CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 8:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 7:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
Salut,
am intrat acum in cabana si am descoperit noua ,, problema".....cu siguranta nu ultima...
Matei, daca tu iti inchipui ca scopul administratiei este sa faca bani din inchirierea vestelor de salvare inseamana ca nu ai apucat sa cunosti sau sa intelegi politica lacului...cu tot respectul.
Nimeni nu o sa recomande nici un ,,furnizor/producator" de veste....nici nu stiu cum sa pun problema ca sa fiu clar......oameni buni/ fratilor :-)...e vorba de viata voastra, in perioada rece 6-10 grade C in doua -trei minute sunteti in lumea viselor...in privinta costurilor ,din cate stiu ,la pachete(mai multe zile ) intotdeauna am gasit o solutie in avantajul pescarului....
Brad

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Delcea_Sergiu scrie:
Logica economica din spatele inchirierii e clara si e normal ca Varlaam sa-si amortizez din costuri...
Logica neeconomică care ar fi: să fii obligat să folosești vestă de salvare fără posibilitatea de a închiria de pe lac?

Până la urmă fiecare își face propriile calcule: cât mă costă o vestă bună de salvare și în câte partide (zile) aș cheltui aceeași sumă închiriind-o de la Varlaam?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 7:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
Sergiu....toate vestele sunt bune, in privinta saltelelor putem discuta la telefon in orice moment si o sa vezi ca-si au foarte bine definit rostul...

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 7:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 30, 2016 6:54 pm
Mesaje: 28
Localitate: Craiova
Salutare,

Bagajeria de/pentru crap ne omoara pe toti si sa fiu sincer prefer sa dau 10 lei/zi tinand cont de faptul ca este in joc viata mea! Eu din fire sunt mai comod si de cat sa mai duc si grija vestei de salvare prefer sa inchiriez.

Referitor la faptul ca Varlaam se transforma intr-un lac exclusivist asta nu este un lucru rau. Fiecare isi doreste in putinele partide pe care "le prindem" pe malul lacului sa aibe parte de liniste, curatenie, regulament de bun simt, administratori amabili si deschisi, toate astea eu le gasesc pe Varlaam la un pret decent si corect. Sunt carpodroame in zona Bucurestiului unde stai pe marginea drumului in praf, inghesuit precum sardinele in conserva, unde fiecare asculta ce muzica vrea si toate astea la preturi piperate si cu unele taxe chiar aberante sa nu zic stupide, degeaba prind 20 de crapi sub 10kg daca plec plini de nervi, prefer Varlaam unde chiar daca nu prind nimic macar plec cu "bateriile incarcate" si cu speranta unei viitoare partide mai reusite.

Fire intinse tuturor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 8:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
Matei sti zicala cu ,nebunul balta si piatra, ? Daca da atunci încheie acest subiect steril ! Este singura balta unde am avut toate conditiile . Daca ai facut anumite investitii in echipament le - ai facut pentru tine nu pentru balta . Daca o vestă este singurul lucru care te impiedica sa pescuiesti pe Varlaam ti-o fac cadou. Am cumparat o pentru concursurile de la Sarulesti unde este obligatorie si nu se gaseste de închiriat. Varlaam-ul nu merita aceasta polemica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 11:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Matei nu a gresit cu nimic, omul doar si a spus punctul de vedere.
Daca alegi pescuitul plantat atunci obligatoriu ai nevoie de vesta de salvare, INDIFERENT de sezon, mi se pare logic si civilizat. Ca o achizitionezi tu sau o inchiriezi de la administratie nu vad unde este problema.
Vesta de salvare trebuia pusa in discutie inca din prima zi in care s-a permis plantatul pe Varlaam, e bine ca macar acum se iau masuri.
De urmarit este insa daca administratia va fi consecventa si va impune aceasta regula TUTUROR pescarilor indiferent de nume, prietenii, cunostinte, cumetrii, timbru vocal :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 1:01 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Tara asta este "geniala", cu tot respectul. Vrem ordine, dar fara reguli, vrem curat, dar sa aruncam cojile de seminte pe jos, este incredibil!

La subiect, cand mergi pe bicicleta trebuie sa ai, conform legii, casca de protectie si vesta reflectorizanta. Ti le da statul gratis? Iti da posibilitatea sa le inchiriezi doar pentru perioada cand faci deplasari cu respectivul mijloc de locomotie? Raspuns, nu! Trebuie sa ai, pentru siguranta TA!

As purta vesta de salvare si fara sa ma oblige cineva, in situatia data, pentru MINE, in primul rand!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 1:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Matei Niteanu scrie:
..., iar daca esti preocupat ca administrator de siguranta pescarilor, le oferi gratis veste ...

Asa ar fi normal, indiferent de perioada anului, vant sau adancimea apei.
Taxa asta de 10 lei/vesta e ca si bucsa de 5 lei la mulinetele Shimano de 200 Euro.De ce sa se faca ceva elegant cand se poate taxa orice. :lol:
Pacat, a inceput frumos proiectul asta dar deja sunt mici fisuri in el..fire mai subtiri folosite pe balta, corturi colorate, Haplea lipsa la apel de niste ani...what's next?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 8:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Nu toata lumea a inteles ce a vrut sa spuna Matei, unii sunt setati pe vesta de salvare :lol: :lol:

Albert scrie:
Haplea lipsa la apel de niste ani...what's next?


Haplea a fost prins acum 3 saptamani la 26,3 kg ( viewtopic.php?f=16&t=2440&start=110 ) de Danut Sarbu. A fost recordul lacului pentru o saptamana :lol: :lol: cat despre celelalte, nu stiu..nu ma bag, dar ai dreptate ?!?! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 8:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
mocanu florin scrie:
Matei sti zicala cu ,nebunul balta si piatra, ? Daca da atunci încheie acest subiect steril ! Este singura balta unde am avut toate conditiile . Daca ai facut anumite investitii in echipament le - ai facut pentru tine nu pentru balta . Daca o vestă este singurul lucru care te impiedica sa pescuiesti pe Varlaam ti-o fac cadou. Am cumparat o pentru concursurile de la Sarulesti unde este obligatorie si nu se gaseste de închiriat. Varlaam-ul nu merita aceasta polemica.


Nu este vorba de cat as da pe o vesta de salvare sau aia 10 ron, iti dai seama ca nu e vorba despre banii cheltuiti. Asa cum a spus Vlad in primele postari: "Matei, vestele de salvare sunt un cost in plus pentru pescari si pot fi relativ incomode. Pentru siguranta pescarilor, ar fi trebuit introdusa obligativitatea purtarii lor din ziua in care s-a deschis lacul. Tinand insa cont ca majoritatea pescarilor nu au veste de salvare si probabil ca n-ar fi fost dispusi sa-si cumpere o vesta doar pentru a veni la Varlaam, care era un lac necunoscut, masura introducerii lor a fost amanata."

Reiese ceva de genul ca: nu a fost introdusa regula asta la inceput, ca sa nu speriem lumea. Acum in schimb se predica despre siguranta pescarului pe apa, cand 3 sezoane nu a fost problema si daca te interesa cu adevarat siguranta pescarilor, mai ales cum a zis Vlad, ca s-au gandit la introducerea regulii, o introduceai de la inceput si ofereai gratis veste de salvare. NU E VORBA DE 10 LEI, este ideea ca degeaba se vine acum si mi se spune de siguranta, cand nu a interesat pe nimeni ca eu am iesit pe apa in Noiembrie 2014 pe vant de 60 km/h. De aici vine tot excesul asta de zel al meu. Iar ideea mea nu este sa combat utilizarea vestei, pentru ca de foarte multe ori m-am gandit si eu la ea, ci m-a deranjat modul de prezentare cu aia 10 lei. Adica viata pescarului valoreaza 10 lei, traducand ideea pe care merg eu.

@Brad

Te respect si apreciez din toate punctele de vedere, atat cat te cunosc. Nu am spus ca faceti bani din ele, m-a deranjat modul in care ati pus problema.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: