CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 11:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 9:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Albert scrie:
cipibm scrie:
Din pacate,dorinta cu scrisul nu o sa ti-o pot satisface.Nu am fost niciodata (de acum inainte,cu atat mai putin ) bun la "compunere" :) .

In situatia asta suntem 99% din cei care scriem (si)pe aici. Tocmai de aia am apreciat scrierea detaliata chiar daca omul n-a prins ce si-a dorit.
cipibm scrie:
Pescuitul nu e matematica,nu e statistica,pescuitul e simtamant(ma rog,pentru unii :) ) .

Asta bistoș, altfel existau deja teoreme si formule care sa scoata baboi si din piatra seaca.
Eu doar am atras atentia ca omul a facut un efort sa scrie ceva concludent si voi il certati ca a prins doar somni si castraveți :lol:


Nu il cearta nimeni, glumim maxim . Ideea mea era ca pe acest lac si pe acel loc 5 amuri si 4 somni ii poti prinde si la mot de basca care nici nu o pui pe fir de par , il inmoi in dip si il infigi in carlig. Exagerez unpic nu vreau sa se inteleaga ca iau in deradere dar la aceasta performanta nu conteaza nada , prezentarea sau orice altceva ii suficient sa fi acolo. Si eu am avut partide proaste sau partide cand am prins numai amuri , se intampla nu inseamna ca esti pescar bun sau rau si la o adica nici nu conteaza daca tu te simti bine poti fi multumit si daca nu prinzi nimic.

La mai multi si la mai mari dar crapi, nu veniti cu amuri ca nu puncteaza ;)

P.s faza asta cu tenul nu puncteaza mi-a ramas in cap de la Dl. Cornel Rosioru, in 2009 parca cand am participat si eu la inceputuri la un campionat national, dupa ce castigasem un sector pe darvari in prima mansa a doua etapa era la Hobaia unde asa s-a hotarat ca nu puncteaza amurul si apa colcaia de amuri de 5-6kg, nu am reusit sa prind nici un crap si nu ne-am calificat mai departe la tancabesti, numai un crap de prindeam sau daca puncta amurul eram mai departe. Asa a fost sa fie , eram foarte la inceput , cred ca de aici am sechele cu amurul.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 3:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Este amuzant de observat cum orice se scrie de catre majoritatea dintre noi aici, este interpretat si dus la extrem de catre unul sau de catre altul (prin protectia "anonimatului" unii dintre ei).

Si eu sunt unul dintre pescarii care nu apreciaza tenul, ma feresc de el si daca se poate il eliberez direct din minciog.

Asta nu inseamna ca cele relatate de catre Victor (cunoscandu-l bine, stiu ca nu ii place sa umble cu jumatati de masura) nu sunt utile. Sunt pescari (chiar si pe forumul acesta) pentru care ceea ce a scris Victor, in proportie de 90% , reprezinta ceva util si nou.

Victor este un tip perfectionist. Daca il legi la ochi in standul in care pescuieste, nu are nicio problema - nu darama nimic, nu se impiedica si poate prinde si un peste (ten, crap sau somn). De aici reiese si modul in care relateaza.

Problema este ca sunt prea putini cei care relateaza, care pun o fotografie frumoasa care sa incante ochiul si sunt prea deranjanti cei care se agata de orice cuvant pentru a taxa, pentru a balacari, fara sa ofere o valoare adaugata acestui forum. Efectiv, acesti "useri" iti provoaca sila.

Victor, felicitari pentru text !

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 5:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi Lucian. Așa cum am scris și într-un mesaj anterior, sper doar ca timpul pe care l-am alocat descrierii celor întâmplate să fie cu folos, în sensul că vor fi pescari care vor găsi elemente utile.

Pentru mine, de exemplu, ar fi fost util să văd comentarii din partea unor pescari care au pescuit pe standul 4 care să ne împărtășească din experiența partidelor pe acest stand (și în aceeași perioadă). Reiau: am stat pe 5 dar am pescuit pe zona standului 4, partenerul meu pescuind pe zona standului 5.

Totodată, ar fi fost util să scrie și ceilalți pescari români care au pescuit în aceeași perioadă cu mine, să ne povestească unde și cum au pescuit și ce (nu) au prins. Mai multe relatări ar fi reconstruit contextul de la acel moment și modul în care a răspuns balta.

Fiecare interpretează cum dorește (sau poate) cele scrise și este liber să-și exprime opiniile. Am convingerea că această comunitate nu se compune doar din cei care cârcotesc și fac bășcălie sau cei care le știu pe toate în pescuitul la crap, altfel mi-aș vedea de ale mele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Vin Iul 14, 2017 8:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am lipsit cateva zile si am vazut acum topicul...

Contributia lui Victor Costache la forum e, din punctul meu de vedere, una dintre cele mai importante. Ori de cate ori poate ajuta pe cineva cu o informatie, isi face timp sa posteze. Postarile lui sunt substantiale. Uneori, sunt mici articole in sine. Cei care il cunoastem personal stim foarte bine ca Victor face asta dezinteresat, doar din placerea de a-i ajuta pe altii. Nu vrea sa castige nimic, nu are raporturi comerciale cu nicio firma, nici nu e interesat sa aiba.

Forumul se sustine pe postari si pe informatii cum sunt cele publicate de el. In conditiile in 90% dintre membri intra ca sa citeasca, nu sa scrie, e de apreciat cand cineva posteaza lucruri utile, mai ales cu atat de multe detalii.

Nu discut partida lui Victor la Pelagicevo fiindca nu cunosc lacul. Daca n-a pescuit corect sau daca n-a avut nada adecvata, toate astea se pot spune si altfel decat ironic. Am toata aprecierea pentru cei care vor sa ajute, cum e Victor, si asta e ceea ce as vrea sa vedem pe forum.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Vin Iul 14, 2017 9:28 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Nu discut partida lui Victor la Pelagicevo fiindca nu cunosc lacul. Daca n-a pescuit corect sau daca n-a avut nada adecvata, toate astea se pot spune si altfel decat ironic.
Atât pentru mine, cât și pentru cei care doresc să pescuiască acolo, ar fi fost utile comentarii din partea celor care știu foarte bine lacul în care să spună ce am făcut eu greșit, ce au făcut ei în alte ocazii și cum ar fi abordat ei. Având în vedere că relatarea este detaliată, ar fi putut lua naștere o dezbatere constructivă din care să reiasă mult mai multe informații folositoare.

Altfel, mesaje de genul "Victor e praf, eu am prins numai 30+ la cârlig fără momeală aruncând lansetele cu spatele la baltă" nu ajută pe nimeni, nici măcar pe cei care le scriu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Vin Iul 14, 2017 9:38 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Nu discut partida lui Victor la Pelagicevo fiindca nu cunosc lacul. Daca n-a pescuit corect sau daca n-a avut nada adecvata, toate astea se pot spune si altfel decat ironic.
Atât pentru mine, cât și pentru cei care doresc să pescuiască acolo, ar fi fost utile comentarii din partea celor care știu foarte bine lacul în care să spună ce am făcut eu greșit, ce au făcut ei în alte ocazii și cum ar fi abordat ei. Având în vedere că relatarea este detaliată, ar fi putut lua naștere o dezbatere constructivă din care să reiasă mult mai multe informații folositoare.

Altfel, mesaje de genul "Victor e praf, eu am prins numai 30+ la cârlig fără momeală aruncând lansetele cu spatele la baltă" nu ajută pe nimeni, nici măcar pe cei care le scriu.


Presupunand ca ai fi stiut exact ce se va intampla in aceste zile (un del de Da-i Doamne romanului mintea de dupa) ce ai fi facut diferit (daca ai fi facut ceva diferit)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Vin Iul 14, 2017 11:16 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Serban Popescu scrie:
Presupunand ca ai fi stiut exact ce se va intampla in aceste zile (un del de Da-i Doamne romanului mintea de dupa) ce ai fi facut diferit (daca ai fi facut ceva diferit)?
În primul rând aș fi pescuit pe zona standului 5 ca să pot aborda adâncimile mari de la 130m - 150m.

În al doilea rând m-aș fi pregătit și cu bird food-uri și, eventual, mix de semințe mici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 6:21 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:30 am
Mesaje: 10
Multumim Victor pentru relatari!Intradevar,Pelagicevo este de cele mai multe ori foarte capricios iar cateodata somnul creaza mici probleme.In situatiile de genul acesta eu apelez la o nadire extinsa din cobra,plasez monturile pe zone cu apa mica sau pescuiesc izolat pana la aparitia crapilor si folosesc monturi cu pop up!pe timpul zilei,atunci cand somnul este mai putin activ,apelez si la spomb,de multe ori pestii fiind receptivi la pleoscaitul apei.Atasez si poze de pe standul 6!


Fişiere ataşate:
20160814_063708 b.jpg
20160814_063708 b.jpg [ 93.33 KiB | Vizualizat de 9090 ori ]
20160812_071930 b.jpg
20160812_071930 b.jpg [ 180.87 KiB | Vizualizat de 9090 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 9:15 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Victor Costache scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Nu discut partida lui Victor la Pelagicevo fiindca nu cunosc lacul. Daca n-a pescuit corect sau daca n-a avut nada adecvata, toate astea se pot spune si altfel decat ironic.
Atât pentru mine, cât și pentru cei care doresc să pescuiască acolo, ar fi fost utile comentarii din partea celor care știu foarte bine lacul în care să spună ce am făcut eu greșit, ce au făcut ei în alte ocazii și cum ar fi abordat ei. Având în vedere că relatarea este detaliată, ar fi putut lua naștere o dezbatere constructivă din care să reiasă mult mai multe informații folositoare.

Altfel, mesaje de genul "Victor e praf, eu am prins numai 30+ la cârlig fără momeală aruncând lansetele cu spatele la baltă" nu ajută pe nimeni, nici măcar pe cei care le scriu.


Dupa parerea mea nu ai facut nimic bine , nu o spun cu rautate aceasi parere am si despre partidele mele din trecut cand nu am prins nici un crap.

Nu stiu cat de utile ar fi informatiile mele ca orice zic ii interpretat negativ, somnul pe pelagicevo il eviti foarte usor, nu pescuesti golfuri, maluri si zonele cu substrat malos(unde se infige oricat de putin plumbul din lansat) in rest altceva nu da rezultate , degeaga mergi pe birdfood sau elimini faina de ficat si alte povesti, ii foarte mult somn. Eu am nadit si cu pelete halibut si nu am prins somn , maxim 1 intr-o partida de o saptamana.

In rest cum sa eviti amurii sau cum sa prinzi crapi cu alte ocazii ;)

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Sâm Iul 15, 2017 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 24, 2013 1:16 pm
Mesaje: 48
KRo scrie:
cipibm scrie:
"Romanesti",am vazut pe F&H,ca s-au prins bine in Ungaria,pe Atka si Harsany.
Cred ca "Romanescul" a devenit o specie invaziva :D .


Cipi tu cati teni ai prins intr-o saptamana pe aceasta celebra balta ? Sau ai tai se numesc eleveni sau twelvei ?

Acuma serios daca si amurii sunt o specie grea de prins intr-o locatie unde sunt cu sutele si in perioada de vara , ce leader , monturi , momeli si alte povesti , inteleg rostul unor relatari cand iti ies pasentele si reusesti sa capturezi 2-3 crapi sariti de 20 , dar asa ...

Dupa parerea mea Cteno , amurii , tenii sau cum vreti voi sa le spuneti nu sunt acelasi lucru cu un crap oglinda sau comun , cel mai idiot peste de apa dulce , poate sa aibe si 30 + , nu puncteaza :)

Din pacate de data asta trebuie sa fiu de acord cu tine:))))


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: