CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 3:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Am inteles ca pe malul de pe care se pescuieste c&r, trebuie sa pescuiesti plantat pentru ca nu ai sanse sa prinzi din aruncat. Ceva experiente legate de aceasta informative?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 6:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 13, 2013 11:43 pm
Mesaje: 2
Ai inteles gresit Matei. Intradevar ai sanse mai mari sa prinzi in stilul plantat, decat aruncat din mana.
Totusi am prins crap de 12 kg, aruncat din mana, in momente cand eram oboist sa mai plantez.
Pestii cei mai mari se prind plantat, asta pentru ca marea majoritate a pescarilor, inclusiv eu, am pescuit in modul acesta; dar nu inseamna ca nu prinzi si pesti mari, aruncat din mana.

stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Mar Aug 27, 2013 7:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Am inteles acum, nu stiu daca o sa pot sa plantez, iar daca nu o sa pot sa o fac o sa vad cum o sa reusesc sa prind ceva mare

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Vin Aug 30, 2013 6:59 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Intrebari pentru dl Vlad Pavlovici:
intotdeauna ati pescuit cu carlige de 6 in combinatie cu doua bile mici de 16, sau ati folosit si carlige mai mari? Din ce am observat eu ati folosit carlige wide gape in montura culisanta?
la Horgesti pestele trage doar noaptea sau si ziua?
folosind pop uri ati avut rezultate notabile sau cei mai mari pesti au fost prinsi cu 2 bile de fund?
montura recomandata pentru pop up este whity pool sau chod rig confectionat cu fluorocarbon ?
distanta recomandata de pescuit este situata la 150-200 metri?
din cate am inteles eu in ultima perioada ar fi fost cei de la aventuri la pescuit pe aceasta balta, aveti cumva vesti despre rezultatele lor ?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Vin Aug 30, 2013 7:25 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am dat cu boiliesuri mai mici sau mai mari, in functie de raspunsul pestelui, dar in momentul in care pestele a inceput sa raspunda - si am vrut sa fac o oarecare selectie - am dat cu doua bile de 24mm. Carligele au fost numarul 6 sau numarul 4, in diverse forme - Wide Gape, Long Shank, Curve Shank si ce mai aveam prin trusa. Nu conteaza forma carligului, daca montura e corect facuta.

Am avut trasaturi si noaptea, si ziua. La unele partide, a tras in special noaptea. La altele, a tras constant atat ziua, cat si noaptea, dar daca pestele nu e foarte flamand cred ca noaptea e totusi mai productiva.

Pop-up-urile nu sunt selective, din experienta mea, desi la fel de bine poti sa prinzi la ele si cel mai mare peste din balta. Doua bile de 24mm sunt mai selective decat un pop-up. Cei mai mari crapi i-am prins cu asa ceva. Am pescuit insa si cu pop-up-uri de 24mm, pe monturi Withy Pool, si am prins bine.

Distanta mea de pescuit o raportez la mijlocul lacului. Incerc sa nadesc dincolo si dincoace de mijlocul apei, ceea ce inseamna distante de 150-200m de la mal. Am niste repere pe dig si acum imi e usor sa stabilesc zona de nadire.

Nu stiu ce au facut cei de la ALP. Marian Sandu - care a postat doua mesaje mai sus - ne poate spune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 2:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 13, 2013 11:43 pm
Mesaje: 2
Vlad are dreptate, selectia se face cu bile tari, foarte, foarte bine uscate, 2x20 , 2x24, 2x26 si fir de par de 3-4cm. Ace de 1. In perioada aceasta mananca agresiv. Popup-urile si peletele nu sunt deloc recomandate, pentru ca creste atractia. Am prins in 6 zile crapi intre 12 si 20Kg; dar pe langa acestia si foarte multi ciortani si cteno intre 2 si 10kg la aceleasi tipuri de monturi. Pentru plantat recomand navomodelul (este mai comod); balizarea si nadirea doar cu barca fermei. Am folosit la nadire mix de boilesuri tari de marimi si tipuri diferite.
Recomand perioada partidei sa fie de minim 4 zile. Nadirea am facut-o mai consistent la ineput, dupa care am intretinut-o odata la 24 ore. Media capturilor creste pe zi ce trece. Seara si noaptea am prins pestii cei mai mari, cu exceptia lui ''Bucovineanu'', pe care l-am prins la 11:30 in ziua 5.(bineinteles in afara patului de nada)...
Recomand balta pentru cei care vor sa-si doboare propriile recorduri.

Cu ocazia aceasta vreu sa multumesc inca o data administratiei pentru ospitalitatea si bunul simt cu care am fost primiti...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Sâm Sep 14, 2013 6:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cateva noutati de la Horgesti, dupa o partida facuta saptamana asta.

Daca in ultimele saptamani s-a prins foarte bine, acum pestele nu s-a hranit grozav, am prins un singur crap notabil, cel care apare in stirea publicata aici: http://carponline.ro/stiri/toamna-la-horgesti-88096. Alaturi de mine, colegul nostru de forum Catalin (catalinfish) a luat un crap de 16kg. In rest, mai multi crapi de 13-14kg atat la el, cat si la mine.

De retinut: s-au inmultit racii, ceea ce e bine pentru crap si sper ca racii sa nu fie eliminati, pentru ca sunt o sursa de hrana foarte importanta, dar ridica probleme pentru pescari. Nu sunt atat de multi incat sa nu poti da fara protectie speciala la boiliesurile de carlig, cum ar fi tubul termo (bait armour), dar ai totusi nevoie de boiliesuri tari. Cu boiliesuri moi la carlig, risti sa ramai fara ele. Nu recomand alte nade in afara de boiliesuri fierte si cat mai uscate, cel putin cat timp apa e inca destul de calda. Acum avea in jur de 20 de grade.

S-au inmultit si pestii mici, cum ar fi ciortanul si carasul. E si mult ten mic si care trage la boilies, neavand ce manca. Daca pescuiesti cu boiliesuri mari, ii poti tine la distanta in buna masura (dar nu in totalitate). Problema de care m-am lovit a fost ca pestele mare a intrat in apatie pe finalul partidei si nimeni n-a mai prins mai nimic vreo doua zile, poate ca din cauza vremii schimbatoare, si n-am putut sa folosesc bile mici, pop-up-uri si alte lucruri cu care prinzi crapi apatici. Aici, as fi prins imediat ten, ciortan sau caras si nu rezolvam nimic. Am testat o montura Withy Pool cu un pop-up de 24mm tare ca piatra si am luat un "castravete" de 2kg. Ca atare, am ramas cu boiliesuri mari pana la final.

Horgesti continua sa fie interesant, ca lac de crap mare, si apar mereu lucruri noi. Atmosfera e extrem de civilizata, facilitatile sunt mai bune (cabine de dus noi), iar gazdele, extrem de ospitaliere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lacul horgesti
MesajScris: Joi Feb 27, 2014 9:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un film nou despre Horgesti la PVTV, in seria Catch & Release: "Ghidul pescarului de crap la Horgesti". Premiera, in seara asta.

Vedeti anuntul PVTV: http://www.pvtv.ro/video/ghidul-pescaru ... gesti.html.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: