CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:26 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 9:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
Adica viata pescarului valoreaza 10 lei, traducand ideea pe care merg eu.


Matei, interpretarea pe care o dai lucrurilor spuse de mine e absurda. Ti-a spus si Brad, iti spun si eu, daca vrei iti spune si Madalin: din cate ne cunosti, suntem genul de oameni care sa impuna veste de salvare pentru profit?

Vestele de salvare sunt pentru protectie. Da, trebuiau impuse din prima zi cand s-a deschis lacul. Dar chiar daca n-am facut-o atunci (din motivele pe care le-am explicat), nu e tarziu nici acum.

Vor exista veste de inchiriat pentru ca exista o categorie de pescari care prefera sa le inchirieze. Nu-ti impune nimeni sa le inchiriezi, e optional. Noi nu recomandam inchirierea, recomandam ca fiecare sa-si cumpere cea mai buna vesta.

Brad spunea ca, in cazul pescarilor de crap care fac partide mai lungi, se poate discuta un pret mai mic, "la pachet". Iar daca nu vrei sa ai de-a face cu vestele, poti sa sa pescuiesti cu navomodel pe sectorul A, poti sa pescuiesti din mana pe sectorul B sau pur si simplu poti sa vii la pescuit intre 15 aprilie si 15 octombrie, cand vestele nu sunt obligatorii. Deci exista solutii.

Faci mult prea mult caz de problema vestei - mai ales in felul in care pui problema - si nu-mi dau seama de ce ne suspectezi de intentii rele, avand in vedere cum ai fost tratat la Varlaam.

Daca inchirierea vestelor la Varlaam te scandalizeaza, poti sa-mi spui pe cate alte lacuri vestele de salvare sunt permanent obligatorii si puse la dispozitia pescarilor gratis?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 9:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad,

Imi cer scuze daca am deranjat, dar am continuat pentru ca nici in momentul de fata nu s-a inteles unde bat. Nu mai conteaza, o las asa pentru ca e clar ca nu se vrea sa fiu inteles. Oricum apreciez faptul ca ati raspuns si intr-adevar sunteti singura administratie cu care se discuta la modul acesta. Din cauza asta Varlaam a ajuns unde este in momentul de fata.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 9:52 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Daca tot discutam de exemple , in Martie am fost la pescuit pe un lac unde este permis sa folosesti barca pentru balizare , la un moment dat un vecin de stand ma roaga sa il ajut sa balizeze si sa isi nadeasca ca aveam motor la barca mea , afara erau vreo 10 grade iar apa sub 5 grade . Din colegialitate am zis ca il ajut fara sa stau pe ganduri, fara sa lungesc povestea , cand ajungem in locul dorit de el , isi pune baliza si se ridica in picioare sa arunce nada la baliza calcand cu un picior pe marginea barcii si intr-o fractiune de secunda a picat in apa. Omu nu avea vesta , nu stiu daca stia sa inoate dar in fractunea urmatoare a fost inapoi in barca ,cu ceva emotii ce-i drept , ca a trebuit sa ma arunc in partea cealalta a barcii sa tin contra greutate si nu mult a lipsit sa ne rasturnam amandoi.

Acuma daca stau sa ma gandesc nu stiu daca l-ar fi ajutat acea vesta de salvare sau l-ar fi incurcat mai mult , avand in vedere ca si asa esti imbracat mai gros la pescuit in perioada aia, avand in vedere ca vestele de salvare sunt destul de groasa si incomode. Iar povestea cu hipotermia ii unpic exagerata , mai repede faci atac de cord decat hipotermie.

Eu unul nu mai urc cu nimeni in barca dupa povestea asta si folosirea barcii nu ii pentru toti impiedicatii iar daca ii sa o patesti nu prea conteaza vesta, pastrand roportiile si cu vesta ii ca si cu centura de siguranta , poate ca in majoritatea cazurilor te salveaza dar sunt si exceptii cand nu.

Nu cred ca aceasta masura sa fie pentru profit dar poate ar fi mai ok o garantie de 50ron , sa zicem , in cazul in care vesta se returneaza in aceasi stare sa se restituie banii. Nu cred ca pentru un lac ca varlaam ii o cheltuiala f mare achizitionarea unor veste.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Joi Noi 24, 2016 10:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
KRo scrie:
Daca tot discutam de exemple , in Martie am fost la pescuit pe un lac unde este permis sa folosesti barca pentru balizare , la un moment dat un vecin de stand ma roaga sa il ajut sa balizeze si sa isi nadeasca ca aveam motor la barca mea , afara erau vreo 10 grade iar apa sub 5 grade . Din colegialitate am zis ca il ajut fara sa stau pe ganduri, fara sa lungesc povestea , cand ajungem in locul dorit de el , isi pune baliza si se ridica in picioare sa arunce nada la baliza calcand cu un picior pe marginea barcii si intr-o fractiune de secunda a picat in apa. Omu nu avea vesta , nu stiu daca stia sa inoate dar in fractunea urmatoare a fost inapoi in barca ,cu ceva emotii ce-i drept , ca a trebuit sa ma arunc in partea cealalta a barcii sa tin contra greutate si nu mult a lipsit sa ne rasturnam amandoi.

Acuma daca stau sa ma gandesc nu stiu daca l-ar fi ajutat acea vesta de salvare sau l-ar fi incurcat mai mult , avand in vedere ca si asa esti imbracat mai gros la pescuit in perioada aia, avand in vedere ca vestele de salvare sunt destul de groasa si incomode. Iar povestea cu hipotermia ii unpic exagerata , mai repede faci atac de cord decat hipotermie.

Eu unul nu mai urc cu nimeni in barca dupa povestea asta si folosirea barcii nu ii pentru toti impiedicatii iar daca ii sa o patesti nu prea conteaza vesta, pastrand roportiile si cu vesta ii ca si cu centura de siguranta , poate ca in majoritatea cazurilor te salveaza dar sunt si exceptii cand nu.

Nu cred ca aceasta masura sa fie pentru profit dar poate ar fi mai ok o garantie de 50ron , sa zicem , in cazul in care vesta se returneaza in aceasi stare sa se restituie banii. Nu cred ca pentru un lac ca varlaam ii o cheltuiala f mare achizitionarea unor veste.

Vesta de salvare este utila.
Oricat de gros esti imbracat, ea te tine la suprafata.....si crapi numa daca faci infarct. Indiferent cat dai din picioare, maini sau urechi, ea te tine la suprafata apei.
Aceasta regula eu as aplica-o tot timpul anului, nu numai in sezonul rece...asa o vad eu. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 1:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Update la subiectul vestelor: au fost cumparate cateva veste pentru cei care vor sa le inchirieze.

Ca fapt divers, la ora asta sunt trei pescari pe sectorul A, care au ocupat trei standuri. Au inchirat o singura vesta. O folosesc pe rand si le e suficienta. Asta apropo de profit...

Administratia nu e interesata decat ca pescarii sa poarte vesta cand ies pe apa. Ca vin cu ea de acasa sau ca inchiriaza una si o folosesc toti e alegerea lor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Nu sunt negativist, ceea ce ma supara, este ca se cere bani pe respectivul lucru, mai bine punea 10 lei in plus la costul partidei si iti dadea vesta "gratis", decat sa iti ceara bani special pentru ea. Ma enerveaza chestia asta legata de siguranta, e ca si cum iti cere doctorul bani ca sa iti zica ce ai sa te faci bine. Ma rog, poate am eu mult prea multe principii in cap si nu aveam chef sa mai am grija de inca un lucru.
Am făcut niște calcule pentru mine pe care le voi face publice în special pentru Matei dar și pentru ceilalți interesați (sau supărați) de acest subiect.

M-a interesat să văd comparativ ce venituri ar avea Varlaam dacă ar crește taxa cu 10lei și ar oferi gratis vestele în comparație cu închirierea vestelor cu 10lei în sezonul rece celor care nu vin cu veste.

Presupuneri pe baza observațiilor mele cu ocazia partidelor și vizitelor pe care le-am făcut pe Varlaam:
- numărul mediu de pescari (standuri ocupate) în sezon (15 martie - 15 noiembrie) pe sectorul A: 5
- numărul mediu de pescari (standuri ocupate) în sezon (15 martie - 15 noiembrie) pe sectorul B: 3
- numărul mediu de pescari (standuri ocupate) în sezonul rece (15 martie - 15 aprilie, 15 octombrie - 15 noiembrie) pe sectorul A: 5
- numărul mediu de pescari (standuri ocupate) în sezonul rece (15 martie - 15 aprilie, 15 octombrie - 15 noiembrie) pe sectorul B: 2

Pentru cazul în care taxa de pescuit la crap ar crește cu 10lei, Varlaam ar incasa în plus pe an 4.359€.

Pentru cazul în care închiriază vestele cu 10lei în sezonul rece, Varlaam ar incasa în plus pe an 711€.

În cazul închirierii trebuie făcută o precizare: dacă toți pescarii vin cu propriile veste, Varlaam nu încasează nimic. Chiar dacă nu luăm în calcul acest caz extrem, tot putem presupune că pescarii vor folosi în comun vestele (ex. închiriază o vestă pe care o folosesc 2-3 pescari) și unii dintre pescari vor veni cu propriile veste. Prin urmare, veniturile reale din închirierea vestelor probabil că vor fi în jur de 300€/an.

În cazul creșterii taxei, veniturile (4.359€) sunt sigure, ceea ce pentru Varlaam nu ar fi deloc rău.

Pe de altă parte, toți pescarii vor fi afectați de creșterea taxei, iar cei care vor avea multe partide vor fi cei mai dezavantajați deoarece practic vor plăti vestele pe care le vor folosi cei care vin o dată (de două ori) pe an.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 7:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Anul asta am pescuit si eu pt prima data pe acest lac.pe A nu am inchiriat barca pt ca am prins vreme urata cu vant si ploaie,nemaifolosind niciodata barca cu motor si la sfatul lui madalin am plantat cu navomodelul.pe B am inchiriat barca pt sondare si plantare si chiar ma gandeam de ce nu sant veste in barca.eu sant de parere ca aceste veste de salvare trebuie oferite obligatoriu cand inchiriezi barca,iti convine sau nu asta este si cand vei cadea din barca atunci cand vei iesi pe vant cu apa agitata sau sa scoti crapul din agatatura vei zice bogdaproste :lol:
Daca se intampla accident pe apa lacul este exonerat de vina daca persoanei in cauza i sa oferit vesta.
Despre inchirierea ei nu sant de acord.inchiriez barca consider ca aceasta vesta intra in costul chiriei.
Cat despre bagaje voluminoase...deja m-am resemnat.sant din ce in ce mai multe.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 8:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
@Victor

Daca tot faci calcule , fa o simulare si in cazul in care administratia lacului Varlaam cumpara vestele si le ofera in mod gratuit sau la pachet cu barca pescarilor. Cam cat ar fi "gaura" pentru ei ?

Nu stiam ca se inchiriaza si barcile , in cazul asta ar fi ok ca taxa de inchiriere a barcii sa contina si vesta, altfel ar fi ca si cand pe langa barca tre sa inchirieze si vasle. Daca vi cu barca ta si nu ai vesta atunci sa ai posibilitatea de a inchiria vesta .

Nu stiu ce a zis rau Matei de sariti asa , din cate am inteles el contesta rostul si logica de a plati pentru un bun care nu este o cheltuiala majora si poate fi inclus in pretul barcii , a taxei sau ce se mai taxeaza pe balta,nu ca nu ar fi utila sau bine venita aceasta regula.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 8:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Se poate face si altceva , o firma sa ofere ca sponsorizare vestele de salvare personalizate cu brandul propriu, in felul acesta si administratia ar scapa de cheltuiala si gura lumii ca taxeaza vestele si firma isi face publicitate pe lac prin intermediul vestelor purtate de pescari si s-ar putea introduce in felul asta vesta pe toata durata anului... eu zic ca ar fi un win - win

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Vin Noi 25, 2016 8:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
KRo scrie:
Nu stiu ce a zis rau Matei...
Mesajul meu conține și ce-a zis Matei. Cifrele arată că propunerea lui este foarte bună (rentabilă) pentru Varlaam și rea pentru pescari.
KRo scrie:
Daca tot faci calcule , fa o simulare si in cazul in care...
Nu te supăra, dar fac ce calcule doresc, așa că nu-mi da teme pentru acasă.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: