CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Salut,
Am vazut ca sunt pescari intersati de A1 si A3. Eu am pescuit pe A1, dar m-am plimbat cu sonarul si pe zona A3.
Din cate stiu, in partidele de test de anul trecut, A1 n-a produs nimic. Nu stiu de ce, pentru ca locul, cel putin mie, mi s-a parut promitator. In fata ai o apa de 2 - 2.5 m pana in mal acolo unde urca pana la 1 m. Mi s-a parut cel mai promitator mal, cu fundul tare, de pietris, salcii cazute peste apa si stuf. Daca toamna anului trecut n-a produs, teoretic spun, altfel ar trebui sa stea treaba acum primavara.
Bun, in spre dreapta ai de asemenea un platou cu apa mica, undeva la 50 cm. Daca Vlad spune ca apa a mai crescut, ar trebui sa aiba acuma 1 m. O adancime foarte buna pentru primavara. E o zona ''combi'', cu fund tare (pietris) si mal. Daca plantati, se poate identifica foarte usor cu coada de la minciog. Acuma mai ramane sa stabileasca Madalin cine are acces acolo, A1 sau A3.

In fata standului A3 ai de asemenea un platou cu anancimi de 1 - 1,50 dar cu substrat neregulat. Dupa acest platou avem un prag. In spre stanga apa de 1,5 m iar spre dreapta 3 m (cu substrat malos).
Atasez si o harta.
Fir intins!


Fişiere ataşate:
Standuri Zona A.jpg
Standuri Zona A.jpg [ 122.97 KiB | Vizualizat de 8478 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Multumesc pentru ponturi ! Eu o sa fiu pe A1 ...ai cumva idee in apropierea stufului din fata ( acea bariera) cat este apa si cum este substratul ? Banuiesc ca acel stuf a atras atentia si in toamna ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 8:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Ceea ce se vede in fata nu e stuf, ci sunt salcii care cad peste apa. Apa are 1 - 1,5 m. Substratul este tare (pietris). Stuf ai spre dreapta (cum stai pe stand) pe limba care se vede. In spatele acestei limbi este platoul de care am vorbit mai sus si pe care l-am desenat pe harta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 8:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
O vedere de pe A1 la sfarsit de octombrie.


Fişiere ataşate:
Varlaam A1.jpg
Varlaam A1.jpg [ 229.39 KiB | Vizualizat de 8434 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
...la limba respectiva ma refeream .....in poza este "in varful lansetelor din stanga"....acolo ma interesa cam cum este substratul si adancimea .....
N-am apucat sa vad locul prea mult timp...sa-l memorez cum trebuie ....dormea cel mic in masina si nu prea puteam sa-l las nesupravegheat prea mult ....a fost dragoste la prima vedere ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 8:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu sunt pe A3, ne vedem acolo :),

Adrian, mai multe info despre A3 daca se poate sa imi spui, m-ar ajuta mult:

- A produs pana acum ceva capture?
- Ce distanta e pana in malul celalalt?
- Orice alta informatie care poate fi benefica.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 9:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Sorel, tot malul din fata ta, inclusiv spre dreapta are substratul tare si cu adancime de 1 - 1,5 m.
Matei, A3 din cate stiu nu a produs niciun peste pentru ca nu s-a pescuit acolo. In fata standului a fost o insula, care a fost scoasa. Deci ai un platou, daca tin minte bine cu adancimea de 1 - 1,5 m. Doar ca are substratul neregulat. Imagineaza-ti ca insula a fost scoasa de un excavator probabil. Poate fi un avantaj asta, sa fie locuri pe care pestele se hraneste. Ramane sa le gasesti. In malul celalalt, ai un prag ce vine perpendicular, in stanga ai apa de 1,5 m, iar pragul cade in 3 m. (vezi harta).
In orice caz, eu as acorda importanta platoului din dreapta standului A1 si stanga standului A3. Apa mica, liniste, substrat tare.
Si pe A1 si A3 distanta pana in malul celalalt e de 80 - 90 m. Daca lansati din mana, nu e nicio problema sa nu ajungeti unde vreti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 9:39 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Pentru cei care au fost acolo mai am o intrebare: cum este semnalul de mobil pe balta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 11:48 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Multumim Adrian !

Treaba pare destul de clara ...vremea sa fie buna si restul .....sper sa avem ce vedea....

Multumesc pentru toate informatiile !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 2:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Serban Popescu scrie:
Pentru cei care au fost acolo mai am o intrebare: cum este semnalul de mobil pe balta?

Foarte bun, cel putin pe Vodafone


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: