CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 2:15 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salut toti membrii acestui forum. Sunt nou pe acest forum,daca nu ma insel sunt la al3-lea mesaj pe acest forum. Locuiesc in Finlanda iar pentru sezonul 2014 mi-am propus sa abordez un lac nou de aici. Marturisesc ca am facut o partida pe lacul respectiv in 2013 dar fara rezultat. singurul mod de a pescuii pe acest lac este cel plantat intrucat e plin de bradis,adaincimea apei este de 1,5-2m iar bradisul este de circa 1 m. nu am gasit pe acest lac acele mici portiuni curate si cu fund tare pentru a plasa montura pe ele(sau poate nu am cautat eu suficient de mult :) ). Totusi in cazul in care nu gasesc aceste mici locuri curate cum abordez acest lac,unde pescuiesc si cu ce ar trebuii sa nadesc? VA MULTUMESC si astept parerile voastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 8:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Greu de dat sfaturi pentru un lac din alta tara, mai ales una atat de diferita climatic de Romania. Cel putin, ai idee ce densitate de crap are lacul?

Presupunand ca exista crap pentru care merita sa-ti bati capul, cred ca ar trebui sa cauti in continuare locuri curate si sa urmaresti orice miscari ale pestelui. Daca nu exista locuri curate, ti le poti face, scotand bradisul pe zone mici. Fa mai multe si nadeste-le cu porumb fiert. Iti trebuie o nada ieftina, ca sa poti nadi mai multe locuri in acelasi timp. Daca apa nu e foarte adanca, alege locuri unde sa poti vedea fundul apei (cu ochiul liber sau cu un aquascop), ca sa verifici daca porumbul a fost mancat. As face asta cateva zile sau cateva saptamani, pana cand as avea incredere ca am gasit locuri pe care pestele vine la masa. Dupa care as pescui pe ele.

In fine, astea sunt recomandari “oarbe”. Daca as vedea lacul, poate ca m-as gandi la cu totul altceva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 8:47 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Multumesc mult Vlad,sfatul tau e util pentru mine. Lacul are o densitate medie naturala si marturisesc ca am vazut destul peste sarind si nu era peste mic. Era crap de cel putin 7/8 kg. Acest lac seaman cu Varlaam sectorul cu bradis dar nu este balastiera intrucat adancimea apei nu depaseste 2 m. Acest lac a fost populat in anii 1996 si 2002 cu 300 si respective 500 bucati crap de aprox 500gr iar suprafata lacului este de 20ha. Am sa revin cu poze ale acestui lac dar mai tarziu pentru ca acum este inghetat :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 5:00 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Salut Catalin ,locul pe care il prezinti tu ,nu seamana cu cele pe care pescuiesc eu ,dar ca abordare nu cred sa fie mari diferente .Daca nu supar pe nimeni , pun un link cu blogul meu unde ma refer la o astfel de abordare ,poate ajuta ,in cazul in care link-ul nu este bine venit ,va rog sa il stergeti ,nici o suparare . :) . http://valipava.blogspot.ca/


Ultima oară modificat de Vali Pavaloaia pe Lun Feb 17, 2014 1:24 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 7:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Cat de bine arata locurile in care pescuiesti, sunt invidios :twisted:
Frumoase poze, felicitari pentru pagina!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
alin pitters scrie:
Cat de bine arata locurile in care pescuiesti, sunt invidios :twisted:
Frumoase poze, felicitari pentru pagina!


Multumesc Alin ,avem atit de multe locuri ,cu adevarat virgine ,pe unele este periculos sa fii singur ,din cauze, de adevarte animale ,nu cu doua picioare ;) . Singura problema adevarata ,iarna ... lunga de nu se mai termina .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi mult Vali. Locurile tale arata foarte bine si sunt destul de productive sin cate am vazut. Si in Finlanda sunt destule locuri dar densitatea de crap e mult mai mica ca la tine. In privinta animalelor salbatice si a iernilor interminabile sufar de aceeasi problema si aici :lol: . Cand incepi sa pescuiesti primavera acolo stiind ca iernile sunt foarte lungi si friguroase? Cu ce nadesti primavera? Care e cea mai productive perioada din an acolo in Canada? MULTUMESC ANTICIPAT


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 1:42 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Sezonul incepe in general in Aprilie ,ori sfirsitul lui Martie ,depinde cum se dezgheata . Foarte devreme nadesc destul de putin ,8-10 bulgari de method mix pe fiecare lanseta ,plus pescuiesc intotdeauna cu naditoare ,schimbind lansetele la fiecare ora ,la cirlig ,pop upuri mici de 12-14 mm ananas ,ori plastice mici .Din luna Mai trec pe boilies si nadiri mai intense .Cea mai buna perioada ,este de la sfirsitul lui Mai pina la sfirsitul lui Iunie . Depinde foarte mult de loc ,poti avea super partide si in Oct. ori Noiembrie .Fire intinse .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abordarea unui lac nou
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi mult Vali. fire zbuciumate si tie si cat mai multe capture generoase ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: