CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:44 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: 96 de ore pe Sectorul B(B16)
MesajScris: Lun Iul 27, 2020 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
In data de 19-23 iulie, am decis sa fac o partida de pescuit plantat pe Lacul Varlaam, pe sectorul B, respectiv B16.

Avand in vedere ca afara era foarte cald, am decis sa-mi montez echipamentul si sa ies pe apa mai pe inserat. Imediat dupa apusul soarelui, am iesit cu prodding stick-ul pentru a baliza cateva locuri tari.

Dupa o ora intensa de cautat, am gasit unele locuri unde era sa sparg capatul de la prodding stick, substratul fiind foarte tare, pe o apa de 1.5 metri. Intr-un final am decis sa plantez 2 monturi pe apa de 1.5 metri, iar celelalte 2 monturi pe o apa de 30-60 de cm in malul insulei de vis-a-vis.

In primele 36 de ore nu am reusit sa aduc pe saltea decat cativa crapi de pana in 15 kg, prinsi pe o apa de 40 de cm.

In a doua noapte, pe la 4 dimineata am prins un crap comun de 21 de kilograme, la prima lanseta pe care nu o scosesem din apa de cand venisem, pe o apa de 1.5 metri.

Am folosit o montura de tip Blow-Back cu un carlig de 6 short curve shank, cu 2 boiliesuri de 14 mm, pe toate lansetele.


Ce concluzii am tras din aceasta partida?

1. Cand apa este foarte calda, farfuriile de nada consistente, nu sunt alegerea potrivita din punctul meu de vedere.

2. Tind sa cred ca pestii se pun in miscare in intervalul: 4-6:30 cand afara este cea mai racoroasa perioada a zilei.

3.Se pot prinde crapi mari de pe toate standurile lacului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron