CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 7:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ragosh scrie:
Este posibil ca si crapii sa se fi obisnuit cu monturile?

Nu stiu daca e corect spus ca s-au obisnuit cu monturile.

In mod sigur, s-au obisnuit sa fie prinsi, mai exact s-au obisnuit sa nu le placa sa fie prinsi.

Sectorul A e un lac pe care se poate vedea foarte clar influenta presiunii pescarilor. De pilda, la inceput, toate trasaturile erau violente - "polizoare", cum zice prietenul nostru Vitalii Bujilov. Acum, mai ales crapii mici trag tare, la crapii mari am avut de obicei trasaturi foarte slabe. E doar un exemplu...

Sectorul A e un lac mic, de 7ha, pe care n-ai agatatura (ai zone abrazive care iti pot taia firul, dar care nu constituie refugiu pentru peste), nu exista locuri fierbinti, pestele se poate prinde oriunde. Unele standuri sunt ocupate aproape tot timpul din martie pana in noiembrie. Deci vorbim de o presiune constanta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
Vlad, mai inteles gresit . Eu am vrut sa scot in evidenta faptul ca nu putem compara un stand ocupat tot sezonul cu unul care a fost ocupat doar jumatate de sezon.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 8:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
mocanu florin scrie:
Vlad, mai inteles gresit . Eu am vrut sa scot in evidenta faptul ca nu putem compara un stand ocupat tot sezonul cu unul care a fost ocupat doar jumatate de sezon.

Am inteles corect, m-ai degraba cred ca tu m-ai inteles gresit. :)

Voiam sa spun ca nu facem statistici ale gradului de ocupare pe standuri. Astea sunt informatii pentru administratie, nu pentru public.

In principiu, toate standurile de la A2 la A9 au un grad de ocupare bun (sunt multe zile in care toate standurile sunt ocupate, mai putin A1), deci statisticile pe care le-am publicat mi se pare ca reflecta in mod real felul in care merge lacul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
Ceea ce vreau eu sa punctez este faptul ca aceste grafice si statistici sa nu influențeze pe cei ce vor sa faca rezervări. Din punctul meu de vedere important e să fi pe baltă indiferent pe ce stand . Nu standul face pescarul ci pescarul sfințește standul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 8:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In mod clar, statisticile ne vor influenta in alegerea standurilor. N-au cum sa nu ne influenteze. Majoritatea pescarilor vor A6 si B9. E imposibil sa nu te gandesti ca ai mai multe sanse pe A6 sau pe B9, chiar daca statisticile nu sunt perfect egale pentru toate standurile, pentru ca nu toate au avut acelasi grad de ocupare.

Statisticile mi se par totusi foarte utile ca sa intelegi lacul si de asta am ales sa le publicam. E o informatie oarecum neobisnuita (n-am vazut alte lacuri sa faca asa ceva, cred ca nici pentru ele, cu atat mai putin pentru public), dar Varlaam e un lac atipic in multe privinte si, tocmai pentru nu e simplu, incercam sa dam cat mai multe informatii care sa ajute.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 11:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
mocanu florin scrie:
Nu standul face pescarul ci pescarul sfințește standul.
Florin, în teorie este așa cum spui tu, totuși cu condiția să vorbim despre o baltă echilibrată. În practică însă, deși orice este posibil, unele lucruri au o probabilitate mai mare să se întâmple decât altele.

Cunoști foarte bine lacul Varlaam, așa că mă gândesc că vei fi de acord cu mine când spun că dacă mă duc pe Varlaam la sfârșit de noiembrie, sunt mai mari șansele să prind pește pe zona cu apa cea mai adâncă din lac (A7), pescuind cu monturi și momeli de finețe și foarte zgârcit la nadă decât dacă m-aș duce pe A1 (standul cu apa cea mai mică) și aș pescui cu două boilies-uri tari de 24mm pe un fir de păr de 10cm și un cârlig numărul 2 (fără să știe Mădălin ;) ). Mai mult, chiar dacă aș pescui pe A1 tot cu finețuri, tot aș avea șanse mult mai mari pe A7, din simplul motiv că peștele va fi, cel mai probabil, în acea zonă. Din acest motiv cred că ai ales și tu A7 la partida din decembrie, deși aveai tot lacul la dispoziție, inclusiv A1. :)

Niciun pescar, nicio nadă, nicio momeală și niciun rig nu pot prinde peștii care nu sunt acolo la un moment dat.

Revenind la statistici, inițial (în 2014) le-am făcut pentru mine, ca să am niște criterii orientative în alegerea standurilor pentru 2015. Odată ce au fost gata graficele și mi s-au părut utile, l-am întrebat pe Vlad dacă nu ar vrea să le facă publice (și să facem lucrul acesta an de an), în ideea că s-ar putea dovedi folositoare și altor pescari.

La modul general, nu ascund faptul că dacă aș vedea niște statistici realizate de administrația lacului pe date "doar de ei știute" (la care publicul nu are acces), aș fi avut rezerve cu privire la acuratețea lor. Spre exemplu, dacă aș vrea că în 2018 să se omoare lumea pe A1 (și alte standuri mai puțin productive), aș prezenta acum, la sfârșitul lui 2017, niște statistici care arată standurile A1 și A2 "explodând", iar A6, A7 și A4 ducându-se în prăpastie comparativ cu anii anterior. La Varlaam este imposibil să se "măscărească" aceste lucruri, atâta vreme cât cifrele incluse în grafice sunt luate din pozele publicate și încă alte câteva fotografii cu pești peste 20kg - 4-5 dacă nu mă înșel - pe care Vlad mi le-a trimis și pe care Varlaam nu le-a publicat deoarece nu erau de calitate.

În final rămâne la aprecierea noastră cum interpretăm statisticile, putând alege inclusiv să le ignorăm și să-i trimitem lu' Mădălin rezervări cu A1 de sus până jos. :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Dec 19, 2017 8:04 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
Victor ,nu contest acuratetea statisticilor pe care tu le-ai realizat( cu datele care ti-au fost puse la dispozitie). Scuzama daca prin postarea mea te-am deranjat cu ceva, nu acesta a fost scopul postarilor .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Dec 19, 2017 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stai fără grijă Florin. Nu m-a deranjant nimic din ce ai scris, așa că nu ai pentru ce să-ți ceri scuze. Și chiar dacă m-ar fi deranjat, atâta vreme cât vorbești argumentat și civilizat, tot nu ai avea de ce să-ți ceri scuze. Plus că, la cum te cunosc, nu cred că intenția ta a fost să "deranjezi".

Mai mult, dacă prin răspunsul meu ți s-a părut că "te iau de urechi", îmi cer eu scuze și îmi pare rău dacă așa l-ai perceput.

Citind mesajele tale am simțit nevoia să fac câteva precizări, în special pentru cei care cunosc mai puțin lacul și care poate nu știu care este sursa statisticilor (de unde se iau datele respective).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 2:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Se stie cu aproximatie cate exemplare de peste 20 kg sunt?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 4:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sunt in jur de 20 de bucati de peste 20kg in Sectorul A (dintre care trei exemplare peste 25kg) si in jur de 10 bucati de peste 20kg in Sectorul B.

Numarul exact se schimba in permanenta. Sunt multe exemplare de 18-19kg care pot oricand sa ajunga la 20kg. Dupa cum sunt si exemplare de 20kg care pot sa scada in greutate, in functie de situatie. Lacurile nu sunt furajate, evolutia pestilor e naturala.

De asemenea, sunt crapi mari care pot sa nu apara deloc intr-un an si atunci aparent ies din discutie, dar te poti trezi cu ei pe saltea. Cazul cel mai cunoscut e al exemplarului din Sectorul B care s-a prins in 2014 la 18,5kg, dupa care nu s-a mai prins pana in 2017, cand a aparut la 23,4kg.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: