CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 3:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, rezervarile se vor deschide in martie. Nu vad cum s-ar putea sa nu gasesti loc, daca suni din timp. Tot in martie, dupa ce se dezgheata apa, va fi permisa vizitarea lacului pentru cei care vor sa-si faca o idee inaintea deschiderii din aprilie. Anunturile cu detalii vor fi publicate pe site-ul lacului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 8:57 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Ionut-Paul scrie:
Oricum nu vad de ce, pe cineva care are de gand sa respecte regulamentul, l-ar deranja o astfel de sugestie cand, din contra, ar trebui sa-l bucure!


Cand ma vei cunoaste, vei intelege ce parere am eu despre pescuit si despre lacurile din Romania. Pana atunci, nu imi altera vorbele ca si cum ma deranjeaza ca nu se pescuieste la bomba.


Se poate folosi un cradle Nash Elevator daca nu se vor gasi caditele la conducere?

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 10:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Cand ma vei cunoaste, vei intelege ce parere am eu despre pescuit si despre lacurile din Romania. Pana atunci, nu imi altera vorbele ca si cum ma deranjeaza ca nu se pescuieste la bomba.


Eu nu ti-am alterat nimic, tu singur te-ai aratat "mirat/socat" ca am facut o asemenea sugestie. Ceea ce inca e de neinteles si, daca tot ai facut afirmatia, ar fi bine sa si explici ce ti-a creat "starea de soc".

P.S. Daca ai fi intrat pe site-ul lacului si ai fi citit regulamentul, ai fi vazut ca este permis si pescuitul exclusiv la caras cu retinere (pana la 10 kg). Ori, in lumea celor ce pescuiesc la caras, "bomba" nu numai ca este considerata un accesoriu absolut firesc, dar e chiar cvasi-obligatoriu. Iar in regulamentul publicat pe site nu se face nici o referire la ce fel de monturi sunt permise. De aici si sugestia mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Dec 24, 2013 11:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Scrie pescuit stationar, pescari de stationar, pescarii de stationar se identifica prin urmatoarele scule de pescuit: varga, bolognesa, match, sheffield, rubeziana.
Pescarii de crap (cea mai scumpa ramura si cea mai mediatizata) - minim 3 lansete + mulineta, spod plus mulineta, scaun, pat, cort, masuta monturi, incalzitor cort, umbrela, galeti, etc. Si pescarii de spinning, care au si ei acces pe balta in perioada noiembrie.

Pescarii care pescuiesc la bomba... sunt multifunctionali, astia pescuiesc dupa orice, n-au un anumit target... PESTE SA FIE!

Daca vrei sa continuam, te rog prin PM, nu vreau sa deranjez topicul si restul pescarilor.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Dec 25, 2013 7:55 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Regulamentul spune ca se poate pescui la caras cu echipament de stationar specializat. Va trebui adaugata o explicatie despre ce inseamna "specializat".

La fel, va trebui adaugat ca la caras sunt permise momeli si nade vii, care intra in formula pescuitului stationar, ca sa nu creada cineva ca sa poate pescui doar cu porumb si boilies.

Claudiu Garlea scrie:
Se poate folosi un cradle Nash Elevator daca nu se vor gasi caditele la conducere?


Nash Elevator e ok, la fel si saltelele de tip "cradle" de la alte firme in afara de Nash, atat timp cat sunt decent facute.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Dec 25, 2013 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
In regulament scrie clar ca se poate pescui numai cu monturi care permit eliberarea plumbului sau a momitorului in caz de rupere a liniei ...
,,bomba", ,,ariciul " si alte nascoceli nu vor fi permise ...este valabil si la pescuitul carasului...toate masurile sunt luate pentru protejarea pestilor .
Sarbatori fericite tuturor !

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Joi Dec 26, 2013 1:46 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Mi se pare un regulament foarte ok ...de bun simt pentru ambele parti ..pescar si administrator ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Joi Dec 26, 2013 2:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
nu e voie sa faci gratar pe balta?? asta e naspa..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Vaarlam
MesajScris: Joi Dec 26, 2013 6:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Sunt curios cum sunt pesti in drill, vin si ei nervosi, incerca sa se parcheze. :lol:


N-au vazut in regulament sau n-am fost atent. Este permis cu leadcore, daca DA, exista vreo limita la lungime ?? Cel mai des pescuiesc cu 45lbs

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Joi Dec 26, 2013 8:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
N-ai fost atent.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: