CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 9:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei, costul real al pescuitului este de 125 de lei pe zi. Orice alte costuri sunt optionale.

Din ce scrii, se intelege ca posibilitatea de a inchiria - contra cost - echipamente e un deserviciu adus pescarilor, prin faptul ca le cresc costurile.

Chiar asa fiind, la pescuitul de weekend costurile sunt aceleasi din 2015.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Matei, costul real al pescuitului este de 125 de lei pe zi. Orice alte costuri sunt optionale.

Din ce scrii, se intelege ca posibilitatea de a inchiria - contra cost - echipamente e un deserviciu adus pescarilor, prin faptul ca le cresc costurile.

Chiar asa fiind, la pescuitul de weekend costurile sunt aceleasi din 2015.

Pana la urma purtarea vestei in sezonul rece este optionala sau obligatorie? Fiindca in prima postare din topic se subliniaza obligativitatea purtarii vestei. Is doar curios.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:18 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roby, vesta e obligatorie.

E optional s-o inchiriezi.

Daca nu vrei s-o inchiriezi, vii cu vesta ta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad, ai dreptate, costurile sunt optionale, daca ai echipamentul, nu trebuie sa platesti sumele respective. Eu si multi alti am avut sezonul trecut, partide fara sa vedem peste in conditiile in care pescuim cu sonar+barca+balize+prodding+motor. Daca pescuiam din mana nu stiu daca eu prindeam peste pe Varlaam in 2016. Cu alte cuvinte cum sa pescuiesti productiv fara barca, pe o balta unde e foarte greu de gasit pestele. Plus ca pe sectorul B, in regulament scrie ca e obligatoriu folosirea barcii, deci acolo costurile nu mai sunt optionale, sunt obligatorii. Adica fie dai 2000 ron sa iti iei barca si vesta, fie dai la Varlaam 70 ron.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Din punctul meu de vedere pescuitul plantat (si nu ma refer la cel cu navomodel) implica o logistica foarte mare si implicit costurile sunt pe masura, mai ales daca optezi pentru modele premium.

Faptul ca la Varlaam se pot inchiria majoritatea celor necesare pentru a putea pescui plantat, eu o vad ca un lucru bun si de apreciat. Chiar la ultima partida, din noimembrie, am inchiriat barca deoarece nu imi doream sa spal barca proprie la finele partidei pe temperatura de 3 grade si vant de 60 km/h.

Pentru a practica acest tip de pescuit ai de ales : fie cumperi balize, motor, baterie, barca, fie inchiriezi. Cred ca fiecare dintre noi isi face anumite calcule si trage anumite concluzii. Eu mi le-am cumparat pewntru ca imi place sa utilizez lucrul propriu.

Ceea ce nu inteleg eu la noi, si nu ma refer aici doar la Varlaam ci la toate lacurile de C&R, comparand cu ceea ce se intampla in alte tari, este necesitatea utilizarii unei saltea de tip cradle. Cu alte cuvinte, pe lacurile din afara unde exista pesti cu mult mai mari si mai multi decat la noi se pot utiliza saltele normale (model vechi) insa la noi nu. Pentru 30 de pesti de peste 20 de kg cat avem noi in tara asta, pescarul trebuie sa dea jumatate din salariul minim pe economie pentru o saltea de tip cradle. Mi se pare un pic absurd. La fel de absurd ca trecerea pe la podul Cernavoda pe care o platesc pentru a merge la mare pe o autostrada proasta.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:41 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Lucian, eu nu am zis ca e un lucru rau ca exista echipament de inchiriat, asta a scris Vlad ca as vrea eu sa spun, dar departe de mine acest lucru. In continuare multumesc echipei Varlaam pentru ceea ce realizeaza, dar incerc sa le atrag atentia ca duc lacul intr-o directie exclusivista sau trebuie sa iti iei remorca pentru o partida de 48 de ore.

Lucian tu poti sa ne spui mai bine cum faci 2 drumuri ca sa iti duci echipamentul la Varlaam.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
Eu si multi alti am avut sezonul trecut, partide fara sa vedem peste in conditiile in care pescuim cu sonar+barca+balize+prodding+motor. Daca pescuiam din mana nu stiu daca eu prindeam peste pe Varlaam in 2016. Cu alte cuvinte cum sa pescuiesti productiv fara barca, pe o balta unde e foarte greu de gasit pestele. Plus ca pe sectorul B, in regulament scrie ca e obligatoriu folosirea barcii, deci acolo costurile nu mai sunt optionale, sunt obligatorii.

Matei, atat pe sectorul A, cat si pe sectorul B se poate pescui fara barca, in zonele care nu pun probleme. Barca este obligatorie doar in zonele cu risc ridicat. Dupa trei ani de cand pescuiesti la Varlaam, chiar nu stiai asta?

Ori de cate ori am vorbit despre sectorul B in ultimul an, de cand a disparut bradisul, am subliniat ca a devenit un lac simplu, pe care se poate pescui aruncand din mana. Exista postari pe forum ale celor care au pescuit din mana si au prins foarte bine - cel mai recent, Andrei Colotelo, vezi topicul despre sectorul B.

Ca alternativa la barca, se poate pescui cu navomodel. Statistic, deseori se prinde mai bine cu navomodel decat cu barca, pentru ca e un pescuit mai discret.

Legat de faptul ca uneori prinzi si alteori nu prinzi, asta e specificul lacului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
Pe niciun lac pe care am pescuit in sezonul rece nu s-a pus vreodata problema ca pescarii sa fie OBLIGATI sa iasa pe apa cu veste de salvare. Fiecare iese pe apa pe propria raspundere si asta-i tot.


Vlad, pescarii care vin pe Varlaam semneaza vreun regulament in care sa fie specificat ca iesitul pe apa cu barca (fara vesta de salvare) se face pe proprie raspundere?

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:
Lucian tu poti sa ne spui mai bine cum faci 2 drumuri ca sa iti duci echipamentul la Varlaam.


Asa este. Fac doua drumuri la inceput de sezon si la final de sezon. Cu amabilitatea lui Madalin imi las barca pe lac daca stiu ca urmeaza partide repetate intr-un interval relativ scurt. Si acest lucru este de apreciat deoarece este singurul loc in care am incredere sa imi las o parte de echipament fara sa am emotii ca ajunge sa fie "inchiriat" altor pescari.
Atunci cand pescuiesc cu Adi impartim echipamentul : unul ia barca, altul ia motorul, cortul, etc.

Datorita faptului ca imi plac caii putere si nu am o masina care sa se preteze pescuitului fac anumite compromisuri :)

Tocmai pentru a nu imi cara echipamentul in partide de 72 de ore (nu as putea sa o fac pentru 48 de ore nici in ruptul capului) am inceput sa fac partide mai putine dar mai lungi. Stiu ca nu prea exista timp, cu totii avem job, familie, probleme, etc. Dar cred ca intotdeauna putem gasi o cale de mijloc pentru a ne satisface aceasta pasiune.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 10:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
In continuare multumesc echipei Varlaam pentru ceea ce realizeaza, dar incerc sa le atrag atentia ca duc lacul intr-o directie exclusivista sau trebuie sa iti iei remorca pentru o partida de 48 de ore.

Lucian tu poti sa ne spui mai bine cum faci 2 drumuri ca sa iti duci echipamentul la Varlaam.

Matei, cu tot respectul, incep sa nu mai inteleg postarile tale.

Am plecat de la taxa de inchiriere a vestei de salvare si am ajuns la faptul ca Varlaam costa mult, e greu de pescuit, ai nevoie de o tona de echipament, nu se prinde peste etc.

Varlaam e acelasi lac care a fost si in anii trecuti. Se pescuieste la fel, se prinde la fel, costa la fel.

Singura schimbare e obligatia de a purta vesta de salvare in sezonul rece.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: