CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:08 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 11:23 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
No spodding, no fish; if spodding, maybe some fish - acestea au fost printre primele cuvinte și cel mai important sfat pe care l-am primit la începutul partidei de la un localnic, pescar de crap și membru al comunității Zapresic.

Până să intru în detaliile tehnice aș vrea să prezint câteva informații de ordin general (atât pe baza celor experimentate/constatate de mine, cât și celor aflate de la localnici). Lacul (în suprafață estimată de mine de 30ha) este administrat de comunitatea locală (deci nu este în regim privat). Taxa de pescuit (care poate fi privită și ca taxă de campare) este 29€ de pescar pentru 24 de ore. Legat de asta, cel mai bine ar fi ca taxa să fie plătită direct în Kuna pentru a nu depinde de cursul de schimb "arbitrar" folosit de cei care percep taxa (nu se poate plăti cu cardul).

Sunt amenajate 24 de standuri, multe dintre ele fiind duble - putând pescui doi pescari cu câte trei lansete (acesta este numărul maxim de lansete pentru un pescar). Conform informațiilor primite de la localnici, precum și celor văzute de mine pe respectivele standuri (mă refer în special la blițurile aparatelor de fotografiat), cele mai bune standuri sunt: Plato (unde a filmat Korda Masterclass 3 - Long Range), Kosina și Sumica.

Nu se pot face rezervări. Din punctul meu de vedere asta este cea mai mare problemă și cel mai mare risc asumat. Ajungi pe baltă (după ce parcurgi 1.100km din București, cum a fost în cazul nostru) și speri să găsești un loc bun. Mergi din stand în stand și îi întrebi pe cei care pescuiesc acolo când pleacă. În funcție de răspunsul primit poți alege să-ți "securizezi" standul/locul campând în spatelor lor (ceea ce poate însemna să aștepți una sau mai multe zile până când se eliberează standul, plătind în acest timp 29€/zi) sau cauți alte standuri. De aceea, cel mai indicat este să ajungi pe baltă vineri sau sâmbătă cât mai dimineață și să faci un tur al lacului întrebându-i pe fiecare când pleacă, standurile eliberându-se de regulă în weekend.

În ceea ce privește populația piscicolă de crap, sunt peste 150 de exemplare care depășesc 20kg, dintre care peste 50 de crapi de peste 25kg și alți peste 50 de crapi trecuți de 30kg. Trofeul lacului se numește Etna și depășește 40kg. Dintre aceștia oglinzile sunt majoritare, aș putea spune chiar o majoritate covârșitoare, undeva la 80-90% (bazându-mă pe exemplarele capturate de noi, de vecinii de stand și alte capturi de pe acest lac).

Revenind la citatul cu care am început "nu nădești, nu prinzi; dacă nădești, s-ar putea să prinzi", nu era ceva nou pentru mine deoarece avusesem o experiență similară anul trecut în Bosnia (Pelagicevo). Prin urmare, cel puțin la prima vedere, lucrurile păreau simple: sondezi cu marker-ul, alegi locurile și nădești mult și precis. În practică însă, avea să fie cu totul altfel.

Am pescuit de pe 23 aprilie până pe 29 aprilie (ora 12:00) pe standul Mungos (la fabrică) care este situat în vârful unei pante destul de abrupte (urcarea și în special coborârea spre apă cu lanseta în mână trebuind făcute cu mare atenție). Mungos fiind un stand dublu, am convenit cu partenerul meu ca el să pescuiască spre insulă, iar eu spre larg.

Sondarea întregii zone a standului (aferente celor două posturi) în plaja 140m - 70m nu a relevat ceva interesant decât în partea dinspre insulă, la vreo 80m de mal spre marginea (colțul) insulei: o structură mare pe care apa urca de la 6m+ la vreo 5m ca apoi să coboare iarăși la 6m+. În rest, apa urca de la vreo 7.5m - 7.75m la 140m de mal până la vreo 6m la 80m de mal. Substratul este preponderent tare acoperit cu un strat subțire compus din humă, mâl și frunze (ceea ce se poate observa și la câțiva metri de mal, apa fiind foarte limpede).

Având în vedere cele constatate în urma sondării - lipsa structurilor pe zona mea și uniformitatea substratului - am ales să poziționez la 130m lanseta cea mai din dreapta, la 110m lanseta din mijloc și la 90m lanseta cea mai din stânga (care era și cea mai apropiată de insulă dar fără să intru peste zona partenerului meu).

Pentru lanseta de la 130m am folosit montură elicopter cu Ronnie/Spinner Rig (cârlig MCS Carp Spirit nr. 5 cu pop-up de 15mm), iar pentru celelalte două lansete montură cu plumb pierdut (safety clip culisant de la Solar) și Combi Rig (secțiune rigidă de 15cm din Boom de 0.65mm de la Korda, vârtej cu anou nr. 12 de la Gardner, Kamo 30lb de la Korda decojit pentru secțiunea flexibilă și cârlige Krank X nr. 4). La lanseta din mijloc am început cu snowman (Complex-T hardened de 16mm + pop-up Mulberry de 10mm). La cea din stânga am avut două critic echilibrate de 16mm Meat & Fish de la Select Baits.

Nada a constat în boilies tare Source pentru lansetele din extremități (20mm tăiat pe jumătate + 15mm + porumb achiziționat de la localnici) și boilies tare Complex-T pentru lanseta din mijloc (20mm tăiat pe jumătate + 15mm + porumb). Am decis să achiziționăm porumbul de la fața locului deoarece aflasem de la alți pescari că este un porumb bun (din acela cu bob mare) și bine preparat și, totodată, la un preț atractiv 10€/15kg. În condițiile astea am preferat să-l luăm direct de acolo în loc să-l cumpărăm de aici, să-l preparăm și să-l transportăm.

Amestecul de nădire pentru o lansetă pe zi era compus din 1.25kg boilies 20mm (tăiate pe jumătate), 1.25kg boilies 16mm și 1.5kg porumb, ceea ce însemna că pe fiecare lansetă nădeam zilnic câte 4kg (în total 12kg de nadă pe zi). Pentru lanseta de la 130m foloseam Impact Spod-ul mic de la Fox, iar pentru lansetele de la 90m și, respectiv, 110m foloseam Spomb-ul mare. Având în vedere cantitatea de nadă zilnică, pot spune că nădirea se întindea practic pe toată durata zilei (de dimineață până seară, atâta timp cât nu aveam alte activități, printre care, bineînțeles, și odihnă din când în când).

Întotdeauna îmi place să folosesc echipamente care îmi fac viața mai ușoară (fie că vorbim de pescuit, fie că vorbim de viața de zi cu zi). În acest sens, noile pungi resigilabile în care sunt acum ambalate boilies-urile de 5kg de la Dynamite Baits sunt gândite tocmai pentru a te scăpa de grija transportului și depozitării boilies-urilor după ce ai desfăcut punga. Astfel, nu mai ai nevoie de saci de păstrare, găleți etc., ci le poți folosi direct din pungile în care vin ambalate (desigur, exceptând cazul în care dorești să le usuci).

Nădirea masivă este justificată din două motive: având în vedere densitatea peștilor de talie mare și faptul că se hrăneau, nu exista pericolul supra-nădirii deoarece dacă ajungeau pe zona nădită, ar fi consumat imediat nada existentă acolo, caz în care singura modalitate prin care puteai fi sigur că ai nadă pe zonă era să nădești. Al doilea motiv (conform localnicilor) era că peștele a început să asocieze zgomotul făcut la nădire (rachetă, spomb etc.) cu hrana și atunci când aude acel zgomot coboară să mănânce. Pentru mine era suficient primul motiv, mai ales că experimentasem deja similar în Bosnia și, totodată, nu eram atât de convins de validitatea (cauză-efect) celui de-al doilea.

Spuneam mai sus că deși lucrurile păreau simple, în realitate s-a dovedit a foarte complicat să nădești kilograme pe zi la peste 100m având în permanență vânt din față (ușor lateral, când stânga, când dreapta) moderat spre puternic (zi de zi, pe toată durata partidei, începând de dimineață de pe la ora 9 până spre seară).

Trebuie menționat că în acea zonă, conform localnicilor, vântul bate în mod normal (în 80% din cazuri) dinspre nord spre sud (adică din spatele nostru), ceea ce mi-ar fi făcut viața ușoară în timpul nădirii. Din păcate, m-am aflat în acele 20% din cazuri. Totuși, vântul permanent din față a avut câteva avantaje:
  • în urma testelor am concluzionat că Impact Spod-ul mic este cel mai potrivit pentru distanță și direcție comparativ cu Spomb-urile mare și mediu și Alien Spod
  • firul Spod Braid de la Korda s-a dovedit a fi extraordinar atât în ceea ce privește rezistența (făcând față campaniei susținute de nădire), cât și datorită faptului că nu făcea noduri chiar și fără să-l umezesc
  • Distance Sticks de la Korda elimină toate problemele pe care le-am avut până acum cu produse similare (mai ales când vântul bate perpendicular pe fire/bucle): alunecarea firului de pe pichet, înălțimea pichetului (prea înalt sau prea scund), dificultatea fixării pichetul în poziție verticală etc.
  • mi-am îmbunătățit (forțat fiind de împrejurări) aruncarea la distanță (reușind să nădesc la 130m și ulterior la 140m cu vânt din față).

Precizare: distanțele pe apă au fost măsurate cu telemetrul, nu aproximate din ochi, ture de manivele, bucle de distance sticks etc.

Deoarece nădirea (masivă) este unul dintre elementele cheie în obținerea rezultatelor bune pe acest lac, aș vrea să punctez câteva recomandări:
  • distanța la care se nădește și racheta de nădire (greutatea acesteia + greutatea nadei încărcate) se vor alege astfel încât să se poată lansa acolo de fiecare dată (sute de lansări de pe zi, zile la rând), chiar și în condițiile unui vânt potrivnic, altfel am risipi nada dacă, de exemplu, am ruși să ajungem la distanța respectivă doar o dată din zece lansări
  • folosirea unei mănuși pentru protejarea mâinii care trage de lansetă (stânga pentru dreptaci, dreapta pentru stângaci) pentru a evita eventualele bășici în palmă care pot fie generate de mânerul lansetei în urma campaniilor susținute de nădire
  • folosirea unei mulinete care recuperează cât mai mult fir pe rotație (cei 122cm pe care îi recuperează Daiwa Emblem Spod făcându-mi viața ușoară)
  • folosirea unui stativ (trepied) sau unor găleți suprapuse astfel încât să nu fim nevoiți să ne aplecăm la găleata de nadă de fiecare dacă când încărcăm spod-ul
  • alegerea unei rachete de nădire care se încarcă repede, care zboară bine în condiții de vânt și care are un raport cât mai mare între greutatea nadei transportate și greutatea totală, cu alte cuvinte ne trebuie o rachetă cât mai ușoară, cu capacitate bună de încărcare și stabilă în aer
  • când se măsoară firul pentru a fi pus în clips-ul mulinetei trebuie ținut cont de adâncimea apei, ceea ce înseamnă că dacă, spre exemplu, lanseta cu care se pescuiește are firul clips-at la 138m (lungimea firului măsurată cu Distance Sticks) și se dorește pescuirea pe patul de nadă pe apă adâncă de 7-8m, firul lansetei de nădire (spod) va trebui clips-at la 130m
  • în funcție de unghiul la care se ține lanseta de nădire înainte de contactul rachetei cu apa (ex. 45 de grade, vertical sau paralel cu apa), se poate controla cât să se întindă patul de nadă pe direcția de pescuit (bineînțeles cu condiția ca firul să ajungă de fiecare dată în clisp).

Prima captură (o oglindă aproximată la vreo 5kg) a venit a doua zi (duminică) seara pe lanseta din stânga. Până la acel moment avusese și partenerul meu două capturi, ambele, ca și mine, la critic echilibrate. Văzând acest lucru, luni dimineața am decis să schimb și lanseta din mijloc pe critic echilibrate (folosind de data aceasta un boilies critic echilibrat Meat & Fish de 20mm). Lanseta din dreapta a rămas tot pe pop-up (schimbând pop-up-ul la fiecare împrospătare - de două ori pe zi - altă aromă, altă culoare, altă dimensiune).

Următoarea captură a fost luni (tot spre seară) și a cântărit 12.8kg (tot oglindă, tot pe lanseta din stânga). Deși nu era un pește foarte mare, trăsătura și forța peștelui au fost impresionante, ocazie cu care am realizat că fiecare prezentare trebuie abordată cu mare grijă, altfel riscam să rămân fără lansetă (cum au pățit vecinii de pe al doilea stand din dreapta noastră) sau chiar să o iau la vale pe panta abruptă.

Marți dimineața (în jurul orei 8) am avut prima prezentare pe lanseta din mijloc la care schimbasem pe critic pe echilibrată. Bucuria faptului că schimbasem ceva care adusese rezultate a fost anulată atunci când peștele s-a "parcat" la vreo 40m de mal și nu a mai fost chip să iasă de acolo. Nu subscriu afirmațiilor de genul "peștele ratat este cel mai mare" dar trăsătura și comportamentul în dril m-au făcut să cred că era un exemplar mare. Oricum, pe lângă faptul că schimbarea de la snowman la critic echilibrate - întâmplare sau nu - a dat rezultate, am mai învățat ceva: următoarele driluri aveam să le fac de sus, urmând să cobor la apă doar în momentul în care peștele era aproape de mal (tocmai pentru a încerca să evit eventualele agățături de care nu știam).

Marți seara (în jurul orei 22) a venit primul exemplar 20+ (tot oglindă și tot de pe lanseta din stânga). După ce am scăzut sling-ul, greutatea reală a peștelui a fost 21.7kg. Așă cum văzusem la capturile/prezentările anterioare, drilul este de durată (de ordinul zecilor de minute) și epuizant în același timp. Pe lângă forța peștilor, un alt element care influențează durata drilului este apa adâncă chiar la mal.

Ziua de miercuri (seara și noaptea spre joi) a fost cea mai productivă, lanseta din stânga aducând trei capturi (toate oglinzi): 11.8k, 11.1kg și 25.0kg (care avea să fie și captura partidei). Era trecut de ora 1:00 și când am agâțat sling-ul de cârligul cântarului, acul s-a oprit exact deasupra liniei care indică 27kg. Aveam deja un nou record personal (recordul curent fiind 26.4kg) dar am realizat imediat că nu făcusem tara cântarului, așa că după ce am scăzut cele 2kg ale sling-ului, au rămas exact 25kg.

Până la sfârșitul partidei nu s-a mai întâmplat nimic notabil în ceea ce privește capturile. Am mai prins o oglindă de 15.6kg, tot seara și tot pe lanseta din stânga și am mai avut o prezentare ratată (nu s-a înțepat) pe lanseta din mijloc pe care între timp o mutasem la 140m și căreia îi schimbasem montura (elicopter). O plasasem la 140m deoarece în zona 140-150m vedeam mai tot timpul activitate (coame de pești, sărituri, pești care se întorceau).

Lanseta cea mai din dreapta n-a produs nimic. După primele două zile cât a stat pe pop-up, am schimbat-o pe critic echilibrată de 20mm (la fel ca la celelalte două lansete la care avusesem deja prezentări) și am adus-o la 120m (de la 130m). N-am avut rezultate nici la 120m, așa că am mutat-o la 80m. Nici aici nu am avut rezultate. În ultimele două zile am poziționat-o la 140m (pe aceeași linie cu cea din mijloc), în ideea de a avea două lansete în zona cu cea mai mare activitate la suprafață.

Motivul pentru care am continuat și insistat să am cel puțin o lansetă la distanță era că vecinii din dreapta și vecinii din dreapta celor din dreapta au prins pești mari (20+ și chiar un 30+) din larg (120-130m). Eu de ce n-am prins? Dacă eliminăm elementul "șansă" din discuție, o posibilă explicație ar fi următoarea: peștii erau activi la suprafață în special pe zona mea de pescuit (și mai puțin vizibili în dreapta, că în stânga nu vedeam, fiind insula). Îi observam la suprafața apei a cărei adâncime se apropia de 8m (aceeași adâncime fiind și la standurile vecine din cele discutat cu pescarii de acolo). Traiectoria de coborâre a peștilor pe substrat ca să se hrănească nu este una verticală (perpendiculară pe substrat), asta înseamnă că dacă în fața mea erau aproape de suprafață, urmând traiectoria de coborâre, ajungeau pe substrat în zona din larg din fața standului din dreapta mea.

Traseul peștilor (pe baza observațiilor mele și celor spuse de alți pescari români și croați) este următorul: pe timpul zilei peștii stau în jurul insulei, în special în zona celor trei standuri fierbinți menționate la început. Spre după-amiază/seară peștii pleacă din zona insulei spre capătul celălalt al bălți pe un traseu aflat pe jumătatea lacului.

Având în vedere că vântul a bătut tot timpul spre malul nostru și standurile noastre au fost mult mai puțin productive comparativ cu cele de pe malul opus, consider că pe acest lac peștii nu sunt influențați de vânt (opinie confirmată și de localnici).

Un alt element important este acela că încă o dată (ca de altfel de fiecare dată), cârligele Krank și-au dovedit eficiența, iar montura combi a funcționat cu o rată de succes de 100%.

Obiectivele pe care le-am fixat când am planificat această partidă au fost: cel principal capturarea unui exemplar 30+ și cel secundar depășirea recordului personal. Din păcate niciunul dintre aceste obiective nu a fost atins. Mai mult, niciunul dintre cei doi pești 20+ nu a fost capturat pe zi, pozele de noapte nefiind unele reușite.

Trăgând linie și concluzionând, consider că partida a fost una pozitivă chiar dacă obiectivele au rămas în picioare. Provocarea continuă și de aici se alimentează motivația pentru a merge mai departe... la următoarea partidă.


Fişiere ataşate:
21.7kg.jpg
21.7kg.jpg [ 135.6 KiB | Vizualizat de 14784 ori ]
25.0kg.jpg
25.0kg.jpg [ 111.74 KiB | Vizualizat de 14784 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 11:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vedere din standul Mungos în care se poate sesiza diferența de nivel dintre rod pod (aflat sus) și trepiedul de cântărire aflat lângă apă.


Fişiere ataşate:
Mungos.jpg
Mungos.jpg [ 162.21 KiB | Vizualizat de 14783 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Harta lacului Zajarki în care sunt figurate standurile (poziția și denumirea acestora).


Fişiere ataşate:
Zajarki.jpg
Zajarki.jpg [ 106.61 KiB | Vizualizat de 14783 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 8:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Dupa traditionala teapa de pe pelagicevo, de care am avut si eu parte, am decis sa merg si eu pe Zajarki unde am reusit sa capturez al 3-lea crap 30+ din palmares, de data asta o frumoasa oglinda ...

Imagine

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 8:38 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Faina partida Victor,Felicitari!
Am insa o mica nelamurire.In situatia in care tu pescuiesti la 100-130 metri,fara sa ai in zona o structura demna de luat in considerare,cum ai fi asteptat sa te influenteze vantul?

"Având în vedere că vântul a bătut tot timpul spre malul nostru și standurile noastre au fost mult mai puțin productive comparativ cu cele de pe malul opus, consider că pe acest lac peștii nu sunt influențați de vânt (opinie confirmată și de localnici)."

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 9:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
cipibm scrie:
Faina partida Victor,Felicitari!
Mersi.

cipibm scrie:
Am insa o mica nelamurire.In situatia in care tu pescuiesti la 100-130 metri,fara sa ai in zona o structura demna de luat in considerare,cum ai fi asteptat sa te influenteze vantul?
Vântul nu are treabă cu structurile, ci poate influența deplasarea/traseul peștilor (care pot urma direcția vântului sau chiar dimpotrivă în funcție de curenții care se formează).

Pe mai toate bălțile pe care am pescuit, dacă am avut vânt prielnic (care să aducă peștele pe zona mea de pescuit), am avut rezultate bune. Pe Zajarki mă așteptam ca vântul din față să aducă peștele spre mine dar nu a fost așa, peștele nevenind nici la 140m, nici la 130m, nici... până la 70-80m de mal (mai aproape nu am venit cu lanseta).

În opinia mea, din pricina adâncimii mari a apei (6-8m), peștii din Zajarki nu sunt influențați de vânt (la fel de mult ca pe alte lacuri cu apă mai puțin adâncă).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 10:23 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
"Vântul nu are treabă cu structurile, ci poate influența deplasarea/traseul peștilor (care pot urma direcția vântului sau chiar dimpotrivă în funcție de curenții care se formează)."

Salut!
Hai sa iti spun de ce in opinia mea vantul (de fapt curentii subacvatici pe care ii formeaza),au mare treaba cu structurile.In general in partea din spate a structurii(consideram partea din fata ,partea lovita de curentul subacvatic),se formeaza intotdeauna niste turbulente ,care duc la formarea unor depozite temporare de hrana naturala,apreciate instinctiv de pesti.
Curentii subacvatici determinati de vant se formeaza si la adancimi mai mari(vezi exemplul oceanelor :D ),importanta este insa intensitatea lui.
Sunt convins ca pe un vant de intensitate mare,care ar fi putut sa genereze curenti subacvatici puternici,ce pot influenta miscarea pestilor ,nu ai fi putut momi cu spombul la distantele mentionate de tine.
Din experienta mea,pescuitul in imediata apropiere a unui mal batut de vant(cu conditia ca adancimea apei sa o permita), da aproape intotdeauna rezultate multumitoare.
La pescuitul la distanta,undeva aproape de jumatatea lacului si eu cred ca vantul influenteaza prea putin.Un vant foarte puternic pe zonele intinse,poate insa din cate am observat sa determine coborarea pestilor din straturile de suprafata catre ape mai adanci.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 11:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
După ce am pescuit o săptămână pe acest lac am concluzionat că vântul nu are o influență semnificativă asupra peștilor. Acest lucru mi-a fost spus și de localnici. Dacă ai pescuit (sau când vei pescui) acolo, poate ai (vei avea) alte concluzii.

N-am avut anemometru să măsor intensitatea vântului care îmi bătea din față, dar pot să-ți spun că la rafale trebuia să mă țin bine pe picioare. Dacă ai dubii că am pescuit și nădit la acea distanță, partenerul meu de pescuit poate confirma acele distanțe. Mai mult, cei care mă cunosc știu că nu bat câmpii și nu vorbesc "din ochi" și "din auzite".

N-am idee care ar trebui să fie intensitatea vântului ca să se formeze curenți subacvatici în apă adâncă de 6-8m. Tu știi?

Cum am spus în mesajul anterior, depinde foarte mult de adâncimea apei și profilul lacului: am pescuit pe bălți atât cu structuri (ex. Varlaam sectorul A), cât și pe "ligheane" (niciun fel de structură din mal în mal). Pe aceste bălți vântul (chiar și ușor - moderat) avea o mare influență asupra deplasării peștilor. Pe Zajarki n-am sesizat ca vântul puternic care a bătut zi de zi să joace vreun rol.

Din teorie și pe baza experienței vântul din față ar trebui să-ți aducă peștele aproape. Pe Zajarki nu s-a întâmpla asta. Am avut în dreapta mea pescari care pescuiau aproape (50-70m) și nu au prins nimic de acolo. Tot din larg (100m+) prindeau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 11:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Nu am dubii. Discuția era despre felul în care vântul poate sau nu să influențeze activitatea peștilor. Nu am vrut nici o clipă să contest capacitatea ta de a pescui si momi la distanțe apreciabile. Nu este polemică,am vrut să fie o discuție constructivă.
Încă o dată felicitări pentru partidă.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zajarki (Zapresic)
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 2:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nu e nimic rău în a polemiza, ba e chiar indicat aș putea spune. Doar mi s-a părut că ne îndepărtăm de la subiect prin (și se pare că am interpretat greșit) cele spuse de tine privitoare la distanța la care am pescuit.

Subiectul influența vântului (și ai altor factori meteo) asupra comportamentului peștelui este unul foarte interesant și ar putea fi dezbătut pe un topic separat.

Legat de asta, localnicii îmi spuneau că nici presiunea atmosferică (variațiile presiunii atmosferice) nu influențează peștii de pe Zajarki. M-am uitat zilnic la barometru (la istoricul valorilor presiunii atmosferice) și deși au fost câteva variații semnificative, nu păreau să aibă o influență negativă asupra standurilor/zonelor productive (cei care pescuiau acolo - vis-a-vis, ușor stânga de noi - aveau activitate în mod constant).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: