CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:59 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Martie la Peris !
MesajScris: Mar Mar 07, 2017 7:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Salut Vlad,

Am observat ca la inceputul saptamanii viitoare ai programat o partida in genul celei 'Martie la Peris'. Imediat dupa, in weekend-ul ce va urma, pe aproximativ aceleasi standuri, eu si cativa prieteni am programat o partida de 48 de ore (unii vom pescui 'din mana', altii au ales 'plantat'). Pe toti ne intereseaza felul in care vei aborda partida, in toate aspectele:
-nada, daca vei nadi mult sau mai putin, tinand cont ca este primavara
-monturi, dimensiunea popup-urilor pe care le vei folosi(probabil pe withy pool), fire, etc
-distantele la care vei planta, adancimi, etc
Presupun ca sunt multi prieteni pescari(incepatori sau mai putin incepatori) care sunt interesati despre cum ar trebui abordata o partida primavara devreme pe un carpodrom de genul Hermes.

O seara buna !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Mar Mar 07, 2017 8:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cand am pescuit la Peris in martie anul trecut, lacul avea cel putin o saptamana in plus de cand se dezghetase si era clar ca pestele incepuse sa circule. Am inceput partida intr-o duminica seara, dar am venit pe lac duminica la pranz si am incercat sa-mi fac o idee despre ce se intampla. Majoritatea pescarilor pescuiau din mana. Unii aveau ceva activitate, altii, mai putin. M-am gandit ca, daca pestele nu raspunde inca la nada, ar trebui sa raspunda totusi la pop-up-uri, mai ales ca vedeam sarituri de peste pe langa malul opus. Era si destul de cald. Am pus monturi Withy Pool cu pop-up-uri Pineapple & Banana, iar ce a urmat se poate vedea in film. Daca situatia de acum va semana cu cea de anul trecut, probabil ca pescuitul cu pop-up-uri va fi prima linie de atac.

Anul trecut am pescuit pe standul 8, care acum a devenit standul 6. Am prins foarte bine langa malul de vis-a-vis, dar si putin mai spre larg, la vreo 20-30m distanta de mal. Din cate imi amintesc, se prindea foarte bine ziua. N-am gasit locuri fierbinti, pestele circula pe toata zona si aveam trasaturi la toate lansetele. Vremea s-a stricat din a doua zi a partidei si s-a facut frig, dar asta n-a afectat pescuitul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Mar Mar 07, 2017 8:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
O singura nedumerire am, ce dimensiune aveau popup-urile folosite pe withy pool anul trecut in martie? Daca nu ma insel, pareau de 14mm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Mar Mar 07, 2017 8:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Erau de 15mm.

Sunt cele din imaginea de mai jos.


Fişiere ataşate:
Pineapple & Banana.jpg
Pineapple & Banana.jpg [ 76.7 KiB | Vizualizat de 9888 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Mar Mar 07, 2017 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Preferatele mele :)) Am tot vazut pe forumuri ca toata lumea recomanda dimensiuni mici, de aceea intrebam.
Despre Ronnie Rig ce parere ai, merita incercat ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Joi Mar 23, 2017 8:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Doua cuvinte despre partida pe care am facut-o la Peris. Pestele s-a hranit foarte slab, iar salvarea a venit de la montura Withy Pool cu pop-up Dynamite Baits Pineapple & Banana de 15mm. Monturile erau puse la cativa metri de malul opus, la o adancime in jur de 1,5m, pe o farfurie de nada compusa din seminte si boiliesuri Source mici, de 10mm.

Am pescuit impreuna cu Claudiu Popa, care ne poate spune si el impresiile lui cand are timp.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Vin Mar 24, 2017 4:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
De-abia astept filmul :D Mai ales ca am pescuit pe aceleasi standuri(aproximativ) cu 48 de ore inainte :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Martie la Peris !
MesajScris: Lun Mar 27, 2017 11:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 04, 2016 7:26 am
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Pot spune doar mi-am schimbat impresia despre montura Withy Pool, nefiind foarte increzator asupra eficientei sale. Pana la partida facuta pe lacul Peris mai pescuisem la Sarulesti cu acet tip de montura, dar plantat.
Se poate folosi foarte bine si la pescuitul lansat pe monturi helicopter.
Ca si o concluzie, montura Withy Pool si pop-up-ul Pineapple & Banana de 15mm mi-au salvat partida de pescuit.
Cele mai mari capturi au catarit 15kg


Fişiere ataşate:
Captura Claudiu Popa_Hermes Peris.jpg
Captura Claudiu Popa_Hermes Peris.jpg [ 144.14 KiB | Vizualizat de 9375 ori ]

_________________
www.claumarpescar.ro
www.ffb.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: