CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 10:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex Neacsi scrie:
m-am orientat catre sectorul B. Perioadă în care voi pescui este 23-25 Iulie 2020, iar standul disponibil mie este B 16. Intrebarile mele cu referire la aceasta partida de 72 h , sunt urmatoarele: Ce bila a-ti alege, ținând cont de faptul că apa va fi foarte calda?

Alex, in cazul tau, discutia nu e despre ce boilies sa alegi. Incearca sa vezi perspectiva mai larga.

Te duci pe un lac nou, care nu e simplu. Ti-ai programat prima partida la final de iulie, cand probabil ca va fi extrem de cald. Daca acum avem temperaturi de aprilie, in iulie probabil ca ne vom face cafeaua cu apa din lac, n-o sa mai avem nevoie de aragaz. In asemenea situatii, s-ar putea ca pestele sa nu se hraneasca, orice i-ai da. Ti-ai ales unul dintre cele mai grele scenarii, pe un lac pe care nu-l cunosti.

In locul tau, as cauta sa fac o partida de acomodare cu lacul intr-o perioada mai buna - aprilie, mai, chiar si iunie - ca sa inteleg despre ce e vorba. Iar pentru partida din iulie, as lua la mine cateva kilograme de boiliesuri mici, pentru orice eventualitate, dar as lua in primul rand seminte. Boiliesurile nu dau acelasi randament tot anul - am incercat sa explic asta in mai multe articole si filme. Uneori sunt exceptionale, uneori nu sunt cea mai buna solutie. Ca momeala, as folosi pop-up-uri sau boiliesuri critic echilibrate.

Alunele tigrate sunt interzise pe Varlaam. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 03, 2020 12:41 am
Mesaje: 6
Buna seara, domnule Vlad! Am ales această perioadă deoarece am hotarat sa merg cu un grup de prieteni ! Dispunem de un aparat foto profesional si am vrea sa ne bucuram dar sa si capturam peisajul superb de pe Varlaam! Cu siguranta nu va fi ultima iesire pe acest lac si sunt sigur că îl voi înțelege într-un final! Nu ar fi o problema sa nu prind niciun peste, dar am ales sa cer câteva informații pentru a fi împăcat cu mine. Referitor la alunele tigrate, un pescar de pe Varlaam mi-a recomandat boiliesurile Monster tigernut , asa ca nu m-am gândit nicio secundă ca ar fi interzise si imi cer scuze pentru aceasta neatenție! Va mulțumesc pentru raspunsuri si pentru informatii si sper sa va strâng mâna si in acest an la expoziție!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 04, 2020 11:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex, din pacate, vara e un anotimp prost si pentru fotografia de pescuit. Lumina e in general dura, iar culorile din peisaj sunt sterse.

Alunele tigrate sunt interzise, dar asta n-are nicio legatura cu boiliesurile Monster Tiger Nut. Boiliesurile sunt permise si sunt foarte bune, desi nu stiu daca pestele le asociaza cu alunele tigrate. In mintea noastra, exista o legatura intre ele, dar pentru peste cred ca sunt doua nade complet diferite.

Uneori, in timpul verii, sunt perioade in care ai cateva zile de ploaie si vant - sunt zile care pot fi foarte bune. Se prinde peste din orice pozitie, nici nu-ti vine sa crezi ca esti pe Varlaam. Daca ai noroc de un interval de vreme cu ploaie si vant, poti avea o partida buna. In schimb, vremea de plaja e destul de neproductiva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 05, 2020 12:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 03, 2020 12:41 am
Mesaje: 6
Este doar o partida de acomodare, din acest motiv incerc sa adun câteva informatii si sa ma bucur de frumusețea naturii! Este o răsplată,sau un test al cunoștințelor acumulate în urma tuturor vizionarilor si articolelor citite. Bucuria va fi cu atat mai mare daca voi avea si capturi, pentru ca acest lac este cu adevarat deosebit si te încarcă de energie doar privindu-l! Asadar, merg pe Varlaam cu inima deschisă în orice conditii si foarte optimist!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: