CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 15, 2024 8:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 3:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 09, 2014 4:47 pm
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
ptr partida din 14-16 aprilie, ne-am hotarat in cele din urma sa nadim exclusiv cu bile (am decis asa si in urma discutiilor purtate cu vlad miercuri, la balta). vom merge pe doua tipuri de boiles, source si belachan, de dimensiuni 15 si 20 mm.
in ideea aceasta, e ceva gresit daca combinam cele doua tipuri de bile in nada sau e mai ok sa folosim ptr lansetele cu source, bile source si ptr cele cu belachan, belachan.
avem in vedere doua plantari (una luni si una marti) si intentionam sa nadim cam cu 1 kg de bile / montura.
inca o chestiune: necesita in nada sa punem si partea lichida aferenta fiecarui tip de boiles? in sensul ca sporesc atractivitatea nadei sau am sanse mai mari sa strang caras / clean pe patul de nada?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 3:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Andrei, nu-ti fa griji, poti combina cele doua boiliesuri cum vrei tu. Ambele sunt foarte bune. Ai grija doar sa ai la carlig niste bile suficient de tari. Daca folosesti Belachan la carlig, ia versiunea cu granule de pluta, care e mai tare.

Poti sa dipuiesti boiliesurile daca vrei, pentru mai multa atractie, dar e o atractie doar teoretica. Daca plantezi montura seara si ai trasatura dimineata, dupa 10-12 ore, atractia dipului s-a spalat de mult.

Carasii nu cred ca te vor deranja daca pescuiesti doar cu boiliesuri fierte, fara pelete, seminte sau bile solubile. Pe mine nu m-au deranjat, dupa cum nu l-au deranjat nici pe Pompiliu cu cateva zile mai devreme, cand a prins exemplarul de 18,4kg – si amandoi am avut doar boilies pe farfuria de nada

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 3:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Carasii nu cred ca te vor deranja daca pescuiesti doar cu boiliesuri fierte, fara pelete, seminte sau bile solubile. Pe mine nu m-au deranjat, dupa cum nu l-au deranjat nici pe Pompiliu cu cateva zile mai devreme, cand a prins exemplarul de 18,4kg – si amandoi am avut doar boilies pe farfuria de nada


Eu stiam ca Pompiuliu a dat cateva maini de seminte insa la cativa metri de montura ca sa atraga pestele mai mic mai departe un pic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 4:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Asa este. Dar pe farfuria de nada a avut doar boiliesuri fierte si cred ca asta a contat cel mai mult.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 4:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 09, 2014 4:47 pm
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
pentru carlig am luat boiles urile dedicate de la source (50/50 hookbaits 15mm) si belachan (cele cu granule de pluta de care aminteai, 16mm).
si vom merge cu cate doua bile la carlig
acum sa vedem ce iese...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Apr 14, 2014 6:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 08, 2013 6:41 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Buna seara,

Am reusit si noi sa facem o rezervare pe acest lac. Posturile rezervate sunt A8 si A9. Ca bile avem belachan si scoica, in principal, iar alta optiune este Super squid. Perioada in care vom merge este 29.04-01.05.
Ceva recomandari?

O seara buna!

_________________
Radoi Mircea Alin
DICARP Fishing Team


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Apr 14, 2014 7:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Belachan-ul ar trebui sa fie foarte bun, am pescuit cu el (ma refer la cel de la Select Baits) pe Varlaam si am prins cativa pesti frumosi. Ca alternativa de la Select Baits, n-as lua Super Squid, as lua Meat & Fish. Ai grija sa ai niste boiliesuri tari la carlig. Daca sunt prea moi, carasul te poata lasa fara ele fara sa-ti dai seama.

In materie de recomandari, deja a devenit un truism sa spunem ca lucrul cel mai important pe Varlaam este locul. Trebuie cautate locuri in permanenta - si de asta e bine sa ai un sonar. Am avut multe partide pe multe lacuri in care nada a facut diferenta si, ca atare, n-am avut ezitari sa subliniez importanta ei. Pe Varlaam, insa, pana acum, locul bate nada. Cu aceeasi nada, daca pui montura doi metri mai la stanga sau mai la dreapta, nu prinzi nimic! Asta nu inseamna ca nada nu trebuie sa fie foarte buna...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Apr 14, 2014 8:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 08, 2013 6:41 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Multumesc Vlad pentru raspuns. Am sa tin cont de sfaturile tale. Pentru carlig avem bile deshidratate. Iar de sonar as vrea sa avem unul, dar din pacate bugetul nu permite momentan. O sa incercam sa gasim cateva locuri cu ajutorul unui marker/atropa.

O seara buna!

_________________
Radoi Mircea Alin
DICARP Fishing Team


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Apr 15, 2014 8:08 am 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 08, 2013 6:41 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Salut Vlad,

Crezi ca bile cu aroma de scoica o sa mearga? Avand in vedere ca in filmuletel pe care le-ai facut ai aratat ca sunt colonii de scoici.

Multumesc anticipat si o zi buna!

_________________
Radoi Mircea Alin
DICARP Fishing Team


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Apr 15, 2014 8:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu stiu la care boilies cu aroma de scoica te referi, dar sunt convins ca aroma de scoica nu inseamna nimic pentru pestele din Varlaam sau de oriunde altundeva, in raport cu hrana lui naturala, compusa din scoici. Adica nu cred ca va stabili o conexiune intre scoicile pe care le mananca si boiliesurile cu aroma de scoica.

Aroma de scoica il poate atrage (daca nu se spala inainte de venirea lui, tinand cont ca trasaturile sunt destul de rare) la fel cum il atrag si alte arome, printr-un semnal chimic. De altfel, nici scoicile nu atrag pestele prin “aroma de scoica”.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: