CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 5:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 1:48 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 01, 2013 1:12 pm
Mesaje: 2
Salutare,

Am avut ocazia sa fac si eu cunostinta cu balastiera o data la finalul lunii octombrie. M-am asezat pe sectorul B unde la momentul respectiv nu mai era nici un pescar - prin urmare aveam loc sa ma desfasor. Din pacate am ajuns sambata dimineata si urma sa plec duminica seara, deci sansele de a avea o prezentare erau relativ mici.

Sectorul B este un lac cu totul aparte prin prisma bradisului care il acopera aproape in intregime (dupa cum se poate vedea si din poza de pe google maps/wikimapia). La primele partide, pana cand inveti aproximativ zonele unde poti planta, trebuie sa petreci destul de mult timp cautand mici deschideri in bradis unde poate fi prezentata o montura in mod corect. Daca vremea este calma, fara vant/valuri, datorita claritatii lacului aceste zone pot fi vazute din barca pentru adancimi de pana la 1 metru si jumatate - unele dintre aceste zone fierbinti nu au mai mult de 1-2 metri patrati, ceea ce face plasarea monturii o problema cu raspuns foarte exact, fara loc de eroare. De aici rezulta si nevoia stringenta de a planta din barca (plus mersul cu barca dupa peste in situatia in care acesta se agata in bradis).

Personal am avut doar o trasatura de crap pe un astfel de loc fierbinte (ceea ce nu este neaparat putin avand in vedere durata partidei si specificul lacului), care din pacate s-a finalizat cu o ratare. In schimb am prins 4-5 carasi mari si vigurosi la boilies. In mod cert apa este una foarte sanatoasa, propice pentru o dezvoltare buna a pestilor si capabila sa ofere multe surprize (dupa cum au demonstrat alti colegi pescari in timpul testelor). Nu este insa in nici un caz un lac ce sa promita capturi mari regulate in partide mai scurte de 72 de ore, localizarea fiind unul din principalii factori de succes. Ma astept ca la inceputul anului cand vegetatia este probabil mai abundenta aceste locuri sa fie si mai greu de identificat.

Varlaam a fost o surpriza placuta pentru mine si in mod clar reprezinta o optiune pentru pescarii pregatiti sa dedice timp si efort pentru capturarea unui exemplar salbatic de crap, trofeu cu o cu totul alta valoare decat a unuia prins usor pe un carpodrom suprapopulat.

Stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 06, 2013 3:34 pm
Mesaje: 2
Si eu am avut placerea sa pescuiesc pe aceasta balta fenomenala , rar intalnita in apropierea Bucurestiului . Am pescuit plantat si am avut satisfactia sa prind peste pe acest lac salbatic de o frumusete deosebita . Astept primavara sa incep urmatoarele partide de pescuit, cu speranta unor capturi surprinzatoare .
Fir intins! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 12:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Varlaam are acum site: http://www.laculvarlaam.ro.

Informatiile despre preturi, reguli, facilitati etc. sunt pe site.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 1:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Interesant. Decent. Nu am inteles din prezentare daca administratia poate inchiria pescarilor barci/motoare electrice, saltele de primire si de cantarire. De asemenea nu scrie daca ai unde sa incarci acumulatori in caz ca stai mai multe zile pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Interesanta oferta. Felicitari si succes! Asteptam aparitia hartilor cu localizarea si numerotarea standurilor.

Sugestii:

1) Avand in vedere ca e permis accesul masinii la stand la incarcarea bagajelor, propun administratiei ca acesta sa se faca sub supraveghere. Si sa fie stipulat clar in regulament ca, la cererea celui ce supravegheaza incarcarea bagajelor, pescarii sunt obligati sa prezinte la control amanuntit orice bagaj, inainte de a fi urcat in masina.

2) Control strict si eventual prin sondaj, stipulat clar in regulament, al monturilor. Interzise strict monturile cu mai mult de un carlig si cele care nu elibereaza pumbul in cazul rupturilor (inclusiv in cazul pescuitului la stationar cu momitor si acesta montura trebuie sa permita eliberarea momintorului). Ca sa nu mai vorbim despre "bombe", "arici" etc.

3) Pachet de pescuit de 4 zile (luni-joi sau joi-duminica), cu preturi pe masura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 3:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Felicitari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 4:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mai sunt cateva lucruri care vor fi adaugate la capitolul facilitati pe masura ce se concretizeaza. Deocamdata, sunt doar in stadiul de proiect. Le mentionez ca atare.

Incarcare de acumulatori - da, exista curent tras pe zona de pescuit, in spatele standurilor, dar ramane de vazut cum se va proceda. Inchiriere de saltele - foarte probabil, da. Inchiriere de barci - deocamdata, nu. Inchiriere de motor - in mod sigur, nu.

Respectarea regulamentului va fi urmarita cu atentie (control monturi, control bagaje, pastrare a curateniei etc.) si cred ca aici va fi principalul "soc cultural" pentru unii pescari.

Harta standurilor urmeaza sa apara pe site in ianuarie. In martie sau aprilie, e posibil sa urmeze si o harta batimetrica.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 11:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Ionut-Paul scrie:
2) Control strict si eventual prin sondaj, stipulat clar in regulament, al monturilor. Interzise strict monturile cu mai mult de un carlig si cele care nu elibereaza pumbul in cazul rupturilor (inclusiv in cazul pescuitului la stationar cu momitor si acesta montura trebuie sa permita eliberarea momintorului). Ca sa nu mai vorbim despre "bombe", "arici" etc.


Pur si simplu : :shock:

Crezi ca cei care se vor duce acolo, se vor duce sa dea la bomba? Sau sa ia peste acasa? :lol: :lol:
Eu unul de abea astept!

Preturi de bun simt pentru un lac din Romania, sa vedem acum, cat rezista :mrgreen:

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 12:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Crezi ca cei care se vor duce acolo, se vor duce sa dea la bomba? Sau sa ia peste acasa? :lol: :lol:
Eu unul de abea astept!


Da, sunt 100% convins ca vor exista si d-astia! Si, in special (daca-i vorba de luat peste acasa), dintre pescarii "sportivi" (de "competitie"), civilizatii care vand, de regula, pe "carpodromuri" pestii furati de pe alte lacuri.

Oricum nu vad de ce, pe cineva care are de gand sa respecte regulamentul, l-ar deranja o astfel de sugestie cand, din contra, ar trebui sa-l bucure!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 8:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
In aprilie daca prind loc sunt pe lac.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: