CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:51 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 23, 2015 9:55 am
Mesaje: 39
Salutare,

Ieri am încheiat prima partida de pescuit pe sectorul B. Pentru mine aceasta partida a fost ca o adevarata cursa in carusel….am trecut de la plictiseala la extaz destul de repede.

Totul a început in luna decembrie când am aflat de la colegii din club ca au o rezervare pe 3 standuri iar unul dintre ele este liber. De atunci am început sa visez si sa mă gândesc ce ar însemna daca as lua cel mai mare peste al sectorului, cum as reacționa…toate scenariile. In sfârșit cu 2 zile înaintea partide mi-am stabilit un Target realist, acela de a prinde un peste rotund de cca 18-19kg.

După o noaptea alba(la fel ca înaintea oricărei partide) am ajuns duminica in jur de ora 11:00 pe balta unde l-am întâlnit pe Cristi Pinzaru. Ploua mocănește așa ca am preferat sa aștept oprirea ploii pentru a putea campa. Intra-un final am reușit sa campez pe standul B9 actual B14 si sa îmi scot sculele. Intre timp Cristi deja avea cel mai mare peste prins in 2018 pe lac, un comun de 19,8kg.

Pentru a putea începe pescuitul am realizat nada pentru nadit folosind un mix din bile RedSquid (tari de 16, 20, si 24 tăiate), mix de semințe si porumb dulce, pelete RobinRed, amestec pentru săculeți solubili de porumb dulce si AminoRed pentru a aditiva nada. Pe tot parcursul partidei am folosit cca 15-20kg de mix.

Am pescuit cu 4 lansete dispuse in evantai, iar la cârlig am folosit monturi simple de tip snowman. Aici mi-am permis sa mă joc cu bile de 14-18 RedSquid si un pop up 11-14 mm de Pruna cu Piper.

In prima seara am luat un singur crap pana ~7kg. A doua zi marti a adus un vant puternic care nu ne-a permis sa plantam astfel pescuid din mana toata ziua fara a auzi sunetul senzorilor.
Seara vantul s-a linistit si am reusit sa plantam lansetele. In jur de ora 21 a venit prima captura notabila pentru mine si un nou record personal. Un crap de 15,8kg. Tot ace acea noaptea pe la 3 a venit si al doilea record personal printr-un crap comun de 17.6kg, pe acesta nereusind sa il fotografie decat in saltea.

Marti pe timpul zilei nu am prins nimic dar seara dupa un tipar perfect la ora 21 a plecat pe run lanseta din stanga insulei de stuf dar pana am ridicat lanseta acesta a scapat. Am replantat lanseta si m-am culcat. In jurul orei 3 dupa acelasi tipar lanseta din larg a plecat pe un run puternic. Am ridicat lanseta si mi-am dat seama ca la capatul celalalt se afla o captura frumoasa. Dupa un drill lung am reusit sa il bag singur in minciog, incerc sa il ridic si aud cum paraie plasa. Las usor minciogul si aduc slig-ul pentru a putea scoate pestele din apa. Surpriza nu puteam sa il ridic singur nici cu sling-ul asa ca l-am trezit pe Cristi. Ajuns in saltea Cristi a zis clar,,are peste 22,, , nu imi venea sa cred ce aud. Il cantarim si supriza cantarul indica cu tot cu sling 26,2. Dupa sosirea administratorului am cantarit din nou pestele avand la fel 26,2kg. Noi faceam deja calcule 26,2 – 2= 24,2kg si veficam daca este sau nu noul record al sectorului. Dupa fotografiere am cantarit si sling-ul care avea 2,7kg astfel ca pestele a avut in final 23,5 kg stabilind un nou record al sectorului B la doar 100g diferenta.
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Noul record personal si al sectorului B
23.5.jpg
23.5.jpg [ 128.08 KiB | Vizualizat de 9461 ori ]

Pana la finalul partidei vremea s-a incalzit foarte tare iar pestele nu a mai raspuns la fel reusind sa mai doar prind 2 crapi peste 10kg.

La finalul partidei radeam si imi aduceam aminte de visele de dinaintea partidei. Sfatul meu, nu incetati sa visati, totul este posibil :)

Fir intins tuturor!!!


Fişiere ataşate:
nada.jpg
nada.jpg [ 69.47 KiB | Vizualizat de 9440 ori ]
montura.jpg
montura.jpg [ 248.7 KiB | Vizualizat de 9440 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Felicitari Ovidiu! Un peste meritat pentru o partida deloc usoara. Recordul se va mai bate doar la Zig :lol: :lol: 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 11:59 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 23, 2015 9:55 am
Mesaje: 39
Orice peste la Zig va fi un record:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 4:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru partida, Ovidiu ! .. si te mai astept pe Varlaam sa repetam figura frumoasa :D

Sectorul B e plin de surprize. Sunt ferm convins ca vor aparea si altele cat de curand !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Vin Apr 06, 2018 9:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 26, 2014 11:55 am
Mesaje: 24
Bravo! Foarte tare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Lun Apr 09, 2018 1:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Felicitari! pentru partida superb exemplar.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Sâm Apr 14, 2018 4:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Sep 22, 2015 7:19 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni pescari! Acum trei zile, tocmai ce am incheiat o partida de pescuit la crap pe lacul Varlaam - sector B care a fost pe cat de grea pe atat de interesanta. Din lipsa unei rezervari prealabile, am fost nevoit sa ma multumesc cu ultimul stand ramas liber ( standul B16) stand pe care mai pescuisem in anii precedenti cu rezultate bune mai ales pe timpul noptii. Asta am sperat sa se intample si acum, dar din pacate, primele 60 de ore nu mi-au adus pe saltea decat un ciortan de 4-5 kg, in timp ce pe alte 3 standuri se prindea destul de bine. Desi eram la doar cea de-a doua partida la care foloseam exclusiv produse Select Baits, pescuiam cu toata increderea stiind ce rezultate au avut ceilalti colegi cu ele pe Varlaam si nu numai, fapt ce urma sa se confirme in ziua urmatoare. Asadar, nada era buna, locurile unde plasam monturile erau testate in trecut, prezentarea momelii de carlig o incercasem in diverse feluri ( snowman, chod, ronnie rig, o bila critic echilibrata... etc) nu lipsea decat un singur lucru si cel mai important : Localizarea! Unde era pestele si mai ales unde se hranea?! Lucru care trebuia facut inainte, dar cum n-am avut de ales intre mai multe standuri, a fost imposibil sa fac asta. Intre timp, standul pe care l-as fi ales de la bun inceput (B13) s-a eliberat si am hotarat sa ma mut acolo pentru ultimele 24 de ore ramase din partida mea. Cum fac "inglejii" :))) Zis si facut! Entuziasmat de noua perspectiva, in doi timpi si trei miscari eram instalat la trei standuri mai departe si cu monturile in apa gata de treaba. P.S. Glumesc, toata mutarea a durat vre-o trei ore dar a meritat din plin. Dupa vre-o doua ore de la plantarea monturilor timp in care pestele era vizibil la suprafata apei bucurandu-se de ultimele raze ale soarelui, a venit noaptea si odata cu ea tavalugul de crapi. Astfel ca, in urmatoarele 16 ore, am prins nu mai putin de 21 de crapi cu greutati intre 4 si 13 kg, avand si cate 2 si chiar 3 drill-uri simultan. ( Ajutat fiind si de tatal meu care ma insotea). Nu au fost pesti mari, dar dupa 60 de ore in care am prins un singur ciortan, au fost foarte bine veniti. Chiar daca nu mai agreez pescuitul viteza, cu pesti multi indiferent de marime, ci mai de graba prefer sa astept 1,2,3 zile pentru un crap mare, a fost o partida interesanta din care am invatat multe, dar la care nu am reusit sa selectez talia pestilor. Am nadit cu 70% boilies-uri tari meat&fish de 16 mm, si cu 30% seminte fierte. La carlig, dupa primele capturi, prilej cu care mi-am facut o idee, am folosit doua boilies-uri critic echilibrate de 16mm meat&fish marca Select Baits la care am lasat o distanta de 1,5-2 cm de la carlig. Acum va intreb si pe voi: Cum ati fi facut selectie in cazul dat? Va salut si va doresc fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2018
MesajScris: Dum Apr 15, 2018 6:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Sep 22, 2015 7:19 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Am reusit sa redimensionez si cateva imagini din acea partida


Fişiere ataşate:
image.jpeg
image.jpeg [ 18.29 KiB | Vizualizat de 9022 ori ]
image.jpeg
image.jpeg [ 32.08 KiB | Vizualizat de 9022 ori ]
image.jpeg
image.jpeg [ 46.53 KiB | Vizualizat de 9022 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron