CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 6:30 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 7:59 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 16, 2014 9:29 am
Mesaje: 6
Localitate: bj
Buna dimineata,

imi poate recomanda cineva o balta de pescuit care sa aibe si peste cu un pret decent(max.50ron) tinand cont ca sunt somer?
Mentionez ca mi-ar fii de ajutor daca lacul e cat mai aproape de Bucuresti.

Multumesc,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 8:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 16, 2013 4:17 pm
Mesaje: 12
- Moara Vlasiei 2 - 50 LEI = 12 ORE C&R ( LUNI – VINERI )

- Magura 9 - De la 6 – 18 (12 h) de Marti pana Vineri si Duminica 60 lei = 12 ore (pescuit C&R); daca iti faci card de membru ai 10% reducere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Ai mai pescuit pana acum la crap? Te intreb deoarece carpfishingul este aproape un sindrom, odata luat "microbul" este aproape imposibil de scapat de el si, din pacate, este si o activitate care necesita destul de multi bani. In plus, banii de taxa inseamna, de obicei, doar o mica parte din totalul cheltuielilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 11:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu am inteles ce a vrut sa spuna domnul. Eu inca sunt de parere ca pescuitul de crap la noi este prezentat intr-o pozitie extrem de exclusivista si costisitoare. Aceasta prezentare mareste ruptura intre cei cu posibilitati mai modeste versus cei cu posibilitati mareriale mai bune. Din pacate aceasta se reflecta si la categoria adolescenti, copii, rar am vazut la noi poze cu un adolescent la pescuit de crap. Am fost si mai mult surprins sa vad la campionatul national de crap la juniori oameni in tota firea printre participanti, doar juniori nu se pot numii, dar asta e alta poveste, din dorinta de a avea participanti banuiesc ca a fost marita limita de varsta la echivalenta cu ridicolul.
Daca unii vor spune ca asta e normalitate eu zic ca nu e, la vecinii nostri unguri tota lumea isi permite sa pescuiasca in conditii decente fara mari sacrificii financiare.
Am avut ocazia sa vad pe Merenye familii de pensionari la pescuit, oameni simpli, modesti, pescuind ieftin cu peleti si seminte, deci se poate.
Dau un exemplu, am ceva poze, omul m-a servit cu o palinca si am incercat sa comunicam facand abstractie de bariera lingvistica.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In mod cert daca acest cuplu ar fi trait in Romania nu ar fi avut acces pe Varlaam fiindca nu detine echipament de top, nu ar fi avut ocazia sa pescuiasca pe vre-un carpodrom decent fiindca e prea scump, in cel mai fericit caz ar fi posibil sa se bucure de natura pe malul Dunarii printre electricicieni si braconieri.
Urmariti figura tipului cand elibereaza pestele, in mod cert se poate citi bucurie pe chipul lui.

Imagine

Si nici nu detine un jeep, dar eu zic ca e o masina cocheta.
Eu zic ca aceasta situatie e normalitate si ce se intampla la noi e ... bataie de joc.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 11:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Foarte interesant punct de vedere.
Din pacate in vest oamenii sunt mult mai civilizati decat in Romania...
In Ungaria cuplul acela din fotografii nu gandeste cum sa faca sa profite de o secunda de neatentie sa bage un peste la sacosa. In Ungaria cuplul acela a iesit pur si simplu la relaxare.

La noi, cred ca mare parte din pescari nu stiu cum sa faca sa scoata sacul plin din balta sa il ascunda la motorul masinii. Furturile din aproape toate baltile au facut ca numarul baltilor cu o populatie de peste buna sa fie cat mai mici. Cererea fiind mare si oferta din ce in ce mai mica, a fost cel mai bun motiv pt patronii de balti cu peste sa ridice preturile.
Cine are de suferit? Tot pescarii "cinstiti".

Daca in jurul Bucurestiului ar fi de 3 ori mai multe balti bune si s-ar echilibra cererea cu oferta, preturile ar scadea, fiind mult mai accesibile tuturor.

Tot citesc pe forumuri de balti noi cu potential.. 3-4 chiar in zona Bucurestiului.. asteptam sa vedem, daca treaba este precum s-a promis, sigur preturile vor scadea usor usor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 11:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
A nu se intelege ca am ceva cu regulamentul de pe Varlaam, si eu militez pentru selectarea clientelei prin ceva mijloace disponibile, fac referire doar la situatia generala de la noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 12:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Florin Dinu scrie:
Foarte interesant punct de vedere.
Din pacate in vest oamenii sunt mult mai civilizati decat in Romania...
In Ungaria cuplul acela din fotografii nu gandeste cum sa faca sa profite de o secunda de neatentie sa bage un peste la sacosa. In Ungaria cuplul acela a iesit pur si simplu la relaxare.

La noi, cred ca mare parte din pescari nu stiu cum sa faca sa scoata sacul plin din balta sa il ascunda la motorul masinii. Furturile din aproape toate baltile au facut ca numarul baltilor cu o populatie de peste buna sa fie cat mai mici. Cererea fiind mare si oferta din ce in ce mai mica, a fost cel mai bun motiv pt patronii de balti cu peste sa ridice preturile.
Cine are de suferit? Tot pescarii "cinstiti".



Ai perfecta dreptate, dar aceasta culturalizare daca putem sa-i spunem astfel oare de unde ar trebui sa inceapa? Nu ar trebui totusi acordata si o sansa acestor oameni?
Dar probabil lucrurile vor evolua de la sine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 16, 2014 9:29 am
Mesaje: 6
Localitate: bj
Multumesc stimati domni,

da, am mai pescuit de cateva ori in vara trecuta.
Dar norocul incepatorului... nu s-a aratat :)
Prin aceasta postare am vrut sa aflu daca un om cu o situatie materiala nu tocmai buna ca mine. are posibilitatea de a iesii cu familia(am un bebe de 3luni) la relaxare si in acelasi timp sa-mi satisfac si aceasta pasiune care m-a cuprins avand un buget rezonabil.
Sper sa reusesc..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 5:37 pm
Mesaje: 3
bahams scrie:
Buna dimineata,

imi poate recomanda cineva o balta de pescuit care sa aibe si peste cu un pret decent(max.50ron) tinand cont ca sunt somer?
Mentionez ca mi-ar fii de ajutor daca lacul e cat mai aproape de Bucuresti.

Multumesc,

las un pm cu locatia si pret-ul in apropiere de B.

_________________
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: balta pentru someri
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
PETRE DANIEL scrie:
bahams scrie:
Buna dimineata,

imi poate recomanda cineva o balta de pescuit care sa aibe si peste cu un pret decent(max.50ron) tinand cont ca sunt somer?
Mentionez ca mi-ar fii de ajutor daca lacul e cat mai aproape de Bucuresti.

Multumesc,

las un pm cu locatia si pret-ul in apropiere de B.



Da' de ce nu le faci publice?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: