CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 8:01 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 23, 2013 3:12 pm
Mesaje: 24
Salut Vlad. Vreau sa fac o partida de 48h la Horgesti undeva la mijlocul lunii septembrie si as vrea te rog sa mi recomanzi 1-2 tipuri de boillies la care tu ai prins mai bine pe aceasta balta. Ma gandeam sa incerc un Squid & Octopus de la Dynamite Baits si ceva de la Select Baits ,Belachan sau Meat & Fish iar patul de nada sa l fac in mare majoritate din pelete. Ma poti ajuta cu un sfat? Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 8:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Salut Cristi, toate cele enumerate de tine sunt ok. Belachan si Meat & Fish de la Select Baits sunt boiliesurile cu care am pescuit probabil cel mai mult la Horgesti si am prins de fiecare data peste mare. Squid & Octopus de la Dynamite Baits merge si el bine.

Daca vrei sa dai cu pelete, foloseste doar pelete de cambula mari, de cel putin 20mm, fie cele standard, fie pelete de Robin Red, care sunt tot pelete de peste. Sau ambele. Personal, insa, n-as face un pat de nada din pelete, as da pelete doar ca supliment la boilies (din motive de cost). Si n-as face pat de nada, as face o nadire extinsa, care e altceva. Peletele se dizolva si pot incepe sa atraga peste mic.

E adevarat, insa, ca partidele mele la Horgesti au fost mai lungi, de cinci zile. Intr-o partida de 48 de ore, ai nevoie de atractie rapida, atat ca atractia asta rapida e eficienta si pentru ciortan.

Legat de boilies, ia la tine si niste boiliesuri deshidratate, s-ar putea sa fie utile. Nu folosi solubile, foloseste doar boiliesuri fierte. Ca diametru, atat 20mm, cat si 24mm. De la un punct incolo, in desfasurarea partidei, nu mai dadeam decat cu bile de 24mm. La carlig, atat bile de 20mm, cat si bile de 24mm. In general, puneam in montura doua bile de 24mm - repet, insa, asta se intampla intr-o partida lunga.

Am mai prins foarte bine si la pop-up-uri mari (minim 20mm) in monturi Withy Pool. Cele mai bune pop-up-uri au fost Robin Red cu granule de pluta de la Dynamite Baits. Poate ca asta ar fi o solutie pe termen scurt.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 1:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Sfaturile lui Vlad sunt foarte pertinente insa mare atentie la patul de nada care are o importanta foarte mare . Incearca sa nadesti o suprafata de apoximativ 100x80 m cu bile fierte intr-o cantitate mica , circa 3-3.5 kg . Eu stau cam o jumatate de ora in barca pentru a construii patul de nada deoarece arunc boiliesurile separat (cate unul) incercand sa le plasez la distanta de 0.5-1 m unul de altul .Poate parea ciudat dar strategia asta mi-a adus cele mai bune rezultate, reusind sa evit crapii mici si tenul, cel mai mic crap prins cantarind 13.5kg . La Horgesti exista generatii diferite de crap si banuiesc ca vrei sa-i prinzi pe cei mari . Daca patul de nada este aglomerat (chiar si in apropierea monturii) risti sa prinzi pesti mici . Un alt sfat pe care ti-l pot da este sa folosesti fishmeal care sa contina putina aroma sau elemente de atractie rapida . De ajutor ar fi in perioada calda sa pescuiesti undeva pe la mijlocul lacului plantat si sa mai faci un pat de nada la mal , ceva mai consistent si care sa fie format din seminte , pelete si boiliesuri de atractie . Intre cele doua paturi de nada ar trebui sa existe o distanta de 30-40 m .
Fir intins .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 1:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Multumim!

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 6:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Apropo de nadirea extinsa, Horgesti e un lac ideal pentru genul asta de nadire, pentru ca are adancimi constante, iar pestele se misca incolo si incoace, nu sta pe o anumita structura.

Am profitat de ocazie sa public prima parte dintr-un text fundamental pe subiectul nadirii extinse: http://carponline.ro/articole/nadirea-e ... 6/pagina-1.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 8:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Mult prea tare articolul, cred ca printre cele mai bune citite de mine pana acum. Intr-adevar de mare ajutor prezentarea acestei strategi de nadire. Mi-a placut ca se prezinta si ideea care sta la aplicarea unei asemenea strategii.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 16, 2014 2:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:30 pm
Mesaje: 19
Localitate: Constanta
Salut! M-am gandit ca in 2014 sa fac si eu cateva partide de 48 la Horgesti. Nu o sa pot pescui plantat pentru ca nu am barca si pe cat se poate in conditiile date urmaresc pestele mare. Din discutiile de pe forum si din articolele d-lui Pavlovici am inteles cum trebuie abordata balta, dar pentru ca nu am prea multa experienta si nu am mai pescuit pe Horgesti in zona C&R mai am nevoie de cateva informatii despre cantitatea de nada si modul de nadire. Rog colegii pescari care cunosc balta sa imi dea cateve sfaturi cu privire la urmatoarele aspecte:
- care este cantitatea minima de nada (boilesuri fierte uscate) pe care o recomandati pentru o partida decenta cu durata de 48 de ore (nadire extinsa). Poate fi inlocuita o parte din cantitatea boilesuri cu pelete de 20 mm de cambula (pentru reducerea costurilor) asa cum recomanda d-l Pavlovici sau din cauza densitatii mare de ciortan ar fi de evitat peletele.
- cu ce cantitate de bile (eventual si pelete) credeti ca ar trebui facuta nadirea initiala. Desemenea m-ar intresa de cate ori ar trebui reimprospatat "patul de nada", cu ce cantitate si cam pe la ce ora. Intreb de ora pentru ca nu stiu perioadele cand se hraneste pestele si n-as vrea sa ma trezesc ca nadesc in acea perioada sau schimb bilele la lansete.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 20, 2014 3:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cred ca poti planta - sau macar baliza si nadi - folosind barca administratiei, in cazul in care nu ai barca. E un avantaj pe care merita sa-l folosesti.

Nu exista o cantitate minima de boilies, cantitatea depinde doar de felul in care pescuiesti (evident, si de buget, dar asta e alta discutie). Sugestia mea este sa iei la tine cea mai mare cantitate de boiliesuri bune pe care ti-o poti permite. Cea mai mare! Daca prinzi un moment in care crapul se hraneste intens, o sa-ti prinda bine. Daca n-o consumi, iti ramane pentru alta partida. Cu boiliesuri suficiente pescuiesti altfel decat cu boiliesuri putine.

In principiu, poti inlocui o parte dintre boiliesuri cu pelete de cambula, dar depinde si de numarul racilor, care par sa se fi inmultit in sezonul trecut. Discuta inaintea partidei cu Marius Chiper, administratorul lacului, si afla de la el daca racii (pe care stiu ca a incercat sa-i mai imputineze) sunt agresivi sau nu. La Horgesti, boiliesurile uscate mi se par o nada mai eficienta decat peletele de cambula, daca racii sunt foarte activi.

Nadirea initiala depinde, din nou, de felul in care alegi sa pescuiesti. N-am experienta unor partide scurte la Horgesti, dar cei pe care i-am vazut facand partide scurte acolo plantau in general cu navomodelul si nu nadeau mult.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 20, 2014 5:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:30 pm
Mesaje: 19
Localitate: Constanta
Multumesc, am prins ideea. Astept si alte pareri legate strategia de nadire de la pescarii care au facut partide scurte pe Horgesti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: