CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 10:02 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Va salut cu ocazia zilelor libere de 1 mai am avut o partidă pe aceasta baltă și în următoarele rânduri o să scriu câteva rânduri despre partidă si despre baltă.

Balta este situată la marginea localității Dunavarsány ft aproape de Budapesta, accesul până la baltă este facil autostradă până la 10Km de baltă, și drum asfaltat cu o porțiune mică de drum pietruit până la Baltă.

Balta dispune de 10 Standuri 5 cu căsuță 5 la pescuit cu cortul toate standurile au acces la curent si apă, iar la căsuță ai barcă și motor incluse. Căsuțele sunt de in jur de 50mp cu 1 dormitor, 1 cameră cu bucătărie complet utilată și o baie cu dus și wc. Prețurile sunt 100 Euro / căsuță, iar la pescuit cu cortul 5500 Ft / pescar.

Balta este o balastieră cu adâncimi în jur de 5m, apă curată care am înteles că este potabilă, ca și populație piscicolă exista in jur de 100 Buc de crap de peste 20Kg, și 3 buc peste 30kg, sturioni până în 50kg, nu sunt crapi sub 10kg, aceste lucruri din spusele administrație.
Din spusele pescarilor este o baltă dificilă care are toane, fiind o balta relativ nouă , acesta este sezonul 3.
Am avut 2 partide pe această baltă de 2 ori pe același stand standul 3 anul trecut 3 zile în octombrie și anul acesta 4 zile înainte de 1 mai spre deosebire de celelalte standuri nu prezintă prea multe structuri adâncime aproape constantă 4-5m.

Anul trecut în octombrie am avut 6 trăsături nici un pește prins și anul acesta am început la fel 6 trăsături nici 1 pește prins … din discuțiile cu alți pescari am ajuns la concluzia că trăsăturile în care la înțepare nu simți peștele sunt de fapt sturioni care agață firul.
Ca și precizare este obligatorie obosirea peștelui din barcă și indicată folosirea plumbilor de spate(backLeads), fapt care favorizează agățarea firului de către sturioni.

Dar din aceste 6 trăsături 3 au fost în care am simțit peștele am trecut la cârlige de 2 si 4 și a venit prima captură un crap comun frumos de 15 kg.

După acel pește de 15kg au început să apară plăticile și următoarele 5 sau 6 rateuri(nu le-am mai ținut contul). Plăticile în opinia mea sunt un semn bun după ele apar și crapii.
Rateurile începeau să mă supere simțeam ca mai bine era să nu am trăsături decât să am și să ratez.
Ce am observat la peștele de 15kg că avea gura tare și fără urme de înțepături am trecut la plumbi grei 140gr și monturi fixe(până atunci folosind culisante) cu cârlige de 6.

După câteva ore au început să apară crapii primul fiind un crap de 21,5
Urmând ca în cele 2 zile rămase să prind un număr total de 12 crapi cu o gretate totală de 200kg cei mai mari fiind de 19.5, 21, 21,5 și 22,5. În ultima zi am și noapte aveam trăsătură la fiecare 2-3 ore.

Este una din partidele la care o schimbare de tactică îți aduce satisfacțiile pe care le asteptai și o partidă la care mi se confirmă faptul că o partidă trebuie să dureze cel puțin 4 zile dacă nu 1 săptămână, sunt convins că dacă mai stăteam încă 1-2 zile lista peștilor era mult mai lungă. Ca și confirmare la plecare m-am întâlnit cu pescarii ce aveau să mă înlocuiască le-am arătat locul balizei și tacticile folosite și am văzut deja o captură de 23 kg.

Consider că este o locație de vizitat, dar trebuie să vă faceți permis de pescuit pentru Ungaria deoarece acesta este obligatoriu de acest an și pe baltă încă nu se poate face.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 10:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Cateva poze


Fişiere ataşate:
20180430_231117.jpg
20180430_231117.jpg [ 111.17 KiB | Vizualizat de 8843 ori ]
20180430_204320.jpg
20180430_204320.jpg [ 133.96 KiB | Vizualizat de 8843 ori ]
20180430_191940.jpg
20180430_191940.jpg [ 174.4 KiB | Vizualizat de 8843 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 03, 2018 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
salut. felicitari pentru partide. preturiile care le-ai spus mai sus pentru ce interval sunt? 12-24h. in forinti iese chiar ok la pret daca e pe 24 de h pt o partida de 72 sa zicem. dar casuta ar iesi la 300 euro ceea ce mi s-ar parea destul de mult. mersi!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 03, 2018 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Preturile sunt pe 24 de ore.
Eu am fost la casuta deorece am fost cu familia 2 copii mici si sotia. Ca si conditii a fost ca si acasa mai ales baia a contat pentru copii.
Gasiti mai multe informatii pe siteul http://www.bigcarplake.hu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 09, 2018 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 03, 2016 9:44 am
Mesaje: 4
salut. Permiteti-mi sa va lamuresc in legatura cu aceasta balta , dupa care fiecare decide singur daca vrea sa se mai duca acolo!

In primul rand proprietarul a fost si este de multe ori in scena discutiilor despre mutarea de crap mare din baltile naturale ale Ungariei in vana lui privata! Au fost chiar controale la el pe balta din partea autoritatilor, cand anul trecut comunitatea crapistilor cu bunt simt a explodat! De ce? Pentru ca un crap de 28kg!!!, o captura iconica, cea mai mare prinsa pana acum pe lacul Tisa (127 km2) fusese mutat in aceasta vana patrata. Exista foarte multe acuzatii valide impotriva baltii dar pana cand legislatia nu se schimba, nu o sa fie masuri masive. Sa nu uitati, ca o comparatie: furtul unui asemenea exemplar este ca si cum cineva ar "muta" un urs de 400kg pe proprietate lui privata, pe o suprafata considerabil de mica, fac reclama, vin vanatorii, dau in el cu,.stiu si eu munitii calmante/adormitoare, fac poze si ... cam.naspa nu? Dar, acesta se intampla. Poate ptr urs primeste dansul cativa ani ptr ca e tezaur national, dar ce se intampla cu bietul crap?

Macar pescarii cu bun simt sa evite aceasta balta. Poate ideea de Catch and Release trebuie specificata...catch and release - dar unde?

Scurt articol despre intamplari, pe ungureste,dar,macar vedeti poza comparativa(poza de deasupra facuta pe lacul Tisa, cel de jos in vana). Toate cele bune!
https://index.hu/belfold/2018/06/01/pik ... acebookon/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 09, 2018 8:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 22, 2018 8:33 am
Mesaje: 11
Macar la ei se muta , la noi ajung file... Asta nu e treaba pescarilor, nu cred ca ii un motiv sa nu mergi pe o balta ... atunci de euro aqua ce sa mai zicem cand majoritatea pestilor de acolo sunt din Balaton prinsi la plasa.

Problema pescariilor ii alta ca nu au acces pe asemenea lacuri din diferite motive si atunci cauta nod in papura si ca si vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 10, 2018 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
In mod sigur ca exista si la noi belti unde proprietarii cumpara peste mare provenit din dunare / belti salbatice.
Nu imi aduc aminte sa fie boicotata o astfel de batla de catre pescari.
Este decizia fiecaruia unde merge la pescuit... eu m-am simtit foarte bine mai ales din cauza ospitalitatii si a confortului oferit de aceea ma voi intoarce la aceasta locatie!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 11, 2018 12:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
ionutserban scrie:
In mod sigur ca exista si la noi belti unde proprietarii cumpara peste mare provenit din dunare / belti salbatice.
Nu imi aduc aminte sa fie boicotata o astfel de batla de catre pescari.
Este decizia fiecaruia unde merge la pescuit... eu m-am simtit foarte bine mai ales din cauza ospitalitatii si a confortului oferit de aceea ma voi intoarce la aceasta locatie!


o astfel de relatare exista si aici - un crap salbatic mutat in balta privata

viewtopic.php?f=16&t=2654&start=60


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron