CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Mar Mar 21, 2017 8:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Overcoming the Ides of March. Traducere ne-literara - Sergiu are noroc in Martie. Iar.

Decembrie 2016 - "Lucian, sunt in tara in primavara, ce zici de un A6 aproximativ 15 Martie?" "E clar cel mai bun, dar am o varianta si mai buna - eu am A7 16-19 Martie, iei si tu ceva langa!"

Emotiile cu dezghetul au trecut mai greu decat credeam, pe 15 martie ne prezentam pe lac (asteptarea si discutiile interminabile de iarna le avem cu totii, nu le mai povestesc). Aveam in fata un A8 batut de vant dinspre A4 si o apa de 8.8 grade. Primul gand si prima lanseta au zburat, automatism de primavara, pe apa mare - zona dintre mal si movile care acum in punctul cel mai adanc avea 4.5m. Gasisem pe sonar punctul in care groapa din fata lui A8 incepe sa urce inspre A9 si cu o lanseta mi-am propus sa abordez sistematic (sus-jos) zona. Al doilea gand, mai bine zis al doilea sentiment, a zburat spre baza primei movile, acum cu o apa de 4.1-4.2m. Spun sentiment pentru ca este locul care mi-a dat primul comun pe Varlaam in urma cu 2 ani. Apoi am gandit strategic - cu intentia de a intercepta ceea ce credeam eu ca sunt cele 3 culoare mari de trecere, a3a lanseta a fost pusa tot pe apa adanca, pe zona dintre A7-8, dar mai aproape de malul de vis-a-vis. Lanseta 4 a fost rezervata coltului cu A9 si ea o zona de trecere, dar cu apa mai mica (2.5-3-3.5m in functie de structura aleasa).

If it ain't broke don't fix it mi-am spus - prezentarile nu le-am schimbat fata de Martie 2016 (cand ma intalnisem cu Haplea) - 2 pe snowman intr-o varianta putin mai "flotanta" (Vlad ai avut dreptate, Proper Jobs Pop-Ups nu prea pot fi echilibrate cu nimic fara alica de plumb sau tungsten. Aviz amatorilor) si 2 Withy Pool (una devenita ulterior un Stiff Hinged Rig). Arsenalul de carlig a variat - The Key intarit 15mm, Crave intarit 15mm, Sticky Baits Wafter 14mm (singur fara alt ajutor flotant), The Key Cultured 15mm; iar ca pop-up Dynamite Baits Mulberry/Pineapple sau Proper Jobs Pineapple/Savory Crab/Spicy Liver. Din cauza vremii mult mai reci decat la partida din 27-30 Martie 2016, am schimbat putin nadirea - am renuntat la canepa, am pastrat putin Whiskey Link si am folosit doar boiles + porumb Bonduelle aruncate peste montura si saculet atasat direct la rig. Nada a fost in proportii egale - CPK Next si XXL, 80% 10mm, 20% 15mm (in mare parte intregi, ocazional si sparte in Krusha). Stiam deja ca "albitura" se trezise, motiv pentru care am ales pe langa saculet sa pun si 2-3 pumni de nada pentru a fi sigur ca dupa 12-15h mai am ceva la carlig. Un lucru interesant si amuzant de mentionat in acest context - mi s-a intamplat sa gasesc Wafterul "muscat" din colt de rapitor de 3 ori in aceasta partida, lucru care atesta faptul ca albitura era prin zona.

In prima seara Lucian are o ratare pe apa adanca si deja imi spuneam cu putina frica "Iar mi-o iau ca-n August pescuind cu el..". Am analizat insa la rece trasatura si am decis ca activitatea pe apa trebuie sa fie o speranta, nu un inceput de frica. Am pastrat lansetele pe aceleasi pozitii (cu mici modificari laterale pentru lanseta din fata movilelor de la 4.5 la 4.3m si cea de la coltul cu A9 de la 3.5 noroi la 3.3 pietris). In dimineata de joi spre vineri dupa un sir de evenimente bruste (cauzate de probleme la senzorii Jrc), pe A9 (!), adus de o lanseta de pe A8, poposea in minciog un crap pe care mai devreme il alintasem "trag fara frica, e un ciortan!". Era insa un ciortan lung cat salteaua de primire, un nou personal best, inlocuind tot un PB din Martie 2016, si primul crap din an pe Varlaam. Pestele venise din stanga movilei, locul care imi "deschisese" drumul in Varlaam in urma cu 2 ani. In mod ironic montura era una ramasa in Boxlogic din Martie 2016 - Korda Hybrid Stiff X lestat cu Tungsten Putty, Solar 101 nr 6 si Sticky Krill Wafter.

A fost singura trasatura a partidei pe un stand care intotdeauna a "plecat" bine in Martie, dar nu este totusi un favorit. Strategia a fost simpla, nu voi mai insista si nici n-o voi ridica in slavi. Un plus de accent ar trebui acordat monturilor - cand pestele se hraneste foarte apatic, orice trasatura trebuie concretizata. Aici eu raman fidel firelor rigide. Am introdus si termenul de "noroc" in titlu pentru ca atat de devreme in sezon (o saptamana si jumatate dupa dezghet), este greu de propus o "reteta" de succes care sa includa doar factori ce depind de pescar. Lacul s-a trezit abia spre finalul partidei - felicitari Mircea Coman pentru capturile de pe A6 si probabil ca abia acum isi intra in ritm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Mar Mar 21, 2017 9:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Multumesc Sergiu. Felicitari si tie pentru captura :D

Eu ma bucur si acum de partida avuta la finalul saptamanii trecute.
Dupa ce anul trecut am adus pe saltea toti "ciortanii" din sectorul A unde stim cu totii ce balauri isi au resedinta, ma rog exagerez cand spun toti pentru ca au mai scapat vreo 2-3 :) , acum, la prima partida din an am inceput in forta si in prima noapte nu am prins nimic. Chiar daca standul promitea, vremea era de alta parere si imi zicea ca imi era mai bine acasa. Frig, nori, vant, 5 minute de soare si poftim apoi si ceva ploaie. Am primit totusi o veste buna. Captura lui Sergiu pe A8 mi-a dat de inteles ca pestele este in miscare. Cu toata vremea urata, am avut parte totusi vineri de vreo trei ore mai insorite, si prietenii mei si-au amintit de mine si mi-au facut o prima vizita. Si ce sa vezi "surpriza" un romanesc de aproximativ 10kg :lol: .

Primul gand a fost "here we go again!", "ciortanul" loveste din nou! Cam intr-o ora, hopa ca am mai prins unul de 13kg. Hm..., nici nu stiam daca sa ma bucur ca am prins ceva sau sa fac niste matanii ca poate mi se schimba norocul. Si daca se schimba si nu mai prind nimic?! Parca am mai vazut "filmul" asta. Asadar, avand in vedere experientele anterioare si perioada din an in care ne aflam, plus vremea care era acum cateva zile, am ales sa ma bucur de capturi si de faptul ca ma aflam pe balta.

Sambata istoria se repeta aproape identic, si prind inca doi crapi intre 10 si 11 kg, prietenii mei :) , intr-un interval cat de cat insorit din mijlocul zilei. In mod clar soarele i-a scos un pic la plimbare.

Sambata noaptea a fost un pic mai cald si s-a simtit imediat acest lucru si mi-a adus prima captura pe perioada noptii - 12.4kg. In dimineata incheierii partidei pe un vant destul de puternic care se pare ca alaturi de incalzirea vremii i-a pus in miscare bine de tot, au venit cele doua "cirese" de pe tort: 19.7kg si 18.8kg.

Pe toata durata partidei am continuat sa caut pestii pe diferite zone si diferite adancimi. Rezultatele au venit de pe adancimi intre 3 si 4 metrii. Ca nada am folosit Select Baits Particle Mix, pelete mici si bile Meat&Fish si HotFish taiate pe jumatate. Monutra castigatoare nu e o surpiza, a fost snow-man-ul imbracat in pasta Meat&Fish.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Mar Iun 20, 2017 9:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Monster Crab..sau Monster Crap

In urma cu aproximativ o saptamana am avut o sesiune de pescuit de 96h pe Lacul Varlaam - sectorul A - stand A6, cea mai de succes sesiune in deja 3 ani de pescuit pe acest lac deosebit.
Desi nu aveam mari sperante, datorita faptului ca odata cu incalzirea apei, pe Varlaam crapii sunt din ce in ce mai mofturosi si mai greu de pacalit, partida ce urma avea sa imi demonstreze contrariul.
Contrar perioadei (am inceput pescuitul pe o vreme caniculara, 32-33 grade C.), am ales sa plasez toate monturile pe zone tari si cu apa adanca (2,5m/3,2m/3,5m) ceea ce s-a dovedit in final a fi alegerea cea mai inspirata, in conditiile in care temperatura de afara s-a schimbat brusc dupa numai 24h de la startul sesiunii.
Nada folosita in aceasta partida a constat in boiliesuri WLC Carp 20mm pe mix Tournament, o gama de boiliesuri Monster Crab&Belachan pe care atat eu cat si colegii mei o testam pe diferite lacuri(cu rezultate foarte bune) si pe care speram sa o comercializam in cel mai scurt timp posibil, boiliesuri WLC Red Squid 20mm ( cu care reusisem o sesiune memorabila in aprilie si cu care stiam ca nu gresesc) si un mix de seminte fierte (porumb,grau,etc.). Ca idee, nadirea a constat intr-un saculet solubil cu 5-7 boiliesuri taiate in jumatate, inca 10-15 boiliesuri pe langa montura si dupa caz, 1-2 palete de seminte in imediata apropiere a balizelor. La carlig am folosit cu succes combinatia snowman compus dintr-un boilies de carlig de 16 mm si un pop-up de 11 mm (ananas sau pruna cu piper), un singur boilies de 20 mm sau 2 boiliesuri de 16 mm.
Capturile au inceput sa apara la cateva ore de la plantare. Am inceput cu un amur de 17-18 kg, un crap de 18,6 kg si alti crapi intre 13-16 kg. Surprinzator, toti pestii au fost capturati pe timpul zilei.
In urmatoarea zi, ajutat de localizare, nada, ploaie, directia si intensitatea vantului(parca toate plantele s-au aliniat), dupa o serie de „ciortani” cu greutati ~ 15kg, a urmat punctul culminant al partidei. 3 trasaturi finalizate cu 3 pesti de peste 20 kg. Primul a cantarit 22,1 kg si reprezenta recordul meu personal. Adrenalina m-a facut sa replantez imediat montura iar la..o ora distanta aveam un alt crap impecabil in saltea : un nou record ! 23 kg.
Lectia invatata, o luam de la capat. Replantez si astept. Urmatoarea trasatura, care a fost la o distanta de aproximativ 12 ore ( cum am spus si mai sus, nu am avut nici macar o trasatura pe timp de noapte) este finalizata cu ultimul crap de peste 20 kg al partidei. Mai exact 20,3 kg si pentru mine personal, cel mai frumos peste al partidei.
In orele ramase, trasaturile au mai scazut in intensitate, desi am mai avut parte de 2 dublu drilluri, pestii capturati avand greutati pana in 17 kg.
Fotografiile cu cei 3 pesti de peste 20 kg se regasesc in topicul "Capturi la Varlaam 2017".
Pana la urmatoarea „aventura”, va doresc FIR INTINS !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Mar Iun 20, 2017 12:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Te-au dat si la stiri Cristi :lol: :lol: :lol:

Felicitari pt partida.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Mar Iun 20, 2017 2:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Fain, felicitari :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Sâm Dec 16, 2017 10:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Ultima partida pe 2017 :D

Temperaturi generoase, de toamna.. in schimb apa s-a racit foarte mult pana undeva la 3 grade in suprafata.

A fost o partida lipsita de presiune, m-am bucurat enorm ca am iesit. Conditiile pe care ti le ofera lacul sunt excelente in orice perioada a anului.

Mai jos desfasurarea partidei in 3 poze :lol:

Va doresc Sarbatori Fericite !


Fişiere ataşate:
25485103_1630831943630027_2001851652_o-2.jpg
25485103_1630831943630027_2001851652_o-2.jpg [ 129.7 KiB | Vizualizat de 8878 ori ]
25445068_1630831066963448_70641981_o-2.jpg
25445068_1630831066963448_70641981_o-2.jpg [ 63.36 KiB | Vizualizat de 8878 ori ]
25445026_1630831203630101_1915530449_o-2.jpg
25445026_1630831203630101_1915530449_o-2.jpg [ 149.89 KiB | Vizualizat de 8878 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2017
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 9:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Bravo!!!!

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: