CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:14 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Chiroiu 4
MesajScris: Sâm Sep 14, 2013 10:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Il rog in principal pe Vlad sa raspunda, dar va rog sa va dati cu parerea pe toti care ati pescuit pe Chiroiu 4 si ati avut rezultate.
@Vlad
Stiu ca ai facut anul trecut o partida pe Chiroiu 4, prin iulie sau august. Stiu ca ai pescuit in locul numit "La Nuci", si ca ai pescuit plantat pe partea superioara a pragului care delimiteaza canalul care trece pe langa acele cocioace care se vad in fata; daca nu ma insel ca boiliesuri ai folosit Meat&Fish de 20 mm, tari; am impresia ca in primele 24 de ore nu ai avut activitate, dar pe urma pestele a intrat pe vad si aveai trasatura din ora in ora, ai luat ten pana la 10 Kg si crap pana in 13 Kg. M-ar interesa stilul de nadire, adica cat ai nadit initial si pe urma la fiecare plantare, si ce montura ai folosit (culisanta,semifixa, cu plumb pierdut, inline, ce lungime a avut rig-ul, material forfac, numar si tip carlig,etc). Te intreb aceste lucruri pentru ca in acest an am pescuit la crap numai pe Chiroiu 4, si am reusit un maxim de 13,1 Kg, constand intr-o frumoasa salonta, dar la crap romanesc nu am trecut de 8,5 Kg. Durerea mea e ca nu am reusit sa trec la crap romanesc de pragul de 10 Kg, desi am vreo 12-13 partide de 24-48 de ore, numai anul acesta. Pescuiesc aruncat din mana, majoritar folosind Meteor tare de 20 mm. Poate ma ajuti cu cateva sugestii sa trec de acest prag de 10 Kg...Parerea mea e ca ar trebui sa incep sa pescuiesc si eu plantat din barca, montura sa fie plasata cat mai aproape de agatatura (desi nu toate agataturile sunt productive), o mana de bile plasata deasupra monturii, montura blow-back lunga de minim 25 de cm (are un strat de 5-10 cm de mal pe fund), fir textil moale la forfac, carlig nr 2-4, momeala o bila tare de 20/24 sau doua de 16/20 mm, partida de minim 48 de ore.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Dum Sep 15, 2013 7:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nada principala in prima instanta a fost Partiblendul. Era foarte cald, zile cu 40 de grade la umbra, de asta m-am si asezat la Nuci - probabil ca as fi rezistat si in soare, fiindca ma interesa mai mult alta zona, dar voiam sa filmez ceva si un loc cu umbra era mai uman pentru operator.

Cu Partiblend si monturi Withy Pool am prins peste destul de repede, cred ca din prima zi. A doua zi am prins si cel mai mare crap al partidei, unul de 13,2kg (daca tin bine minte), care a venit la un pop-up de 10mm Mulberry Florentine de la Dynamite Baits, pe o farfurie de Partiblend cu fulgi de porumb. E o metoda pe care o folosesc pe apa foarte rece sau foarte calda si am explicat-o aici: http://carponline.ro/articole/cireasa-de-pe-tort-88035/.

Pestele a inceput sa raspunda treptat si la boiliesuri (cred ca dadeam cu Meat & Fish si cu niste boiliesuri Dynamite Baits, dar nu mai tin minte precis) si la un moment dat aveam trasaturi constante. Cred ca am prins cateva bucati de 10-11kg si altele de 7-8kg. Pentru cat de cald era afara, a fost o partida cu surprinzator de mult peste.

Nu stiu de ce n-ai trecut inca de pragul de 10kg la crap comun, cred ca e doar o intamplare, pentru ca modul in care pescuiesti mi se pare corect... Incearca sa plantezi, poate ca asta o sa-ti aduca pestii pe care ii cauti. Daca m-as duce pe Chiroiu, as pescui doar plantat - e un lac pe care folosirea barcii ar trebui sa fie obligatorie in anumite locuri, altfel pierzi si peste, si fire, am gasit acolo niste peruci monumentale. Incearca sa dai cu fire groase (0,45mm), inaintasi mono de abraziune, forfacuri din material combi (nu textil simplu), plumbi grei, monturi cu plumb pierdut - si du-te direct in agatatura, daca nu prinzi peste la marginea ei. Restul tine de gasirea locurilor cu peste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 10:16 am 
Pe Chiroiu 4 daca vrei sa ai rezultate bune iti recomand pontoanele 6,5 si 4, in special 6 care are multa agatatura! Cum spunea si Vlad, fire de la 0,40 in sus, montura cu plumb pierdut, eu foloseam boiliesuri mari de 24mm sau doua de 20mm. Nu nadeam decat cu boiliesuri tari. Cei de la Green Lake au mai amenajat si alte standuri pe partea cu nucii in dreapta sau in stanga C-rilor cum te uiti la ele, poti incerca si acolo. Sunt multe zone in care poti pescui mai ales ca lacul este in continua schimbare din cauza plaurilor plutitori. Pentru mine pontonul 6 cu multa agatatura m-a pus deseori la grea incercare, poti avea surprize de proportii. Fire-ntinse!!! Apropos, pentru rezultate bune iti recomand partide de la 48 de ore in sus.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 2:17 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Vlad
De ce spui sa folosesc forfac combi in loc de textil simplu ? Am facut niste teste si am vazut ca numarul de prezentari e de pana la trei ori mai mare la forfac din textil simplu decat textil cu camasa (am folosit Silkworm ca textil simplu, si Snake Bite si Super Mantis ca textil camasuit). Cam ce lungime ai folosi la forfac ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 2:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Cred ca Vlad iti recomanda firul cu camasa pentru rezistanta sporita la abraziune.
Oricum e foarte interesant experimentul tau.
Poate deschizi un topic la sectiunea de monturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 2:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
As folosi un forfac combi (textil cu camasa) doar pentru o rezistenta ceva mai mare la abraziune, daca pescuiesc in agatatura. Exista insa si fire textile fara camasa care sunt suficient de rezistente - Sufix 832, Kryston Quicksilver, Solar Unleaded si altele. Daca ai de trei ori mai multe trasaturi la textil simplu decat la combi si nu pierzi peste in agatatura, atunci e logic sa mergi in continuare pe textil.

Lungimea forfacului? 20-25cm, daca pescuiesc cu boilies si daca plantez. Daca pescuiesc cu seminte, ceva mai scurt, in jur de 15-17cm, dar poate cobori si la 10cm. Depinde de situatie, de material, ca si de substrat.

E interesant ce spui, ca textilul simplu ti-a adus (in anumite cazuri) de trei ori mai multe trasaturi. Pescuind plantat, cu avantajul de a pune montura cu mana, n-am observat un asemenea decalaj, dar am observat ca, pe lacurile unde e mult peste mic agresiv si deranjant, monturile cu fir textil simplu sunt rasucite in toate felurile si uneori chiar inodate, in timp ce monturile cu fire combi rezista mai bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 8:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
Eu las doar 2-3 cm dupa ac fir textil fara camasa, in rest firul combi...pot spune ca in maxim 5% din aruncari mi s-a impletit acul/bila dupa plumb sau leadcore. Asta in cazul in care la mine forfacele sunt aproximativ de 15 cm...chiar si la plastice procedez la fel, dar forfacele au maxim 10 cm, funcție de mărimea momitorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Lun Sep 16, 2013 8:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Paul
Vlad are dreptate, e doar o situatie particulara, pe Chiroiu, cand textilul simplu a fost la mine mai bun decat textilul camasuit; pe alte balti, raportul 3:1 era in favoarea firului cu camasa.

@kepsa
Care sunt cei mai mari pesti pe care ai reusit sa-i scoti pe pontoanele 4 si 6 ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Mar Sep 17, 2013 8:26 am 
Intre 8 si 12 kg. Dar cinstit sa-ti spun un dril cu un crap de 6kg de pe Chiroiu 4 iti creste adrenalina la maxim. Ideea este ca nu greutatea conteaza ci unde, cum, cand si in ce fel vei captura crapii!
Este un lac plin de surprize crede-ma!!! Un singur sfat ti-as recomanda: in locurile cu agatatura foloseste ansamblu plumb pierdut si doteaza-te cu o galetusa de plumbi de rezerva, ah si sa nu uit pescuieste in doi este mai usor, in rest ... fire-ntinse!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chiroiu 4
MesajScris: Mar Sep 17, 2013 9:30 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@kepsa
Stiu ce spui, din aceasta cauza anul asta m-am dus la crap numai pe Chiroiu 4, voi continua pana la sfarsitul anului si la anul cred ca tot numai acolo ma voi duce. Am prins duminica asta un crap de 7,75 Kg pe pontonul 3, am jurat pana sa-l vad ca are peste 10 Kg, au o forta fantastica! Am scapat in primavara pe pontonul 5 o bucata,( lansasem la 60-70 m in fata langa agatatura), si cu frana stransa aproape la maxim a luat metri buni de fir, pana sa se dezagate din carlig, lanseta facuta covrig, aveam senzatia ca agatasem un submarin, pur si simplu nu aveam ce sa-i fac (greseala mea ca nu am avut frana stransa la maxim).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: