CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 2:34 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Mai 28, 2014 6:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
alin pitters scrie:
Mie mi-a placut povestea :)
Ce fir ai folosit, ce grosime? Pestii blocati nu ai incercat sa-i scoti din barca?
Si nu in ultimul rand, cea mica e bine? :)


Multumesc pentru apreciere.

Am folosit Fir monofilament Sufix Tritanium de 0,35 si inaintas Prologic Bulldozer Snag Leader 0.60mm (44lbs).

M-am dus cu barca dupa ei insa de fiecare data pestele nu mai era "de fata". Chiar am avut un moment interesant cand pestele coleguluimeu s-a infipt in stuf si m-am dus dupa cu el cu barca. Vedeam pestele cam la 1-1.5 metri in stuf insa trebuia sa tai jumatate din stuf ca sa-l scot de acolo. Am ales sa tai firul decat sa didstrug pe acolo.

Cea mica este mai bine acum insa eu am ajuns duminica dupa-masa la doctor cu sinuzita cronica :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Dum Iun 15, 2014 8:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Din revista CarpWorld UK - IUnie 2014

Imagine

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Lun Iun 16, 2014 1:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cei interesati de Varlaam, am publicat astazi un material ilustrat cu cateva imagini aeriene, care ofera o perspectiva foarte buna asupra lacului.

Proiectul Varlaam - http://carponline.ro/articole/proiectul-varlaam-88169.

De notat si faptul ca recordul lacului, Haplea, a fost mutat din sectorul A in sectorul B, dupa ce a ajuns sa se prinda aproape in fiecare saptamana si a inceput sa piarda in greutate. In finalul articolului, cateva observatii despre (eventuale) populari si concursuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mar Iun 17, 2014 11:42 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Salut Vlad,

In filmarea pusa de tine se vede ca ai nadit cu pelete. Cu ce fel de pelete si de ce ai decis sa folosesti pelete in loc de boilies?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iun 18, 2014 7:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am nadit propriu-zis cu pelete, erau cateva pelete de 8-10mm in galeata de nada, ramase de la o partida anterioara (facuta pe alt lac), si le-am lasat acolo, la un loc cu restul nadei, ca sa vad ce se intampla. Tocmai traversam una dintre perioadele lungi fara trasatura. Nu s-a intamplat nimic, dupa cum banuiam, de asta nici n-am vorbit de pelete in emisiune, pentru ca nu era relevant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iun 18, 2014 9:09 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
N-am nadit propriu-zis cu pelete, erau cateva pelete de 8-10mm in galeata de nada, ramase de la o partida anterioara (facuta pe alt lac), si le-am lasat acolo, la un loc cu restul nadei, ca sa vad ce se intampla. Tocmai traversam una dintre perioadele lungi fara trasatura. Nu s-a intamplat nimic, dupa cum banuiam, de asta nici n-am vorbit de pelete in emisiune, pentru ca nu era relevant.


Suntem cativa care urmarim foarte atent filmarile :)

Acum m-am uitat mai atent si intr-adevar erau mult mai mici decat boilies-urile folosite. La prima vedere pareau mai mari :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iul 02, 2014 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Salutare,

Dupa ce am fost pana acum de doua ori la Varlaam si au fost din ce in ce mai multi oameni as avea o intrebare: vi se pare o balta dificila? Adica sunt capturi in fiecare saptamana, multi care vin pentru prima oara prind pesti mari. Cred ca punctul mai clar ar fi ca sunt pesti putini insa daca respecti ceva reguli de baza vei avea captura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iul 02, 2014 7:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Presupun ca intrebarea nu e pentru mine, dar restul lumii pare sa fi plecat in vacanta...

Pe timpul primaverii, sectorul A a fost mai usor de pescuit decat se anticipase. Pestele a mancat foarte bine (vremea racoroasa a favorizat asta, daca venea vara din mai, ca in alti ani, era alta discutie) si s-au prins multe exemplare mari. Sunt nu mai putin de 25 de capturi de minim 20kg inregistrate pana acum!

Ideea ca lacul e dificil pleca de la testele de anul trecut, majoritatea facute vara, pe o vreme caniculara si in conditiile in care pestele nu era inca invatat pe boilies. Cand boiliesurile au inceput sa-si faca efectul si cand pestele a inceput sa manance bine, dupa ce s-a racit apa, adica in toamna, au aparut si pestii mari.

Dar motivul principal pentru care am tot repetat ca lacul nu e simplu tine de faptul ca nu e carpodrom. Asteptarile multor pescari sunt formate pe carpodromuri. Varlaam e mai complicat. E adevarat ca, dupa ce il inveti, se simplifica, dar ar fi fost o greseala sa fie prezentat ca un lac simplu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iul 02, 2014 8:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Salut,

Si eu am fost tot de doua ori pana acum si zic ca e discutabil acest lucru.

Prima oara am prins in trei zile 12 crapi, iar a doua ora aproape ca m-am rugat de el sa vina la mancare.... abia am prins 2 bucati. Cred ca este foarte important locul/standul, cu ce si cum nadesti, ce pui pe firul de par, etc. si bine'nteles norocul fiecaruia. Acum, dupa a-2-a partida cred ca si vremea este importanta. Am prins trei zile cu vreme foarte schimbatoare (soare, ploaie, iar soare, iar ploaie .... si in plus un vant care-si schimba directia de 3-4 ori pe zi), si doua zile din 3, balta a fost foarte zgarcita cu capturile si asta pentru toate standurile, nu numai pentru mine. As zice ca trebuie sa ma mai duc macar odata, sa fac cum se zice un 2 din 3 sa vad care e treaba :)

Sa nu uitam ca tot ce s-a scris si filmat pana acum, plus informatiile pe care le capeti la fata locului de la pescarii prezenti si de la administratie ajuta foarte tare. Pe balta este o atmosfera foarte relaxata si informatiile despre locurile cu potential circula foarte usor si frumos de la un pescar la altul. Toate aceste informatii puse cap la cap construiesc practic un fel de manual avansat de utilizare. Sunt curios cam cum ne-am fi descurcat fara aceste informatii. Faptul ca noi beneficiem de aceste informatii si am ales sa le acordam atentie si sa le folosim face ca balta sa fie mai usoara? Nu stiu ce sa zic! :?

In cele doua dati cand am fost la Varlaam, am intalnit acolo numai pescari care sunt la un nivel avansat al pescuitului la crap. Erau pescari "cu state vechi" pe malul baltilor si tinand cont de asta si de cele de mai sus, nu ma surprinde ca au existat si exista capturi chiar de la prima partida.

Mai cred ca este important si ce-ti propui. Daca obiectivul este sa ai o captura sau sa prinzi niste crapi, si stai pe un stand care produce in perioada respectiva si tii cont de toate informatiile primite, atunci probabil ca nu mai pare asa dificila. Insa, daca prinzi un stand care are o perioada mai slaba si iti propui sa prinzi numai crapi peste 15 Kg, poate chiar peste 20 Kg, s-ar putea sa para altfel.

In concluzie eu cred ca "manualul de utilizare" a ajutat foarte mult, si in plus nivelul pescarilor care pescuiesc acolo face ca lucrurile sa para mai usoare. Mai cred si ca balta are si ea toanele ei si oricand te poti trezi ca pleci acasa fara captura!

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam
MesajScris: Mie Iul 23, 2014 7:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Incepand de astazi, site-ul lacului Varlaam are si galerie foto: http://www.laculvarlaam.ro/foto.

Galeria contine doar crapi de minim 15kg. Veti gasi in ea cele mai bune 60 de fotografii de pana acum. N-am inclus fotografiile cu crapi mari care, din diverse motive, n-au iesit suficient de bine (inclusiv fotografii cu crapi de 19-20kg). Raman insa suficient de multe exemplare care sa ilustreze colectia de trofee a lacului si, bineinteles, galeria va fi imbogatita in continuare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: