CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:05 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit Varlaam
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Bună ziua,am făcut o rezervare pe Varlaam pe B2 pentru sfârșitul lui martie,singurul stand liber,îmi puteți da niște sugestii de abordare a locurilor fierbinți, precizez ca este pentru prima data pe B2,în rest am pescuit pe B12 și B10,mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 11:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am mai discutat despre pescuitul pe B2 - nu-mi aduc aminte exact unde, dar daca faci o cautare ar trebui sa gasesti subiectul.

B2 e un stand care mie mi s-a parut ca te poate induce in eroare la inceput, in sensul ca ai la dispozitie cea mai mare insula a lacului (insula cu salcami) la o distanta foarte comoda, insa pe marginea insulei, in partea dinspre B2, n-am gasit locuri tari, bune. Singurul loc bun e golful din fata lui B1. Vezi harta de mai jos. Daca nu pescuieste nimeni pe B1, il poti incerca.

Un loc productiv, cu apa mica, e o limba de pietris destul de lunga pe care o gasesti intre insule. Limba merge oarecum paralel cu malul. Vezi desenul. E usor de gasit. Alt loc productiv poate fi groapa din fata standului. Am prins peste la baza pragului dinspre larg, unde se termina groapa. Cauta cu prodding stick-ul pe marginea gropii si vei gasi locuri tari. Locurile s-ar putea sa fie oarecum in fata in B3, dar B3 e un stand de feeder rareori folosit.

Mai sunt si diverse locuri tari, dar mici, pe zona de intinsura de dincolo de groapa, unde adancimea apei e relativ constanta si e sub 2m. Daca pe A4 nu pescuieste nimeni, ai locuri foarte bune si in marginea insulei cu plopi.

Madalin sau Brad te pot "pilota" rapid la inceputul partidei, e bine sa vorbesti si cu ei.


Fişiere ataşate:
Varlaam B2-2.jpg
Varlaam B2-2.jpg [ 61.26 KiB | Vizualizat de 8749 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 2:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 3:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-ai pentru ce. Nu stiu daca ti-am raspuns la ceea ce te interesa. In postarea ta, cereai "sugestii de abordare a locurilor fierbinți". M-am gandit ca te intereseaza care ar putea fi locurile fierbinti si de asta ti-am dat cateva indicii in privinta lor.

Daca te intereseaza cum sa pescuiesti pe ele, incearca boiliesuri mici si seminte, bile de carlig mici si pop-up-uri fluo. Tinand cont ca ai mai pescuit pe Sectorul B, cunosti specificul lacului.

Colegii de forum care au pescuit pe B2 iti pot da mai multe informatii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 6:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 13, 2017 2:41 pm
Mesaje: 14
Este mai mult decat suficient,am sa tin cont de indicatiile primite,multumesc inca odata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 6:31 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 23, 2015 9:55 am
Mesaje: 39
Salut Vlad,

In perioada 01-05 aprilie voi face o partida de pescuit pe standul B15. Va fi prima partida pe 2018 si prima partida de pescuit plantat. M-am pregatit citind aici pe forum si vizualizand filmuletele tale. In principiu voi avea cca 30kg nada(bile, pelete si seminte). As avea nevoie de ceva sfaturi legate de abordare si locurile mai fierbinti ale standului.

Multumesc,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit Varlaam
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 7:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Prima mea reactie cand am citit intrebarea a fost sa verific ce stand e B15.

Pentru cei care inca nu s-au obisnuit cu renumerotarea standurilor de pe Sectorul B, cum e si cazul meu, B15 e vechiul B10. Mai corect spus, actualul B10 va deveni B15 cand se vor face standuri si pe malul de nord al lacului.

E un stand bun, pe care am facut mai multe partide si pe care am prins mereu pesti frumosi. Ai acces la marginea insulei cu salcami a lacului, dar marginea insulei e productiva doar daca gasesti locuri tari. Daca nu gasesti locuri tari (si nu prea sunt!), poti sa ignori insula, oricat ar parea de tentanta, si sa pescuiesti pe locurile tari din mijlocul apei.

Deci primul lucru e sa cauti locuri pe toata suprafata zonei de pescuit, iar instrumentul de baza nu e sonarul, e prodding stick-ul. Cu exceptia unui canal adanc pe care il ai chiar in fata standului, cea mai mare parte a zonei de pescuit are apa relativ mica, sub 2m. Locurile tari sunt in general mici si trebuie cautate atent.

Nu exista locuri fierbinti permanente. Locurile tari sunt de obicei locuri bune, dar randamentul lor variaza. Se poate prinde peste si pe substrat moale, nu e obligatoriu sa pui montura si nada pe un loc tare, insa locurile tari mi se par mai productive.

Merita sa stai de vorba cu cei de la care preiei standul si eventual sa "mostenesti" cateva locuri bune. Uneori, "mostenirea" da rezultate, alteori nu te ajuta cu nimic si trebuie sa cauti alte locuri.

Filmul pe care l-am facut anul trecut, Portretul unui lac: Sectorul B, include o secventa in care poti sa vezi un loc foarte bun in marginea insulei, care e chiar in fata lui B15. Secventa e la minutul 20.36. Daca te plumbi cu prodding stick-ul de-a lungul insulei, o sa-l gasesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: