CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sectorul B
MesajScris: Mar Sep 08, 2020 4:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 04, 2018 10:23 pm
Mesaje: 8
Salutare Vlad.

Numele meu este Alex Voica si as avea cateva intrebari daca se poate si aveti timpul necesar:

1.Pescuiesc pe lacul Varlaam de cateva ori pe an,pe sectorul B,in mare parte mai toate standurile,dar nu stiu de ce standul B2 imi place si ma atrage cel mai mult,acesta mi-a adus si cea mai mare captura 25,2kg.
Aici intervine problema sa zic asa,indiferent de cate zile petrec nu reusesc sa prind mai mult de un peste trecut de 20kg pe partida(si de obicei il prind in prima noapte),si nu inteleg de ce apoi nimic???parere?
Pe parcursul partidei reusesc sa prind si exemplare mai mici (12 15 kg)

2.Folosesc bile mici la carlig 2 de 16, diferite combinatii,montura una cat mai simpla cu fir textil (ce imi recomandati sa schimb aici ??)am preferat simplitatea dar uneori cred ca nu este de ajuns.

3.Daca in 24 de ore nu am trasatura pe un anumit loc,sa schimb locul sau nu ? recomandare?

4.Parerea mea este ca eu gresesc folosind navomodelul,si nu barca pt a gasi locurile bune,nu stiu de ce dar nu ma pricep la vaslit,o singura data am folosit la varlaam barca si mi-a luat 6 ore sa gasesc 3 locuri,probbail de asta imi este si jena sa o mai folosesc... :D :lol:
Aici am de invatat :D se ofera cineva :D
In perioada 30 septemberie 4 octombrie o sa merg iar pe B2,ce nada imi recomandati ? sa mai introduc si seminte sau doar boilies si pelete ?
Orice sfat info este bine venit de la toti utilizatorii forumului.

Va multumesc frumos!

Cu respect Alex.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sectorul B
MesajScris: Mar Sep 08, 2020 5:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex, am mutat topicul la rubrica dedicata lacurilor, unde sunt si celelalte discutii despre Varlaam.

N-am pescuit niciodata de pe B2. Am pescuit pe zona din fata standului B2 cand stateam pe B4 (sau inainte sa existe B4) si am o anumita idee despre configuratia zonei.

De ce nu prinzi mai mult de un peste de 20kg pe partida? Greu de spus, probabil ca tine de sansa, dar cred ca orice pescar de pe Sectorul B ar fi bucuros sa prinda un exemplar de 20kg la fiecare partida.

Ca sa prinzi mai multi crapi mari, de peste 20kg, e in buna masura o chestiune de conjunctura. Din experienta mea, te pot ajuta foarte mult locul si momentul. De asemenea, durata partidei. Daca poti sa faci partide mai lungi (3-5 zile), vei avea evident sanse mai mari. 

Uneori, e o o chestiune de moment. De exemplu, am facut o partida in noiembrie anul trecut, in care am stat patru nopti. In prima noapte, am prins o "oglinda" de 24,6kg. Urmatoarele doua nopti n-au adus niciun peste mare. A treia noapte a fost chiar foarte slaba. In a patra noapte, a batut vantul destul de tare, conditiile meteo s-au schimbat si am prins trei crapi de peste 21kg. N-am facut nimic deosebit in ultima noapte, am pescuit la fel ca si pana atunci. Pur si simplu m-a ajutat vremea. M-a ajutat si faptul ca am stat patru nopti. Daca stateam doua sau trei, era alta partida.

In aprilie, am avut din nou un moment bun si am prins opt crapi de peste 20kg intr-o singura partida (patru nopti). Locul si momentul au contat foarte mult. Alege-ti bine locul, momentul si durata partidei si ar trebui sa ajungi la rezultatele pe care le vrei. 

In materie de monturi, poti sa vezi ce fire folosesc in filmele pe care le-am facut pe Varlaam. In general, Carp Spirit Herculine (pentru monturi Blow-Back si Withy Pool) si Combi Stiff (pentru monturi cum ar fi German Rig). Ambele fire sunt foarte bune. Daca vrei un fir textil moale, incearca Herculine de 20lb.

Ce sa faci daca nu ai trasatura 24 de ore? Depinde de moment. Uneori, intuitia iti spune sa-i mai acorzi locului 24 de ore. Alteori, iti spune sa cauti un alt loc. Daca e un moment in care vezi ca pestele se hraneste in general bine sau pe alte adancimi, poate ca ar trebui sa cauti alt loc. 

Barca e de mare ajutor pe Varlaam si ar trebui sa inveti sa o folosesti. Barca iti permite sa verifici locurile cu prodding stick-ul.

Ca nada, recomandarile mele sunt cele pe care le-am facut si in filme: boiliesuri The Source, Complex-T sau Red Amo si, uneori, seminte. Semintele sunt utile cand pestele se hraneste slab sau cand ai nevoie de cantitati mari de nada (exista si asemenea cazuri) si vrei sa reduci costurile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sectorul B
MesajScris: Mar Sep 08, 2020 5:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 04, 2018 10:23 pm
Mesaje: 8
Multumesc frumos Vlad

In ultima perioada am trecut de la partidele de 3 zile la 5 zile
O sa incerc sa schimb putin si modul de prezentare al monturi,si cu siguranta o sa rezolv si cu barca,deoarece chiar este de folos si ofera un plus partidei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: