CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:56 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 6:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
Am avut ocazia-privilegiul sa particip la doua partide memorabile pe Varlaam , in prima am reusit dupa 32 de ore sa aducem crapii pe patul nostru si sa avem o noapte si o dimineata cu patru capturi sarite de 10 kg....14.6 14.8 13.5 si totul a culminat cu 20.5 kg record al baltii in momentul respectiv (Vlad detinea recordul cu 19 kg). Lacul nu este usor, localizarea are un rol deosebit la fel si rabdarea, certitudinea ca am facut ce trebuie a dus la rezultatul de mai sus.....rabdare nici nu este greu sa ai, lacul este un paradis , peisajele sunt de negasit pe o alta locatie din jurul Bucurestiului si sariturile cate unui balaur iti fac imaginatia sa o ia razna...
Am pescuit exclusiv cu boiles la carlig iar nadirea a fost in principal cu aceleasi bile insotite de o cupa doua de amestec de seminte (special by Peter Lero ) per lanseta....
Drilurile au fost comparabile cu cele ale unor pesti din Dunare cu lupta in larg si plecari repetate in mal...pot caracteriza cu un singur cuvant partida.....minunat
In cea de-a doua partida eram chiar langa standul lui Vlad cand a stabilit noul record....vremea se stricase si pe vadul ales la a doua partida nu am mai fost la fel de binecuvantati .....
Am plecat cu gandul la noua provocare (over 22.6 kg) si cu amintirile unui w-end de vis .....
Aprilie o sa ne prinda pregatiti ;)

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 9:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
A pescuit cineva din mana, fara sa planteze cu navo sau barca?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 1:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, cred ca e momentul sa te gandesti la un navomodel sau la o barca.

Nu stiu pe nimeni sa fi pescuit la Varlaam aruncand din mana. Toata lumea a plantat. Ne interesa sa prindem peste si plantatul te ajuta foarte mult, mai ales pe un lac pe care locurile fierbinti sunt de dimensiuni atat de mici.

Plantatul va fi permis de regulament, iar pe anumite sectiuni de lac, cele cu bradis din sectorul B, va fi chiar obligatoriu. Daca arunci din mana in covoarele de bradis, pescuiesti la intamplare si e aproape imposibil de scos pestele. Plantand, vezi exact unde pui montura, o poti recupera daca se agata in bradis si te poti duce cu barca dupa peste, daca e cazul. Toata lumea are de castigat.

Nu spun ca nu se poate prinde peste aruncand din mana, doar ca pana acum nimeni n-a fost curios sa incerce. Pe sectorul A, se va putea pescui din mana fara probleme, nu exista bradis.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 4:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 31, 2013 6:48 pm
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Matei, cred ca e momentul sa te gandesti la un navomodel sau la o barca.

Nu stiu pe nimeni sa fi pescuit la Varlaam aruncand din mana. Toata lumea a plantat. Ne interesa sa prindem peste si plantatul te ajuta foarte mult, mai ales pe un lac pe care locurile fierbinti sunt de dimensiuni atat de mici.

Plantatul va fi permis de regulament, iar pe anumite sectiuni de lac, cele cu bradis din sectorul B, va fi chiar obligatoriu. Daca arunci din mana in covoarele de bradis, pescuiesti la intamplare si e aproape imposibil de scos pestele. Plantand, vezi exact unde pui montura, o poti recupera daca se agata in bradis si te poti duce cu barca dupa peste, daca e cazul. Toata lumea are de castigat.

Nu spun ca nu se poate prinde peste aruncand din mana, doar ca pana acum nimeni n-a fost curios sa incerce. Pe sectorul A, se va putea pescui din mana fara probleme, nu exista bradis.

Si uite asa ne ducem si spre subiecte conexe:ce sa alegem?barca sau novomodel?
Depre barci s-a mai scris pe formum,despre navomodele din pcate nimic...
Scuze pt off topic insa este important sa fim cat mai in conustinta de caza cand ne "dotam" pt partide pe lacuri mai speciale cum este si Varlaam-ul

_________________
C.S. CARP ZONE


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 5:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
Eu as recomanda barca, te ajuta sa sondezi , sa simti efectiv fundul si sa alegi ce-ti place , in plus pe sectorul B apa are o limpezime care-ti permite sa vezi pur si simplu montura , culoarele de acces la ,,gaurile" fara bradis...etc.
E doar o opinie nu contest utilitatea vaporaselor.....

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 5:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@Bogdan Melu

Citat:
Si uite asa ne ducem si spre subiecte conexe:ce sa alegem?barca sau novomodel?
Depre barci s-a mai scris pe formum,despre navomodele din pcate nimic...


Citat:
Plantatul va fi permis de regulament, iar pe anumite sectiuni de lac, cele cu bradis din sectorul B, va fi chiar obligatoriu. Daca arunci din mana in covoarele de bradis, pescuiesti la intamplare si e aproape imposibil de scos pestele. Plantand, vezi exact unde pui montura, o poti recupera daca se agata in bradis si te poti duce cu barca dupa peste, daca e cazul. Toata lumea are de castigat.


Din cele spuse de Vlad eu inteleg ca e vorba strict despre plantatul din barca, ce are un mare avantaj fata de cel cu navomodel, anume ca pemite scoaterea pestelui din agatatura si evita, pe cat posibil, umplerea lacului cu monturi si km de fire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 5:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Plantatul bine facut te ajuta sa prinzi mai bine si sa pescuiesti mai corect - de pilda, la pescuitul in agatatura - si de asta va fi incurajat la Varlaam. Vor fi permise atat barci, cat si si navomodele.

Pe sectorul B, in zonele cu bradis, barca va fi absolut necesara, pentru a nu lasa in apa fire sau pesti parcati. Protectia pestelui e esentiala. Pe sectorul A, care nu are agatatura, ca si pe sectorul B, in locurile curate, un navomodel cu sonar ar putea fi suficient. Ca sa va faceti o idee despre cele doua sectoare si diferentele dintre ele, uitati-va la emisiunile Catch & Release cu titlul "Crapii din balastiere", difuzate zilele astea la PVTV. Episoadele 1 si 2 sunt facute pe sectorul A. Episodul 3 e facut pe sectorul B.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Noi 27, 2013 10:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 27, 2013 9:28 pm
Mesaje: 3
Am pescuit la inceputul luni Noiembrie la Varlaam , o partide de 3 zile intr-un loc cu peisaj de vis ,standuri amenajate separat pentru lansete si loc de cort acoperit cu pietris in stilul englezesc,am pescuit cu boilies si pestii prinsi au fost numai "de doua cifre" o partida cum i-mi place mie cu pesti "mari da rari" am folosit barca pneumatica pentru sondat apa si cautat locurile care credeam ca tin peste si plantam cu navomodelul distantele nefiind mari acesta fiind foarte util daca i-ti balizezi vadurile.Recomand sectorul A pentru cei care vor sa pescuiasc din mana si cu navomodel si sectorul B
exclusiv cu barca mare va mai spun ca abia astept urmatoarea partida la Varlaam.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Joi Noi 28, 2013 12:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Si eu am avut norocul sa fiu printre cei invitati la partidele de test pe balastiera Varlaam.
Primul contact cu balta l-am avut in iunie si am ramas mut de uimire. Eu ma asteptam la o balastiera cu aspect de santier in desert, maluri nisipoase, fade, si am gasit o apa cu o culoare superba in mijlocul unei jugle de vegetatie (iarba, salcii, plopi, salcami ) !!
Am facut o partida in vara ( august ) si doua in toamna ( octombrie si noembrie ).
Pot spune ca a fost de departe cel mai reusit sezon de pescuit al meu. Eu am ales sa pescuiesc in primele doua partide pe sectorul B al baltii , cel cu bradis . Partide in care am reusit sa pun pe saltea 13 crapi de doua cifre, majoritatea intre 12 si 15 kg , niste fiare negricioase, cu o forta incredibila !
In partida a treia am ales sa pescuiesc pe sectorul A si mi-am ales vadul cu cele mai putine sanse sa prind peste in noembrie ( apa nu depaseste 1,7 m ), dar cu siguranta am stat pe cel mai frumos vad, cu salcii aplecate peste apa ,peninsula inconjurata de stuf , golf tot ce iti poti dorii ( si pt pescuit si ca peisaj ), si toate acestea abordate de pe o platforma cu pietris exact ca pe lacurile englezesti !
Abia astept sa ma intorc si sa abordez acelasi loc pe care inca nu s-a prins nici un crap, dar care cu siguranta in primavara va creea surprize placute !
Cu toate ca nu am prins in aceea partida, aveam un sentiment ca oricand poate veni surpriza...pt ca Vlad prindea numai dulapi. Si asteptarea si suspansul au fost super !
Abia astept noul sezon...ahhhh !!!

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Joi Noi 28, 2013 8:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cu siguranta lacul isi va crea o clientela proprie pentru ca nu sunt multi cei care stau 2 3 zile sa aibe o trasatura. Sper doar sa poti sa te apropii de balta si sa nu fie un pret care sa fie prohibitiv. Cred ca pana la urma o sa imi cumpar o barca, fiind aproape de bucuresti pot sa o tin umflata. Pot sa o pun pe masina pana acolo.

Cred ca ar fi foarte benefic pentru balta si pentru a ne asigura ca exemplarele acelea frumoase raman in balta sa se parcheze masina departe de vadul de pescuit si un alt lucru benefic e ca dispare masina din peisaj si poti fotografia linistit.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 118 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: