CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Iul 02, 2020 1:22 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Monster Carp Lake - Siclau
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 6:47 pm 
Neconectat

M-am hotarat sa scriu aceste randuri din mai multe considerente:

un semnal de alarma
In luna noiembrie (2016) am achitat impreuna cu Claudiu Dedu un avans de cate 50 eur / persoana pentru a putea pescui in perioada 9-14 Aprilie (2017) la Pelagicevo. Cu fix 6 zile inainte de a pleca catre Bosnia, dupa ce am bifat toate punctele pe lista de necesar, consumabile, nada, etc. , am primit un mesaj de la administratia lacului Pelagicevo, prin care ni se comunica ca lacul urmeaza sa se inchida din data de 9 Aprilie pentru o perioada de 20 de zile. Si eu si Claudiu planificasem zile de concediu, si ne doream sa pescuim undeva departe de Bucuresti.

tot raul spre bine & lipsa de informatii online
Ne-am hotarat sa mergem la Siclau, un lac cu crapi capitali, cu exemplare ce depasesc 20 si chiar 30 de kg. Un lac despre care nu stiam mai nimic, stiam doar ca exista crapi mari si greu de prins. De ce greu de prins, nu stiam...urma sa aflu pe parcursul partidei.
Am ajuns pe lac sambata dimineata, la ora 01:00. Obositi dupa aproape 9 ore pe drum, nu stiam daca sa ne caram echipamentul din parcare pana pe stand, sau sa ne odihnim. Am hotarat sa ne campam pe standul de pescuit, sa pregatim lansetele si sa incepem pescuitul dupa 2-3 ore de somn. A fost pentru prima data cand am carat echipamentul cu carucioare speciale, precum pe lacurile din vest. Nu pot spune ca mi-a placut pe moment, dar in zilele ce au urmat am constatat linistea de pe mal cauzata de lipsa masinilor.

Inainte sa plec spre lac am incercat sa ma documentez despre lac dar informatiile putine gasite nu m-au ajutat cu adevarat: fie erau vechi, fie erau incomplete. Eram un pic sceptic si inca cu gandul la Pelagicevo. Dar mi-am spus ca asa a fost sa fie si poate tot raul este spre bine.

In primele doua zile am pescuit un pic superficial, crezand ca un lac lipsit de structuri este usor de pescuit. Nu am luat in calcul nici iarba de pe fund, nici hrana naturala din abundenta pe care lacul o poseda. Nici noi, nici echipa de austrieci si nici un pescar din Timisoara (un bun cunoscator al lacului) nu am reusit sa punem vreun crap mare pe saltea.

Dupa 48 de ore, m-am inarmat cu rabdare si am intrat pe apa incercand sa caut locuri tari, fara iarba. Dupa ce am fost convins ca acolo unde am balizat este curat pe substrat, am incercat sa nadesc localizat si sa schimb prezentarea monturii. Am optat pentru noul model carlig de la Fox, Wide Gape nr. 4, si am ales sa echilibrez carligul cu un snowman care sa nu stea pe subtrat, ci deasupra carligului, ridicat. Datorita soarelui si a lipsei vantului, pestii erau intre ape. Nu de putine ori, mergeam pe malul de vis-a-vis pentru a vedea ce se intampla la balize. Acestea se miscau atat de puternic incat credeam ca sunt in mijlocul unui cutremur.

Dupa 72 de ore, a venit si prima trasatura. Plumbul a sarit regulamentar, iar la capatul firului, la o distanta de peste 190 metri aveam in carlig crapul pentru care strabatusem 650 de km. Nou record personal, la prima intalnire cu lacul de la Siclau : 25.5 kg. Urma sa aflu de la proprietarul lacului ca acest peste nu mai fusese prins din anul 2013. Ai prins un bibelou rar Lucian, care a mai vazut o singura data aparatul foto in 2013

Partenerul meu de la aceasta partida, Claudiu Dedu, a reusit sa prinda si el, tot in aceiasi zi un superb crap comun de 23.3 kg. Tot el, pana la finele partidei, a mai pus pe mal o salonta de 22.6 kg. Eu, in schimb, m-am delectat in ultima zi cu doi crapi de 10 si 13 kg.

Cand noi admiram fotografiile cu crapii prinsi, am aflat de la mai multi pescari ca in Bosnia, la Pelagicevo, lacul nu era inchis. Administratorul pescuia pe standul pe care trebuia eu sa stau, iar un alt pescar, pe standul ce trebuia ocupat de catre Claudiu.

Ne-a bufnit rasul! Totusi, ne-am bucurat de pesti mari, impecabili, am avut internet la dispozitie pe balta, barca, saltea, frigider...toate acestea pe un lac dificil, unde nu putini pescari au stat zile intregi, chiar si saptamani, fara trasatura. Pot spune ca este cel mai dificil si capricios lac pe care am pescuit pana in prezent. Noul meu record personal este cu atat mai valoros pentru mine, cu cat a fost prins pe acest lac.

Mai jos, cateva fotografii reprezentative pentru aceasta partida.

Fişiere ataşate:
DSC_0744.jpg
DSC_0744.jpg [ 42.43 KiB | Vizualizat de 6623 ori ]
DSC_0745.jpg
DSC_0745.jpg [ 33.74 KiB | Vizualizat de 6623 ori ]
DSC_0751.jpg
DSC_0751.jpg [ 87.43 KiB | Vizualizat de 6623 ori ]

Subiectul mesajului: Re: Monster Carp Lake - Siclau
MesajScris: Vin Apr 14, 2017 6:51 pm 
Neconectat

...

Fişiere ataşate:
DSC_0774-2.jpg
DSC_0774-2.jpg [ 38.65 KiB | Vizualizat de 6621 ori ]
DSC_0778.jpg
DSC_0778.jpg [ 79.88 KiB | Vizualizat de 6621 ori ]
DSC_1032.jpg
DSC_1032.jpg [ 34.65 KiB | Vizualizat de 6621 ori ]

MesajScris: Vin Apr 14, 2017 6:51 pm 
Neconectat

...

Fişiere ataşate:
DSC_0834.jpg
DSC_0834.jpg [ 52.25 KiB | Vizualizat de 6621 ori ]

MesajScris: Dum Apr 16, 2017 10:46 am 
Neconectat

Multumim pentru poveste. Am o intrebare pentru tine. De aproape un an circula un zvon ca pestii din acel lac sunt mutati catre Tancabesti din motive doar de patroni stiute. Ma gandesc, daca ai fost acolo si ai stat de vorba cu patronul, angajati, administrator, daca ti-au spus ceva legat de acest subiect. Vreau sa ajung si eu acolo, pentru ca multi au laudat acea locatie si vreau sa stiu daca mai am "timp" pana dispare acest proiect frumos.

Sus

MesajScris: Dum Apr 16, 2017 5:32 pm 
Neconectat

Salut Alexandru,

Nu sunt eu in masura sa dau detalii despre acest subiect. Tot ce pot sa iti spun este ca lacul nu a cedat pestii mari nici catre Tancabesti, nici catre alt lac. Am mers 1400 km (dus-intors) convins ca penstii sunt acolo si chiar asa a fost. I-am vazut si pe standul nostru, dar si pe standul vecinilor.

Din cate stiu, anul acesta se joaca cu casa inchisa, rezervarile fiind deja platite. Poti da un telefon proprietarului pentru mai multe informatii.

Sus

MesajScris: Mar Apr 18, 2017 9:02 am 
Neconectat

Din pacate la Pelagicevo se intampla ceva ciudat, nu esti singurul care a patit asa ceva.
Felicitari pt partida reusita pe Monster Lake.

Sus

MesajScris: Mar Apr 18, 2017 3:41 pm 
Neconectat

nicuB scrie:
Din pacate la Pelagicevo se intampla ceva ciudat, nu esti singurul care a patit asa ceva.

Sincer, nu ma intereseaza ce se intampla acolo. Nu am ajuns sa pescuiesc pana acum pe acel lac. Trebuia sa fie o premiera. Insa, imi este clar ca nu voi mai calca niciodata la Pelagicevo. Sper doar sa imi primesc banii inapoi !

nicuB scrie:
Felicitari pt partida reusita pe Monster Lake.

Multumesc mult.

Sus

MesajScris: Mar Apr 18, 2017 5:55 pm 
Neconectat

Felicitari pentru capturi! Din cate am inteles, patronul lacului e un om f dificil si nu prea ia in considerare alti pescari decat cei 'bine dotati' cu echipamente + nume recunoscute. Nu am vb cu el deocamdata dar din cate am auzit, un fel de 'daca n-ai mgs-uri' nu prea ai ce cauta la el.
Spune-mi tu te rog, daca e altfel situatia. Te-a recomandat cineva sau pur si simplu l-ai sunat sa iti rezervi un loc?
Multa stima,
Mario

Sus

MesajScris: Mar Apr 18, 2017 7:52 pm 
Neconectat

Salut Mario,

Patronul si administratorul nu este un om dificil. Este exact opusul. In fiecare dimineata cand vine spre lac te suna si te intreaba daca ai nevoie de ceva (mancare, bautura, etc) . Iti ofera tot suportul necesar de care ai nevoie. Este un mod de administratie foarte profi si prietenesc, cum doar la Varlaam am mai intalnit.

In ceea ce priveste echipamentul, nu este obligatoriu sa ai unul premium. Este obligatoriu insa sa ai un echipament adecvat unui pescuit de crap mare, totul se rezuma la protectia si siguranta pestelui. De asemenea este obligatoriu sa respecti regulamentul : fara leadcore, fara inaintas, doar linie principala de 0.4, doar anumite modele de carlige, etc. Cand in lacul pe care il administrezi ai crapi de peste 30 de kg, este normal sa existe anumite conditii care sa protejeze acei pesti.

Sus

MesajScris: Mie Apr 19, 2017 9:22 am 
Neconectat

Administratorii (tata si fiu) sunt oameni ok, dar complet dezordonati cand vine vorba de rezervari.
Sunt multe de povestit si nu vreau sa intru in detalii, poate au chef alti prieteni pescari din Tm sa va povesteasca cum sta treaba cu rezervarile pt Pelagicevo. Un haos total. Eu din acest motiv am si renuntat la aceasta balta, chiar daca este superba si cu pesti extraordinari.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2