CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam
MesajScris: Lun Noi 25, 2013 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Buna ziua!

Am vazut emisiunea C&R pe PV Tv si acum sunt curios care vor fi conditiile de pescuit de la Varlaam din 2014 ...exista ceva predictii in acest sens ? ;)

Cu stima,
Adrian Soare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Noi 25, 2013 1:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian, informatiile despre conditii de pescuit, preturi, reguli si facilitati vor fi publicate pe site-ul lacului, care urmeaza sa fie lansat la inceputul anului viitor. Voi anunta noutatile pe CarpOnline.

Filmul difuzat zilele astea de PVTV e facut in iunie, la prima mea intalnire cu lacul. Intre timp, s-au prins si crapi mai mari decat cei care apar in film, vezi articolul de la sectiunea de lacuri: http://carponline.ro/lacuri/varlaam-88119.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Noi 25, 2013 1:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Le-am vazut pe toate ....am studiat cam tot ce se poate dupa ce am vazut prima oara filmul ....asa am ajuns la carponline.....si ma bucur enorm ca am gasit un mediu in care pescarii ( fara pretentii de competitii) pot sa afle cate ceva dintr-un mediu mai...profesionist....

Iti multumesc pentru raspuns...speram ca va fi o locatie buna pentru pescari mai ales ca este foarte aproape ....si speram ca va fi C&R in totalitate ....mai selecteaza din clienti ....

O zi buna !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Noi 25, 2013 6:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pana la aparitia site-ului cu detaliile de rigoare, ce as putea face este sa-i rog pe cei care au pescuit deja acolo sa contribuie pe forum cu impresiile lor.

Impresiile mele sunt cele pe care le puteti citi in articolul amintit mai sus sau pe care le puteti vedea in emisiunile Catch & Release de la PVTV: un lac fabulos ca peisaj si ca atmosfera, cu o foarte buna calitate a apei, plin de hrana naturala consistenta si cu un potential de peste mare comparabil cu cel al unora dintre cele mai celebre balastiere din Europa. Ritmul de crestere e acelasi.

Pescuitul nu e chiar simplu si nici n-ar trebui sa fie. Lacurile complicate au atractia lor, atata vreme cat esti sigur ca pestele e acolo (nu discutam aici de cazurile triste in care lacurile s-au complicat prin disparitia pestelui). De asta, ca sa-si pastreze profilul, Varlaam nu are nevoie de populari, cel putin nu de populari masive. Popularile fac lacul mai comercial si aduc pestele la dispozitia pescarului mai usor - si e foarte bine ca avem asemenea lacuri, care dezvolta piata. La Varlaam, insa, nu mi se pare important sa prinzi des, ci sa prinzi crap cat mai mare, iar faptul ca nu exista crap sub 10kg pe jumatate din lac spune ceva despre potentialul lacului. S-au prins zeci de exemplare de crap pe sectorul A, dar niciunul sub 10kg. Pana acum.

In rezumat, un lac de crap mare, cat mai pictural si, sper, cat mai civilizat. Asta e proiectul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 9:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
As puncta cateva aspecte de interes:
-foarte aproape de Bucuresti (in 25 minute esti pe balta).
-acces pe orice vreme.
-standuri amenajate in stil englezesc (adio noroi).

Intrebam mai de mult pe un alt forum: Cand si altceva? Cand e cineva dispus sa vina cu ceva nou? Adica o balta cu crapi mari si foarte mari cu o densitate medie spre mica, cu pesti mai greu de prins, dar cu satisfactie pe masura. E clar ca nu e o balta pentru incepatori. Cel putin in cazul meu, daca ma intorc in timp acum cativa ani, nu ma pasiona o asemenea balta ci una plina de crapi. Intre timp lucrurile s-au schimbat, poate fiecare dintre noi s-a schimbat iar provocarea, cel putin in cazul meu, inseamna crapi prinsi in conditii mai dificile. In acest caz dificil inseamna o densitate corecta astfel incat crapul sa nu fie in competitie pe hrana, sa nu fie nevoit sa lase garda jos iar aducerea lui pe saltea sa depinda exclusiv de priceperea fiecaruia. Mie asta mi se pare o lupta cinstita, iar bucuria sa pui pe saltea un crap de 12 kg in astfel de conditii (ca sa nu spun de 22 kg) este incomensurabila. Mie asta mi se pare meciul.
Despre frumusetea lacului n-are rost sa vorbesc, se poate observa foarte bine din poze. Cand am ajuns prima data pe acest lac, de sus, de pe digul de langa raul Arges, apa aproape ca nu se vedea de padurea de plopi si salcami.
Balastiera Varlaam este provocarea anului 2014.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 1:28 pm 
Salutari.
Daca este posibil, puteti sa marcati pe harta (sper ca asta este lacul) locurile unde ati pescuit? Sau sa incepem sa facem o harta de pescuit a lacului. Pana la deschidere ar fi timp si din cate am inteles sunt destule informatii.
Multumesc, o zi buna.


Fişiere ataşate:
Document1.jpg
Document1.jpg [ 92.58 KiB | Vizualizat de 14754 ori ]


Ultima oară modificat de kepsa pe Mar Noi 26, 2013 3:37 pm, modificat 1 dată în total.
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 3:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Da chiar este provocare ....pare tipul de locatie la care TREBUIE sa te intorci chiar daca nu ai prins nici un peste desi ai incercat toate tehnicile si momelile ....
Ce putem sa facem este sa asteptam deschiderea si conditiile de pescuit acolo....
Intre timp , pana atunci se poate vedea fizic locatia ?? Chiar daca afara incepe sa ninga ....ar merita un drum pana acolo.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 3:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Kepsa, daca poti, te rog fa imaginea mai mica, in asa fel incat sa incapa in pagina. Multumesc.

Hartile celor doua sectoare ale lacului sunt in lucru si vor fi publicate pe site. Vor contine si pozitia fiecarui stand. Deocamdata, standurile nu apar pe Google Earth, pentru ca sunt recente, in timp ce imaginea actuala din Google Earth e din 2012 si, in anumite privinte, nu mai corespunde cu realitatea, in sensul ca unele portiuni de teren, care apar pe harta, au fost intre timp excavate.

In momentul in care vom avea hartile publicate, vom putea discuta fiecare stand in parte, daca e cazul. Acum, in lipsa standurilor marcate pe harta, e prematur. In teste, nu s-a pescuit pe toate standurile, dar s-a pescuit pe cele mai multe. Unele au produs constant, altele doar ocazional, iar altele inca n-au produs nimic, dar cred ca in primavara lucrurile se vor schimba. Pana in aprilie, vor fi facute si cateva standuri noi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
sorel scrie:
Da chiar este provocare ....pare tipul de locatie la care TREBUIE sa te intorci chiar daca nu ai prins nici un peste desi ai incercat toate tehnicile si momelile .....


Exact asa stau lucrurile.

sorel scrie:
Intre timp , pana atunci se poate vedea fizic locatia ?? .


In momentul asta, nu, dar lacul va putea fi vizitat in martie (in functie de vreme, trebuie sa fie dezghetat), inainte de deschiderea din aprilie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 3:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Aha ...ook ...bine ca stiu ...sambata imi pusesem in cap sa dau o fuga .....asta este ...am rabdare pana in martie ....
Multumim pentru informatii...chiar ma bucur ca v-am descoperit... :P :P

PS Asa's eu mai entuziast ....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: