CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 4:42 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 191 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Lun Apr 21, 2014 9:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cativa crapi de 14-15kg prinsi in ultimele doua zile. In fotografia de mai jos, Stefan Oancea cu unul dintre ei.


Fişiere ataşate:
Stefan Oancea_Varlaam_14kg.jpg
Stefan Oancea_Varlaam_14kg.jpg [ 70.16 KiB | Vizualizat de 8507 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mar Apr 22, 2014 7:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Felicitari Stefane, superb exemplar, daca se poate sa scri si cateva randuri despre partida, ar fi perfect.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mar Apr 22, 2014 8:31 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 13, 2014 7:18 pm
Mesaje: 12
E pe A sau B ca nu îmi dau seama din poza, felicitari frumos exemplar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mar Apr 22, 2014 11:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 01, 2013 1:12 pm
Mesaje: 2
Salutare,

In perioada Pastelui am pescuit pe sectorul A, mai precis pe locul A9. Am prins doua zile de ploaie constanta si vant puternic si o zi si jumatate de vreme mai calda. A fost prima mea partida pe sectorul A.

Cel mai important lucru mi s-a parut localizarea pe care am efectuat-o in doua feluri:
1. Cu sonarul plus sondare cu prodding stick
2. In functie de unde am sesizat activitate (in special sarituri)

In afara de regula conform careia in aceasta perioada pestele se hraneste pe apa mica (pe care am respectat-o pescuind in apa de 80-90 cm pana la 1.2-1.5 metri maxim) fiecare din cele doua modalitati de mai sus mi-a adus cate o captura - un crap de 14.42 kg si unul de 14.04 kg. Primul a venit de pe un platou mic cu adancime de 1 - 1.2 metri si suprafata de aproximativ 10 metri patrati (inconjurat de apa de 3-4 metri) din fata standului la aproximativ 100 de metri distanta - structura identificata cu sonarul si delimitata precis cu prodding stick-ul. Al doilea peste l-am prins in stanga insulitei la buza stufului din marginea padurii pe o apa de 0.8 - 1 metru unde vazusem cu putin timp inainte o saritura de crap.

Monturile castigatoare au fost withy pool cu boilies flotant (mixul amestecat cu multa pluta) si montura clasica plus boilies critic echilibrat - ambele de 20. Am ales prezentari usoare din punct de vedere al greutatii pentru a fi aspirate cat mai usor. Toata nada folosita (inclusiv boilies-urile mentionate la carlig) se bazeaza pe mixul Meat and Fish de la Select Baits; o nada pe care am mai folosit-o in trecut si in care am ajuns sa am mare incredere. Boilies-ul rezultat are o putere de atractie foarte buna fiind in acelasi timp si un mix dens, bine legat care produce boilies-uri pe care te poti baza ca le ai pe firul de par si dupa 24 de ore fara probleme. In rest am folosit doar running rig, nu am avut probleme de intepare, sesizezi si cele mai fine trasaturi si nu in ultimul rand mi se par printre cele mai putin periculoase pentru pesti deoarece pierd plumbul imediat dupa o eventuala ruptura.

Avand in vedere populatia de caras mare si foarte mare (plus clean, am prins si unul din acesta) in afara de localizare mi se pare foarte important sa ai un boilies care sa stii sigur ca ramane intreg chiar si dupa mai mult timp si evident de buna calitate pentru a fi acceptat de crap. Al doilea peste elimina nada destul de multa, semn ca ambele premise au fost atinse - desi nu am nadit excesiv nada ramasese pe pozitie pentru a fi gasita de crap si evident acceptata. Apropos de nadire, de fiecare data am urmarit sa nadesc structurile care consideram a fi locuri de hranire si nimic mai mult - o farfurie de nada lipita de montura plus 2-3 maini de boilies dispersate pe o raza putin mai mare in functie de dimensiunea structurii). Am folosit doar boilies atat pentru nadire cat si la ac.

In trei zile cred ca am schimbat in jur de 8-9 locuri. Avand in vedere specificul lacului personal am mai tras doua concluzii:
1. Trebuie sa te asiguri ca la inserat si la primele ore ale diminetii ai lansetele pregatite si in perfecta stare deoarece acelea par a fi perioadele prolifice - personal ma trezeam la 3-4 dimineata pentru a replanta astfel incat ora 5 sa ma prinda cu prezentari proaspete.
2. In afara de locurile care produc si cele de care esti sigur ca trebuie sa produca, nu trebuie insistat foarte mult pe un singur loc. Exista multe structuri care pot fi considerate locuri fierbinti, unele vor da peste in anumite conditii, altele nu. Fara a schimba locul o data la 6 ore (ceea ce ar fi absurd) fiti deschisi in a aborda cat mai multe astfel de locuri promitatoare pana cand le identificati pe cele care merita. Densitatea de peste nu este una mare, pescuitul trebuie sa fie cat mai dinamic atat din punctul de vedere al locurilor cat si al prezentarii pentru a maximiza sansele.

Cu riscul de a repeta ce s-a mai scris de multe ori lacul si peisajul sunt superbe, pestii salbatici si impecabili, pescuitul in sine este unul provocator iar toti acesti factori iti ofera o satisfactie speciala pentru fiecare captura.

Mai jos si o poza cu a doua captura si una cu standul:
Imagine
Imagine

Toate bune,
Stefan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 10:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cateva capturi din ultimele zile. Mai jos, Ciprian Cirstea cu un crap de 16,6kg, prins pe A5. N-a fost singurul crap al partidei pentru Ciprian, dar a fost cel mai mare.


Fişiere ataşate:
Ciprian Cirstea_Varlaam_16,6kg.jpg
Ciprian Cirstea_Varlaam_16,6kg.jpg [ 118.02 KiB | Vizualizat de 8318 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 10:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pe A9, Daniel Dobrea a avut si el o partida cu mai multe capturi. Cel mai mare crap a fost exemplarul de mai jos, care a cantarit 17,7kg.


Fişiere ataşate:
Daniel Dobrea_Varlaam_ 17,7kg.jpg
Daniel Dobrea_Varlaam_ 17,7kg.jpg [ 125.53 KiB | Vizualizat de 8318 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 10:07 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Si un peste de pe sectorul B, prins de mine ieri dupa-amiaza, pe standul A7. Pestele a avut 21,2kg.

Nu pare foarte mare la prima vedere, dar era foarte lat si foarte greu.


Fişiere ataşate:
Vlad Pavlovici_Varlaam_21,2kg.jpg
Vlad Pavlovici_Varlaam_21,2kg.jpg [ 124.18 KiB | Vizualizat de 8316 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 10:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Fierb, mai am 48 de ore.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 4:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 17, 2013 8:18 am
Mesaje: 16
Vlad, poate standul B 7,in sectorul B !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam
MesajScris: Mie Apr 23, 2014 5:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
pestii sunt superbi!! dar standul... m-a dat pe spate complet!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 191 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: