CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 1:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 08, 2013 9:38 am
Mesaje: 12
Regulile sunt facute sa fie respectate!

ai si variante low cost...:)

Fişiere ataşate:
imagini-plaja-haioase-11.jpg
imagini-plaja-haioase-11.jpg [ 212.94 KiB | Vizualizat de 7072 ori ]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 1:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
No vezi? :lol: :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 1:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor Costache scrie:
Și dacă vesta de salvare este "picătura ca a umplut paharul" sau mai bine zis "a umplut portbagajul", atunci renunți la toate (barcă, motor, baterie, sonar, balize, vestă) și pescuiești din mână (în condițiile regulamentului).


Voi tot imi rastalmaciti postarile si ma enerveaza cumplit lucrul asta. Daca voiam sa pescuiesc din mana nu investeam 30 de milioane in tot echipamentul de plantat(nu ca ar fi o suma mare, dar pentru mine este). Sunt cazuri in care au venit la pescuit persoane cu corturi rosii / albastre si alte culori din ROGVAIV, s-a uitat de regula respectiva, pentru ca "banii vorbeste". Asa o sa fie si cu vestele, o sa le luam si o sa fie aruncate p'acolo prin stand si o sa mai dam 10 lei in plus pentru nimic.

Spuneai de cei care se imbata si se urca in barca, tu crezi ca ala mort de beat o sa zica "A, stai sa imi pun vesta ca sunt beat si sa nu cad din barca" ? O sa se urce in barca si o sa ii dea blana, eventual o sa ia si firele cu motorul.

Exact cum am spus, mi se pare un lucru fara sens, iar daca esti preocupat ca administrator de siguranta pescarilor, le oferi gratis veste in cazul in care bate vantul tare si sunt valuri.

Maxim Cipoc !!!! :D :D :D :D :D

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 2:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei,

Sunt atent la ce scriu și nu cred că am răstălmăcit nimic din ce-ai zis. Tu ai spus despre portbagaj nu ocupam jumate de portbagaj la masina cu sculele, iar acum o umplu și tot tui ai spus că renunți la toate și îți iei navomodel Viitorul se numeste navomodel, clar. Ce stau sa ma mai chinui sa car baterie, motor, balize, etc. Vand tot si imi iau navomodel. Eu ți-am recomandat o variantă și mai ieftină și cu mai puține bagaje: pescuitul din mână.

Vesta este pentru siguranța pescarului, așa cum salteaua de primire este pentru siguranța peștelui. Trebuie să le ai (vii cu ele sau le închiriezi).

Ce se va întâmpla dacă - treaz sau beat - intri pe apă fără vestă... rămâne de văzut cum se va aplica regulamentul. Oricum, cu siguranța nu este de joacă și de tolerat... ca în cazul unui cort roșu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 2:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Răstălmăcire ar însemna ceva de genul:
Matei Niteanu scrie:
Exact cum am spus, mi se pare un lucru fara sens, iar daca esti preocupat ca administrator de siguranta pescarilor, le oferi gratis veste in cazul in care bate vantul tare si sunt valuri.
Dacă ești preocupat ca administrator de siguranța peștilor, le oferi gratis pescarilor saltele de primire... și tot ce mai au nevoie ca să pescuiască în condiții de siguranță, atât pentru ei, cât și pentru pești.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 2:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ok, Victor, ai dreptate. Chiar daca ma repet, o spun din nou: respect munca celor implicati in acest proiect si ii felicit pentru ceea ce au facut si fac in continuare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Asa la prima vedere pare ok regula cu veste de salvare , chiar daca un pescar care nu stie sa inoate nu ar trebui sa practice acest stil de pescuit iar daca se risca o face pe propria raspundere si in cazul asta sunt sigur ca isi ia vesta de salvare in dotarea standard nu o inchiriaza . Nici mie nu mi se pare normal sa fiu taxat extra pentru ceva ce nu am nevoie numai ca asa vrea administratia.

Dar in general (nu ma refer la acest lac) s-au vazut si anormalitati mai mari decat asta cu vesta , sper sa nu fiu iara interpretat in fel si chip ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 5:12 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Din cate stiu exista legislatie nationala privind iesitul pe apa, dar majoritatea lacurilor folosesc in regulament clauze de exonerare.

Cred ca problema la care face referire Matei este modul de abodare a problemei. Logica economica din spatele inchirierii e clara si e normal ca Varlaam sa-si amortizez din costuri, problema este daca intr-adevar pe primul loc e siguranta pescarilor, atunci aplicarea universala a unei legi nationale ar trebui specificata si prezentata ca atare. Daca lacul intr-adevar se vrea si un altfel de proiect, cred ca asa ar fi trebuit pusa problema de la inceput. La fel este si problema saltelei pusa de Lucian - sunt suficiente lacuri de afara cu pesti mari unde salteaua pe cadru nu este obligatoriu. E drept insa ca acolo educatia despre grija pestilor e alta. Problema e similara - inchirirea unei saltele cradle sau cumpararea e un fel de "taxa" prin care lacul previne daca eu stiu sau nu sa manevrez corect pestele. Asa si vesta de salvare doar la rece cumva "scapa" lacul de anumite probleme, dar modul in care a fost prezentata ideea nu prea mai e in legatura cu "proiectul Varlaam". As vrea sa vad un studiu coerent ca o saltea de genul celei pe care am lasat-o administratiei pentru pozele in apa chiar produce daune pestelui, nu speculatia ca fiind ridicat in cradle il doare mai putin.

Privind in perspectiva asta, eu nu inot suficient de bine si folosesc vesta de salvare si vara si voi continua sa fac asta, dar daca mi se va spune "nu e ok vesta ta, inchiriaz-o pe a noastra", probabil imi voi rari vizitele pe Varlaam.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 5:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Scuze pentru greseli de limba, tastatura si auto-correct in Daneza :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 7:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
KRo scrie:
Asa la prima vedere pare ok regula cu veste de salvare , chiar daca un pescar care nu stie sa inoate nu ar trebui sa practice acest stil de pescuit...
Roland,

Dacă se instalează hipotermia, poți să fii și Michael Phelps, tot te îneci deoarece nu te mai ascultă mușchii.

Un alt caz este când aluneci și te lovești cu capul de ceva dur (și îți pierzi conștiența). De aceea este important să porți o vestă care te ține în poziție verticală, că altfel, dacă vesta te ține la suprafață dar cu față în apă, tot te îneci.

Nu în ultimul rând, mai sunt cazurile în care deși pescuiești din mână, te afli pe un stand unde apa este adâncă direct din mal.

Cel mai mare dușman al măsurilor de siguranță este "mie nu mi se poate întâmpla".


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: