai canalul de care am zis mai devreme.

Dreapta Scena, e un loc care nu prea ofera capturi pe perioada verii,

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Peris
MesajScris: Mie Iul 24, 2013 2:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Mulțumesc de info Matei!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron