CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Statistici Sectorul B Varlaam 2017
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 7:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E primul an in care facem statistici pentru Sectorul B pentru ca, in anii trecuti, nu se inregistrase decat o singura captura de peste 20kg (in aprilie 2014). Anul asta s-au inregistrat 28.

Mai jos, un grafic al distributiei capturilor in functie de lunile anului.


Fişiere ataşate:
total capturi 20kg+ Varlaam sector B pe luni.png
total capturi 20kg+ Varlaam sector B pe luni.png [ 33.85 KiB | Vizualizat de 6684 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 7:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mai jos, un grafic al distributiei capturilor in functie de standuri.

Numarul mare de capturi de pe B9 are mai multe explicatii. Una este ca standul e in mod real foarte bun si poate valorifica mai bine decat alte standuri influenta vantului. Alta este ca B12 a fost probabil cel mai solicitat stand, iar pescarii de pe B9 au avut la dispozitie o suprafata de lac extrem de mare - mult mai mare decat a standurilor vecine B10 si B12.

Cand se vor face standuri pe malul de nord, B9 va avea la dispozitie o zona mai mica si distributia capturilor probabil ca se va echilibra.


Fişiere ataşate:
total capturi 20kg+ Varlaam sector B pe standuri.png
total capturi 20kg+ Varlaam sector B pe standuri.png [ 15.34 KiB | Vizualizat de 6684 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
ar fi interesanta si o statistica cu privire la numarul exemplarelor peste 20 prinse,excluzand faptul ca unii pesti s-au prins de mai multe ori cum e cazul recordului pe sector B prins de 2 ori din cate stiu eu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 5:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am dat informatia asta pe un alt topic, dar o pun si aici.

In Sectorul B, sunt in jur de 10 exemplare de peste 20kg la ora actuala. Cel mai mare: 23,4kg.

Sunt insa multe bucati de 18-19kg care pot atinge 20kg anul viitor, tinand cont de ritmul de crestere pe care l-au avut pana acum, in special crapii rotunzi din generatia 2014.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 5:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mai adaug un comentariu legat de Sectorul B, pentru ca am primit mai multe intrebari in legatura cu standurile cele mai bune.

Conform statisticilor de mai sus, cele mai bune standuri de pe Sectorul B sunt B7 si B9. E o informatie corecta. Ce nu e corect este decalajul fata de celelalte standuri. Daca te uiti pe statistici fata sa cunosti lacul, poti sa tragi concluzii gresite. N-am pescuit pe B7 anul asta, dar am pescuit pe B9. Am prins trei exemplare de peste 20kg. Statistic, pestii sunt trecuti la B9. In realitate, niciunul n-a fost prins pe B9. Am stat pe B9 si am facut drilul de pe B9, dar pestii au fost prinsi din zonele altor standuri, care erau libere in acel moment. Unul a venit din fata lui B10, unul a venit din larg, de langa insula mica din mijlocul lacului, iar altul a venit de undeva din stanga. de la vreo 200m distanta.

Lucrul asta nu s-a intamplat numai in cazul meu, s-a intamplat si in cazul altora, care si-au prins pestii din zone aferente altor standuri (prezente sau viitoare). Practic, B9 avea la dispozitie un lac intreg numai pentru el si se putea pescui pe o suprafata de 4-5 hectare, mergand in toate directiile. Era o situatie unica.

Anul viitor, daca standurile vecine se vor ocupa, capturile se vor distribui altfel. B7 si B9 vor ramane standuri bune datorita pozitiei, dar standurile care urmeaza sa fie create, de pe malul de nord, vor avea si ele un cuvant de spus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: