CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 1:52 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Multumim Vlad ,pe on line la Pvtv nu sa putut vedea .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 8:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 16, 2013 4:17 pm
Mesaje: 12
Salut Vlad,

Interesant clipsul care l-ai pus pe mulineta cand ai plantat, se gaseste in magazine sau este productie proprie ?


Felicitari pentru emisiune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 8:49 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
E o clema pentru plantat. Se cheama Row Runner. Am facut un topic despre ea, vezi viewtopic.php?f=10&t=781.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 5:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Haplea se intoarce!

Sylvain Remetter mi-a trimis o fotografie cu cel mai mare crap inregistrat pana acum pe Bazinul 8 de la Periprava - un exemplar botezat Fanfan (de Sylvain) sau Haplea (de mine). Un peste masiv si cu o forma inconfundabila, prins de mai multe ori in 2012, de unde si numele folcloric pe care i l-am dat, la greutati osciland intre 22,5kg si 20kg, in functie de momentul anului.

Intens mediatizat acum doi ani (a aparut in vreo trei, patru filme), pestele a disparut anul trecut si Sylvain se temea sa nu fi patit ceva. Ieri, insa, l-a prins din nou si parea in cea mai buna forma, trecut bine de pragul de 20kg, gata sa redevina una dintre atractiile Bazinului 8. Din pacate, nu l-a cantarit, dar sper sa ma intalnesc cu el anul asta si sa-l cantaresc eu.


Fişiere ataşate:
Bazinul 8_Fanfan.jpg
Bazinul 8_Fanfan.jpg [ 70.67 KiB | Vizualizat de 7421 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Vin Iul 11, 2014 7:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Va salut,

La ora 2 dimineata ma aflam la Ultima frontiera si reuseam printr-o bafta de proportii mai mult decat uriase sa prind acest peste care pe langa faptul ca este recordul meu ar fi in plus un motiv de bucurie daca as primi confirmarea ca este celebrul Haplea.
A cantarit 20.64kg dupa cantarul meu.
Nu l-am contactat de domnul Sylvain pentru omologare dar daca vede postul acesta m-as bucura sa imi confirme.
Am pescuit pe pontonul al doilea de pe bazinul 8 pe partea cu drumul care te aduce de la hotel la bazin.
Din pacate calitatea fotografiei lasa de dorit la fel ca si calitatile de fotograf ale colegului meu de pescuit :D


Fişiere ataşate:
DSC_0756(1).jpg
DSC_0756(1).jpg [ 12.5 KiB | Vizualizat de 7254 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Dum Iul 13, 2014 1:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Felicitari, Razvan! Nu stiu daca Sylvain urmareste forumul, dar e Haplea 100%. Forma e inconfundabila. Pacat ca nu te-ai ales si cu o fotografie mai buna.

E curios ca pestele a scazut in greutate sau a ramas la acelasi nivel, desi lacul e plin de hrana. Acum doi ani, in vara, avea in jur de 21,5-22kg. In toamna avea 20,5kg. Anul trecut nu s-a prins deloc, iar anul asta a ramas la 20-21kg. Asta nu diminueaza, insa, cu nimic valoarea capturii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Dum Iul 13, 2014 5:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Multumesc mult. Ma bucur extraordinar de mult ca s-a nimerit sa fie chiar acest crap, crap la care ma gandeam pe unde ar putea sa fie in imensitatea de apa a bazinului. Este primul meu crap de 20 de kg si a venit la sfarsitul unei saptamani relativ slabe poate din cauza localizarii poate si din cauza caniculei si exact pe ultima 100 de metri urmatoarea zi urmand sa impachetam.
A fost prins la ora 2 dimineata la aproximativ 200 de metri de mal si sincer sa fiu nici nu stiu cum l-am scos rupt de somn si cu un roi de tantari pe post de ajutor (partenerul meu dormea dus pe primul ponton si s-a trezit cand eram deja cu el pe saltea). A fost singurul crap care nu a cautat refugiu in stuful de langa mal lucru pentru care nu pot decat sa ma bucur pentru ca pentru restul capturilor a trebuit sa ies cu barca ca sa ii eliberez din stuf.
Ca nada am folosit bile de 20 si 24 amestecate iar pe firul de par 2 bile de 24 pe o montura blowback cu carlig curve shank ESP nr.6.
Bineinteles ca trebuie sa ma multumesc cu fotografia facuta cu telefonul de foarte talentatul meu coleg care a trebuit sa traga 10 cadre ca sa iasa cat de cat tot pestele cu tot cu pescar in poza. :D :D :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Dum Iul 13, 2014 5:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Am uitat sa spun ca imediat ce am vazut forma crapului am innebunit de bucurie asa ca nu mai stiu nici macar cum l-am cantarit. Display-ul cantarului a oscilat destul de mult intre 20 si 21 de kg pentru ca pestele nu a dorit foarte mult sa se lase cantarit motiv pentru care am apreciat greutatea la 20.6 asta fiind valoarea pe care s-a blocat intr-un sfarsit cantarul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Dum Iul 13, 2014 8:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 02, 2013 4:44 pm
Mesaje: 1
Bravo Razvan, este Haplea cu siguranta! Imi pare rau ca nu am fost acolo dar a intervenit accidentul cu copilul si am fost nevoit sa plec cu el la spital. Alex, patronul de la balta Vlahi,l-a prins la inceputul lunii mai si avea peste 23 kg, deci probabil nu depusese icrele. Cred ca i-a trimis si poze domnului Pavlovici. Oricum nu cred ca mai creste prea mult deoarece acest peste are o malformatie si de 3 ani oscileaza intre 20,5 si 24kg. Cand l-am prins prima data, in 2011, avea 24kg in comparatie cu alti pesti sanatosi care aveau 9-10kg si acum au intre 13 si 15kg.
Inca o data FELICITARI, ai intrat in lista VIP Haplea ( normal il cheama Fanfan).

Fire-ntinse in continuare!

Cu respect,

Sylvain Remetter


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bazinul 8, Periprava
MesajScris: Dum Iul 13, 2014 8:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
REMETTER Sylvain scrie:
Alex, patronul de la balta Vlahi,l-a prins la inceputul lunii mai si avea peste 23 kg, deci probabil nu depusese icrele. Cred ca i-a trimis si poze domnului Pavlovici.


Sylvain are dreptate. Am uitat de captura lui Alex Stanciu, prinsa anul asta, la inceputul lunii mai. Haplea avea atunci 23,45kg. Alex mi-a trimis si o fotografie, o aveti mai jos.


Fişiere ataşate:
Alex Stanciu_Bazinul 8_23,45kg.jpg
Alex Stanciu_Bazinul 8_23,45kg.jpg [ 123.08 KiB | Vizualizat de 7186 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: